Topinambų stiebagumbiai, priešingai nei paprasta bulvė, neturi krakmolo, tačiau juose yra daug angliavandenių (15–20 proc.), gausybė mineralinių medžiagų: kalio, kalcio, fosforo, geležies, natrio, silicio.
Daržovė turi daugiau nei 10 proc. fruktozės polimero inulino. Ši medžiaga skrandyje nėra suvirškinama, tačiau žarnyne perdirbama gerųjų bakterijų, todėl yra naudinga tinkamai mikroflorai palaikyti. Svarbiausia, kad jo fermentacijos produktai neleidžia susidaryti cukraus pertekliui kraujyje.
Be to, nesuvirškintos inulino skaidulos, sugerdamos daug vandens ir išbrinkdamos, suteikia sotumo jausmą. Taigi ši topinambų savybė gali puikiai pasitarnauti siekiantiems sulieknėti ir reguliuoti suvartojamus maisto kiekius.
Topinambų gumbai turi askorbo rūgšties ir baltymo. Visi šie elementai padeda organizmui geriau pasisavinti geležį. Sergantiesiems anemija rekomenduojamos topinambų sultys, jos sustiprins ir širdį, padės tirpstant galūnėms.
Tvirtinama, kad du kartus per dieną suvalgius po 50 g šviežių topinambų, sumažinsite aterosklerozės riziką.
Svarbu
Topinambus galima valgyti žalius. Nebūtina net nuskusti žievės – tereikia gerai nuplauti. Tačiau tokių jų užvalgius gausiau gali pradėti pūsti pilvą, todėl saikas ir atsargumas praverstų.
Gumbus taip pat galima virti, kepti, troškinti, spausti sultis. Sumalus džiovintus topinambus galima pasidaryti net kavos. Diabeto, insulto ir hipertonijos gydymui ir profilaktikai vartojami ir lapai bei jauni ūgliai.
Kadangi daržoves sunku išlaikyti šviežias, topinambų gumbų patariama ieškoti ne prekybos centruose, o ūkininkų turguose, pažįstamų sodininkų kiemuose.