Blogiausia – plikledis

Dažniausia pacientų įvardijama traumų priežastis – pargriuvo, nes paslydo. Žiemą traumatologams darbo ypač padaugėja, kai po atodrėkio ar lijundros paspaudžia šaltukas ir gatvės, šaligatviai apsitraukę ledu virsta čiuožyklomis. Tomis dienomis į ligonines plūsteli nemažas srautas plikledžio aukų.

„Dažniausios traumos – rankos riešo sąnario sumušimai, patempimai, rankų kaulų išnirimai, stipinkaulio lūžiai, nes žmogus griūdamas remiasi ranka, – aiškina Kauno klinikinės ligoninės Traumatologijos punkto laikinasis vedėjas gydytojas ortopedas traumatologas Saulius Noreika. – Jei žmogus virsta ant šono, traumuojamas klubo sąnarys. Dažnai į medikus kreipiasi žmonės, patyrę kojų traumas: raiščių patempimą, plyšimą, kulkšnelių lūžius, čiurnos sąnario traumas.“

Iš visų traumas patyrusiųjų apie dešimt procentų žmonių būna nukentėję sunkiai. Juos tenka guldyti į ligoninę, operuoti ir toliau gydyti stacionare.

„Vieni pargriuvę atsiperka gana lengvai – sumušimu, kitomis nesudėtingomis traumomis, o kitiems prireikia chirurginių intervencijų, – tvirtina gydytojas. – Riešo, stipinkaulio, čiurnos sąnario, kulkšnelių lūžiai, klubo šlaunikaulio lūžiai kaklelio srityje paprastai reikalauja operacinio gydymo.“

Būtina saugotis

„Žmonės patys turi labiau saugotis, – ragina ortopedas traumatologas S. Noreika. – Vyresnio amžiaus žmonės kartais be reikalo eina pasivaikščioti, kai plikledis. Būna, kad gatvėse – vienas ledas, o jie sekmadienį vis vien eina į bažnyčią. Tokiomis dienomis geriau pabūti namuose, jei būtinai reikia maisto produktų, vaistų, reikėtų paprašyti jaunesnių, kad parneštų.“

Vyresnio amžiaus žmonės, pasak gydytojo, griūdami slidžiose gatvėse dažnai patiria klubo sąnario traumas. Jos, kaip ir stuburo traumos, blauzdikaulio, šeivikaulio, šlaunikaulio lūžiai, yra vienos sunkiausių.

Vyresnio amžiaus žmonėms jas patirti yra didesnė rizika, nes dažnas serga osteoporoze – kaulų retėjimu, todėl jų kaulai trapūs, greičiau lūžta, o lūžiai būna sunkesni. Tokių pacientų gydymas sudėtingas ir ilgas. Neretai dėl patirtos traumos jiems tenka keisti sąnarį.

Jei griūdamas žmogus susitrenkė galvą, gali pykinti, jis gali netekti sąmonės. Šalia esantys žmonės turėtų padėti: žiūrėti, kad neužspringtų, jeigu vemia, ir skubiai kreiptis į medikus, nes galvos smegenų sutrenkimas – labai pavojinga trauma. Esant galvos traumai reikia imobilizuoti kaklą. Svarbu nesukinėti ligoniui kaklo, nes neretai patyrusieji galvos traumą būna susižaloję ir kaklą.

Pasekmės ilgam

„Jei sužalojami sąnariniai paviršiai, tokių traumų pasekmes žmogus gali jausti visą likusį gyvenimą, – tvirtina ortopedas traumatologas S. Noreika. – Neretai po kaulų lūžių operuojant pacientą tenka dėti metalines konstrukcijas. Vėliau kartais reikia pakartotinių operacijų norint tas konstrukcijas išimti.“

Operacinis gydymas, paskui reabilitacija – ilgas ir sudėtingas procesas. Žmogus ilgai būna nedarbingas, o patirtos traumos pasekmės gali atsiliepti sveikatai ir po daugelio metų.

„Susižalojus negalima gydytis patiems ar laukti, kol skausmas praeis. Būtina kreiptis pagalbos į gydymo įstaigą, – teigia gydytojas S. Noreika. – Jei žmogus tik patempė raiščius, kraujosruvų nėra, skausmas nedidelis, po ramybės laikotarpio toks negalavimas gali ir praeiti, tačiau žmonės nesikreipia į gydytojus net tada, kai kryptelėjus koją čiurnos sąnaryje išsilieja kraujas, susidaro didžiulės kraujosruvos. Kokia tai trauma ir kaip ją gydyti, gali pasakyti tik medikai, o uždelsus nustatyti diagnozę ir pradėti gydymą pasekmės būna skaudesnės.“

Pas gydytoją atvykus tik praėjus dienai ar kelioms po patirtos traumos dėl per tą laiką susidariusių kraujosruvų, tinimų, prasidėjusių įvairiausių komplikacijų sunkiau suteikti pagalbą, nes nebegalima atlikti kai kurių procedūrų, jos nebe tokios veiksmingos. Tenka vėlesniam laikui atidėti reikalingą operaciją, pailgėja gydymo laikotarpis.

Kuo vėliau pradedama gydyti, tuo ilgiau gyja sužalota vieta. Todėl pacientams medikai pataria neeksperimentuoti su savo sveikata ir patiems nesigydyti, nes nežinant, kokie pažeidimai, galima tik pabloginti padėtį.