Dažnai gyvatės siejamos su blogio jėgomis, kurios naudojamos per juodosios magijos ritualus, užkalbėjimus ir burtus. Tačiau ar žinojote, kad gyvačių nuodai yra gamtos dovana, kuri padeda išsaugoti grožį ir sveikatą?
Visa tiesa apie nuodus
Gyvatės nuodais vadinamos iš 26 rūšių baltyminių enzimų sudarytos seilės. Enzimai ir lemia tai, kad gyvatės seilės yra nuodingos. Gyvatės nuodų galia žinoma nuo seno. Šis lankstus roplys ne veltui laikomas farmacijos simboliu. Būtent gyvatės nuodai jau ilgą laiką naudojami ne tik liaudies, bet ir tradicinėje medicinoje. Taip pat kosmetikos priemonėms gaminti.
Gyvatė vienu metu gali nužudyti tik vieną auką, nes nuodai kaupiasi pamažu, ir vieną kartą įgėlus reikia laukti, kol jų vėl prisikaups. Tiesa, gyvatė gelia ne dėl to, kad norėtų ką nors nuskriausti. Tai daro tik gindamasi, būdama išbadėjusi arba saugodama savo lizdą.
Nuodingųjų gyvačių kai kurie dantys būna pailgėję, su išilgine vagele priekiniame paviršiuje arba su kanalu viduje, pro kurį į aukos kūną patenka nuodų.
Raumenų ir sąnarių skausmui malšinti
Kiekvienos gyvatės nuodai – skirtingi. Be to, jie kinta jai senstant. Gyvatės seilėse yra dviejų rūšių nuodai – hemotoksinai ir neurotoksinai. Hemotoksinai veikia kraujotakos sistemą, o neurotoksinai – nervų sistemą. Pastarosios medžiagos gali ne tik pakenkti, bet ir padėti pasveikti. Medicinoje jos pradėtos naudoti dar XVI a.
Hemotoksinai padeda išvengti infarkto ir kraujotakos sutrikimų. Patys pirmieji vaistai, sukurti iš gyvačių nuodų, buvo naudojami padidėjusiam kraujospūdžiui gydyti. Vėliau mokslininkai sukūrė sintetinį šių nuodų analogą, kuris naudojamas kosmetologijoje iki šiol. Taip pat hemotoksinai mažina kraujo krešėjimą, užkerta kelią trombų susidarymui ir skatina jų ištirpimą.
Neurotoksinai naudojami gydant sunkias smegenų traumas, taip pat Parkinsono ir Alzheimerio ligas.
Be to, tepalai, į kurių sudėtį įeina gyvačių nuodų, puikiai malšina raumenų ir sąnarių skausmus. Taip pat gyvačių nuodai naudojami ginekologinėms ligoms gydyti.
Vienas populiariausių liaudies receptų skaudamiems sąnariams gydyti – angies užpilas. Būtent dėl noro pasigaminti liaudiškų vaistų, kasmet Lietuvoje nuo gyvačių įkandimų nukenčia nemažai žmonių. Rytų kultūrose, kur gyvatė garbinama kaip grožio ir išminties simbolis, tikima, kad šio roplio užpilas gali išgydyti netgi sunkiausias ligas. Šiuo metu tiriamos ir gyvačių nuodų baltymų panaudojimo galimybės onkologinėms ligoms gydyti.
Amžinos jaunystės eliksyras
Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad jauninamuoju gyvačių nuodų poveikiu tikėjo gražioji Egipto karalienė Kleopatra. Šiandien gyvačių nuodų dedama į prabangius kremus, siekiant išvengti ankstyvo senėjimo. Oda tampa lygesnė, be to, sumažėja raukšlių. Dažniausiai gyvačių nuodai naudojami gaminant veido ir paakių kremus.
Kartais jie netgi vadinami pigesne botulino toksino alternatyva. Kremus reikėtų naudoti kasdien, ryte ir vakare. Tuomet teks pamiršti apie veido tempimo operacijas ir botulino toksino injekcijas.
Tai įdomu
Pasaulyje yra apie 3 000 rūšių gyvačių, iš kurių apie 400 – nuodingos.
Gyvačių rega itin prasta. Medžiodamos jos vadovaujasi kitais pojūčiais.
Šie ropliai yra mėsėdžiai. Jie minta ne tik gyvūnais, bet ir kitomis gyvatėmis.
Nuodingiausia gyvatė – žemyninis taipanas. Per vieną įkandimą išsiskiriantys nuodai galėtų iš karto nužudyti 100 žmonių. Nuo šios gyvatės įkandimo auka mirtų nepraėjus net valandai.
Lietuvoje gyvena tik vienos rūšies nuodingos gyvatės – paprastosios angys.
Kobros nuodai tokie stiprūs, kad gali nužudyti netgi dramblį.
Gyvatės liežuvį kaišioja dėl to, kad geriau užuostų grobį. Jų uoslės organas yra gomurio priekyje.
Lietuvoje nuo gyvačių įkandimų kasmet nukenčia apie 70 žmonių.
Šie ropliai gali miegoti trejus metus iš eilės nieko nevalgydami.
Karališkosios kobros lytinis aktas gali trukti iki 72 val. Be to, jų patinai turi du penius.
Angis labai šokli. Ji gali į viršų pašokti net metrą.
Greičiausia sausumos gyvate tituluojama juodoji mamba.
Gyvatės auga visą gyvenimą, tačiau jų oda yra per kieta ir negali augti. Būtent dėl šios priežasties jos reguliariai išsineria iš per ankštos odos.