Žmogui kasdien būtina suvalgyti penkių grupių maisto produktų: grūdų ir duonos gaminių, daržovių, vaisių, pieno ir jo produktų, mėsos ir jos produktų, žuvies. Kadangi Advento metu ir per Kūčių vakarienę nevalgome pieno ir mėsos, juos reikia pakeisti atitinkamu sojų, pupelių, riešutų kiekiu.
Tamsusis prieškalėdinis laikotarpis – žmonių fizinio bei dvasinio apsivalymo, stebuklingos ramybės ir taikos metas. Seniau per Adventą žmonės pasninkaudavo (nevalgydavo nieko pieniško ir mėsiško) net tris kartus per savaitę (trečiadienį, penktadienį ir sekmadienį), dabar – tik penktadienį.
Apie tai, kas būdinga Advento laikotarpio mitybai ir kaip ji gali atsiliepti mūsų sveikatai, kalbėjomės su gydytoja dietologe Kristina Jasmontiene. Ji Advento mitybos nevadina dieta, kad tai nebūtų suprasta neigiama prasme, kai tenka stipriai apriboti racioną.
Pašnekovės teigimu, mūsų protėvių mitybos nederėtų vadinti nevisaverte. Pasninkaujant racioną galima praturtinti produktais, kuriuos valgome rečiau. Tai – sėklos, riešutai, ankštinės daržovės. Per Adventą vartojame mažiau mėsos, bet daugiau žuvies. Tokie pasikeitimai netgi naudingi žmogaus sveikatai.
Kalbėdama apie mėsos ir pieno produktų atsisakymą per Adventą, gydytoja dietologė pabrėžė, kad jeigu mes mėnesiui racioną „apvagiame“, atsisakome mėsos ir pieno produktų ir nieko vietoj jų neįtraukiame, toks elgesys sveikatai naudos neatneša. Minėtus produktus reikia tinkamai pakeisti.
K.Jasmontienės nuomone, tokiu atveju daug naudos sveikatai gali duoti augalinės kilmės produktai, kuriuose gausu baltymų. Mėsos atsisakymas mėnesiui nepadarys didelės žalos mūsų organizmui. Iš pieno produktų mes gauname kalcio, probiotikų, gerųjų žarnyno bakterijų.
Gydytoja dietologė nepataria per Adventą visiškai atsisakyti rūgusio pieno produktų.
Pasak jos, per Adventą pravartu prisiminti jau minėtą žuvį, kruopas, ankštines ir kitas daržoves, vaisius, sėklas, riešutus. Šie produktai – pagrindinių maistinių medžiagų šaltinis, tad juos vartojant racionas labai nenuskurs.
Gydytoja dietologė taip pat sako, jog Adventas – ramybės laikotarpis, o tai duoda naudos daugeliu aspektų. Viena vertus, galime vartoti daugiau tokių produktų, kurių paprastai valgome per mažai. Kita vertus, naudingas ir susilaikymas nuo alkoholio vartojimo, tad Advento mitybos pliusų tikrai daug.
Verta žinoti
Koks populiariausias pasninko receptas? Populiari avižų košė, pridėjus į ją trintų obuolių, truputėlį riešutų ir razinų, viską sumaišius ir įdėjus vieną šaukštelį medaus. Bus ne tik gardus, bet ir labai naudingas bei maistingas valgis, padedantis pamiršti alkio jausmą iki vakaro. Beje, galima per tą laiką suvalgyti ir cukatų arba sausų produktų bei išgerti daugiau vandens.
Advento valgių receptai
Burokėlių blynai
Reikės:
500 g burokėlių,
2 šaukštų manų kruopų,
1 kiaušinio,
1 svogūno,
druskos, pipirų,
aliejaus.
Burokėlius ir žalią svogūną sutarkuoti, sudėti manus, prieskonius, druską, kiaušinį, palaikyti apie 10 min. Kepti įkaitintame aliejuje. Valgyti su varške, sumaišyta su grietine.
Avokadas su tunu
Reikės:
1 agurko,
2 avokadų,
2 skiltelių česnakų,
190 g konservuoto tuno aliejuje,
1 šaukšto majonezo.
Avokadą perpjauti per pusę, išskobti. Jo minkštimą susmulkinti. Į dubenėlį sudėti tuną, sutrinti. Sudėti agurkų šiaudelius, avokado minkštimą, smulkintus česnakus ir viską sumaišyti su majonezu. Šiuo įdaru įdaryti avokadus, papuošti žalumynais.
Gardžioji pupelių mišrainė
Reikės:
1 didelio obuolio,
2 stiklinių virtų pupelių,
1 svogūno,
4 šaukštų pomidorų padažo,
4 šaukštų aliejaus.
Keptuvėje įkaitintame aliejuje pakepinti kubeliais supjaustytą svogūną. Kai jis šiek tiek suminkštės, suberti nuluptą smulkintą obuolį ir kepti kol jis suminkštės. Kepant pagardinti citrinos žievele bei šlakeliu sulčių. Baigiant kepti sudėti virtas pupeles, pomidorų padažą, pagardinti prieskoniais. Mišrainė skani ir šilta, ir šalta. Šis patiekalas puikiai tinka Kūčių stalui.
Ne visa silkė naudinga
Silkė - vertinga, visiems prieinama, nedaug kainuojanti, žuvis, kuri turi daug omega 3 rūgščių. Todėl ji itin tinkama Advento stalui.
Šiais laikais parduotuvės silkės galima rinktis įvairiausios, tačiau ne visa ji bus naudinga sveikatai. „Pats blogiausias variantas – pirkti paruoštą silkę, nes maisto priedų yra ne tik joje pačioje, bet ir marinate, pagarduose. Kuo daugiau silkė apdorota, su kuo nors sumaišyta, tuo blogiau, nes daugiau suvalgote maistinių priedų, kurių organizmui tikrai nereikia – jie skatina apetitą, veikia kaip pseudoalergenai suaktyvindami jau esamas alergijas“, – alfa.lt aiškino mitybos specialistė, studijos „Sulieknėk sveikai“ vadovė Vaida Kurpienė.
Nusprendusiems rinktis ne silkę su priedais, o natūralesnį produktą, sveikos mitybos specialistė patarė dairytis sūryme mirkytos žuvies su galvomis. Brandinama sūryme silkė yra vertingesnė nei jos filė, paprastai mirkoma rūgštyse. „Dažniausiai rūgštyse žuvis brandinama keturias ar penkias dienas, naudojamas, pavyzdžiui, natrio citratas, gliukono deltalaktonas E575. Tai gali būti ir citrinos rūgštis, obuolių actas – skamba nekaltai, bet naudojami didžiuliai kiekiai. Rūgštys suminkština silkių kaulus, be to, daugelis filė brandinama be odelės, visas žuvies plotas atviras rūgštims patekti. Valgydami tokią silkę, suvartojame didelį kiekį acto arba kitos rūgšties“, – kalbėjo mitybos žinovė.
Verta žinoti
Renkantis silkes šventiniam stalui, patartina žiūrėti, kad jos būtų nepatamsėjusios, nepageltusios, neištižusios. Ne visai šviežių ar pradedančių gesti silkių paviršiai būna pasidengę pilku ar gelsvu apnašu, oda lengvai plyšta, raumenys suglebę, neskrostų silkių – dažnai suplyšę pilvai.