Suvalgę mėsos su bulvėmis ir po to dar išgėrę kavos su pienu, tikrai jausimės apsunkę. Tą pačią mėsą ar bulves suvalgius su šviežiomis ar raugintomis daržovėmis, savijauta bus kur kas geresnė.
Atskira filosofija
Maisto derinimas - filosofija, turinti aiškias gaires. Anot derinančiųjų produktus, baltymai virškinami rūgščioje terpėje, o angliavandeniai – šarminėje. Organizmas vienu metu nesugeba išskirti ir rūgšties, ir šarmų, todėl jei mėsa valgoma su bulvėmis, o žuvis su ryžiais, pirmiausia skrandis virškins angliavandenius. O baltymai - mėsa ar žuvis - gulės skrandyje, kol susidarys rūgštinė terpė. Nevirškinami produktai skrandyje aprūgsta, ima pūti.
Panašiai ir su vaisiais bei riešutais. Nemirkyti riešutai – koncentruoti baltymai, virškinami skrandyje, tad iškart po jų suvalgius vaisių, kurie pradedami virškinti dar burnoje, organizmui siunčiami prieštaringi signalai. Vaisiams reikia kuo greičiau atsidurti plonojoje žarnoje, šarminėje aplinkoje, o baltymams reikia rūgštinės aplinkos. Kadangi vienu metu išskirti šarmą ir rūgšti skrandžiui pernelyg sudėtinga, vaisiai pradeda rūgti.
Maisto produktų derinimo šalininkai tikina, kad netinkamai parinkti produktai yra dujų susidarymo, žarnyno užterštumo, vidurių užkietėjimo priežastis.
Pagrindinės taisyklės
Baltyminius produktus valgykite atskirai
Nevalgykite kartu mėsos ir kiaušinių, žuvies ir sūrio ir t.t. Pieno produktus geriausia valgyti ar gerti atskirai.
Vienu metu nevalgykite krakmolingo ir baltyminio maisto
Mėsos, kiaušinių, sūrio, riešutų ar kito baltyminio maisto nereikėtų užkąsti duona, bulvėmis, saldžiais vaisiais arba grūdais.
Nevalgykite krakmolingo ir rūgštaus maisto vienu metu
Rekomenduojama vengti valgyti duoną, bulves, bananus ar kitus krakmolingus produktus su ananasais, pomidorais, citrinomis, apelsinais ir kitokiu rūgščiu maistu.
Krakmolingo maisto negardinkite cukrumi
Kai krakmolingas maistas gardinamas cukrumi, prasideda rūgimo procesas.
Vaisius valgykite atskirai
Vaisius galima maišyti tarpusavyje, išskyrus saldžius ir rūgščius, tačiau nepatariama to daryti su kitais maisto produktais.
Būtinai darykite pertraukas tarp valgymų
Pertraukos tarp valgymų daromos tam, kad skrandyje nesusimaišytų skirtingi produktai. Po vaisių ar daržovių patariama palaukti dvi valandas, po krakmolingo maisto – tris valandas, o po baltyminio – keturias valandas.
Valgydami negerkite skysčių
Numalšinti troškulį geriausia likus pusvalandžiui iki valgymo arba praėjus valandai po jo. Priešingu atveju, skysčiai praskiedžia skrandžio sultis ir apsunkina virškinimą.
Nevalgykite vienu metu daugiau nei šešių produktų
Net jeigu valgomos tik vaisiai arba daržovės, nereikėtų maišyti daugiau nei šešių skirtingų produktų. Kitu atveju virškinimo sistema bus apkrauta kaip ir maišant bet kokius kitus produktus.
Komentaras
Studijos „Sulieknėk sveikai“ vadovė Vaida Kurpienė:
- Aišku, bet kokiu atveju maistą skrandis suvirškins. Skirtumas tik tas, kad žmogaus savijauta, suvalgius vienokį ar kitokį derinį, bus skirtinga. Be to, klausimas, kokios maisto medžiagos bus pasisavinamos.
Į maisto produktų derinimą galima pažiūrėti skirtingai. Vienas būdas – klasikinis, kur kartu nerekomenduojama valgyti mėsos su bulvėmis ar mėsos su duona ir panašiai. Kitas – kai kalbame apie maisto medžiagų pasisavinimą. Pavyzdžiui, jei valgome grikius su pienu ar burokėlius su varškės sūriu, iš tų produktų gausime mažiau geležies, nes pieno produktai blokuoja geležies pasisavinimą.
Visuomet žmonėms sakau, kad pavalgę šie pasižiūrėtų, kaip jaučiasi. Derinant produktus, skirtumas bus akivaizdus. Pavyzdžiui, suvalgę mėsos su bulvėmis ir po to dar išgėrę kavos su pienu, tikrai jausimės apsunkę. Tą pačią mėsą ar bulves suvalgius su šviežiomis ar raugintomis daržovėmis, savijauta bus kur kas geresnė.
Kuo sunkiau virškinamas maistas, tuo sunkiau reikiamos medžiagos pasisavinamos. Tad ypatingų mokslų čia nereikia, svarbiausia – atsigręžti į save ir savo savijautą.
Tapk DELFI Gyvenimo draugu „Facebook“ ir sek naujienas ant savo sienos!