11

Toliau pateikiame informaciją apie maistines krienų savybes ir naudą sveikatai.

1. Imuninė sistema ir apsauga nuo vėžio

Krienai turi daug naudingų maistinių bei fitocheminių medžiagų, kurios šiam augalui suteikia visiems pažįstamą charakteringą kvapą. Būtent todėl krienais gardinami patiekalai įvairių šalių virtuvėse. Kai kurios iš šių cheminių medžiagų yra įvairios izotiocianato ir sinigrino formos.

Mokslininkai išsiaiškino, kad šios medžiagos turi antioksidacinių savybių, todėl stiprina imuninę sistemą, taip pat skatina baltųjų kraujo kūnelių (priešakinė organizmo gynybos linija) gamybą bei jų funkcijas. Be to, krienuose daug vitamino C, kuris taip pat stiprina imuninę sistemą bei apsaugo nuo laisvųjų radikalų.

Įrodyta, kad dėl krienuose esančio gliukozinolato sinigrino – ypatingo antioksidanto, kuris užkerta kelią vėžinių darinių formavimuisi – jie apsaugo nuo vėžio.

Krienai apsaugo nuo sveikų ląstelių mutacijos ir virsmo vėžinėmis ląstelėmis (šį procesą skatina organizme esantys laisvieji radikalai, kurie yra kenksmingas šalutinis ląstelėse vykstančios apykaitos produktas, kurį reikia nuolat šalinti iš organizmo.) Krienų padažu gardindami patiekalus, padedate organizmui apsisaugoti nuo vėžio, o susirgus onkologine liga krienai užkerta kelią vėžinių ląstelių metastazėms.

2. Antsvoris

Krienai turi labai mažai kalorijų – viena porcija jų turi vos šešias, o riebalų neturi išvis. Krienuose yra omega-3 ir omega-6 riebalų rūgščių, kurios yra labai svarbios medžiagų apykaitos procese, todėl net jei jos apibūdinamos kaip „cholesterolis“, tai nereiškia, kad jų reikia vengti.

Krienuose daug ląstelienos ir baltymų, todėl jie skatina sotumo jausmą. Krienais patiekalus galima gardinti savo nuožiūra, nesibaiminant dėl nereikalingų riebalų ir papildomų kalorijų. Krienais pagardinto patiekalo nepersivalgysime, todėl nekils grėsmė dietai.

3. Šlapimo takų infekcijos

Krienai turi panašų poveikį, kaip ir receptiniai vaistai nuo šlapimo takų infekcijų, tad Vokietijos maisto produktų ir vaistinių preparatų kontrolės institucija „Commission E“ patvirtino juos kaip papildomą priemonę, kartu su receptiniais vaistais gydant šlapimo takų infekcijas.

2007 m. tyrime pacientai turėjo 90 dienų vartoti krienų ir nasturčių mikstūrą arba placebą. Gydymas augaliniais preparatais padėjo įveikti chroniškai besikartojančias šlapimo takų infekcijas, nes juose esančios veikliosios medžiagos padėjo sunaikinti infekcijas sukeliančias bakterijas. Nors šiuo klausimu reikia atlikti daugiau tyrimų, krienus jau galite įtraukti į natūralių antibakterinių priemonių arsenalą.

4. Kraujo spaudimas

Kalis yra vienas iš svarbiausių elementų mūsų organizme, jis užtikrina skysčių judėjimą ląstelėse bei veikia kraujagyslių sieneles.

Kai organizme trūksta kalio, ima kankinti aukštas kraujospūdis, o tai padidina širdies ir kraujagyslių ligų, pvz., aterosklerozės, širdies smūgio ir insulto riziką.

Krienuose daug kalio, tad šios daržovės gerina sveikatą, stiprindamos širdį ir mažindamos kraujospūdį, taip pat kontroliuodamos skysčių ir maistinių medžiagų judėjimą tarp ląstelių membranų.

5. Virškinimo sistema

Kelios krienuose esančios veikliosios medžiagos skatina skrandžio veiklą, tad šis augalas nuo seno vertinamas kaip virškinimą ir maistinių medžiagų pasisavinimą skatinanti priemonė. Krienuose esančios fitocheminės medžiagos skatina įvairių organizmo liaukų – pvz., išskiriančių seiles, skrandžio bei žarnų sultis – veiklą.

Taip pat šis augalas turi daug ląstelienos, kuri skatina peristaltinius lygiųjų žarnyno raumenų judesius, tad jis gali palengvinti įvairių virškinamojo trakto ir žarnyno sutrikimų simptomus, pavyzdžiui, sumažina vidurių užkietėjimo ir viduriavimo tikimybę.


6. Raumenų skausmas

Krienais galima įtrinti odą – jie padeda sumažinti skausmą, nes odos paviršiuje toje vietoje skatina kraujotaką. Tai malšina uždegimo sukeltą raumenų ir sąnarių skausmą.

7. Nauda kaulams

Krienuose yra nedaug kalcio, kuris labai svarbus kaulams – jų būklei, augimui ir atsikūrimui. Savo racioną praturtinę daug kalcio turinčiais produktais, būname stipresni, jaučiamės jaunesni, sumažėja sekinančių ligų, pavyzdžiui, osteoporozės tikimybė.

8. Nervinio vamzdelio defektai

Krienuose daug folato, tad jis apsaugo būsimas mamas ir kūdikius nuo sutrikimų nėštumo metu, be to, skatina taisyklingą vaisiaus vystymąsi bei sumažina nervinio vamzdelio defektų tikimybę. Tačiau būsimoms mamoms nepatariama valgyti per daug krienų, nes tai gali būti pavojinga.

9. Metabolinė funkcija

Krienuose daug baltymų, vitaminų ir mineralų, ir praktiškai nėra riebalų, tad labai mažai kalorijų. Organizme baltymai lengvai paverčiami naudinga energija, naujais audiniais, raumenų mase arba ląstelių medžiaga, tad tai labai padeda norint sustiprinti organizmo gynybą nuo toksinų ir ligų.

Krienai didina energiją, be to, juose esantis sinigrinas (kuris jiems suteikia charakteringą aštrų kvapą) padeda susikoncentruoti.

10. Kovoja su laisvaisiais radikalais

Laisvieji radikalai yra nepatvarios molekulės, kurios gali pakenkti ląstelėms organizme. Jie siejami su vėžiu ir kitomis ligomis. Krienuose yra daug vitamino C, kuris yra veiksmingas antioksidantas, padedantis neutralizuoti laisvuosius radikalus. Vitaminas C taip pat padeda organizmui apsisaugoti nuo peršalimo, gripo bei kitų bakterinių infekcijų.


11. Naikina bakterijas

Tyrimai parodė, kad krienuose esančios veiksmingos medžiagos puikiai padeda apsaugoti organizmą nuo mikrobinių ir bakterinių infekcijų, pavyzdžiui, listeriozės, E. coli bei stafilokokų.

Kasdienį sumuštinį pagardinkite krienais – taip apsisaugosite nuo šių nemalonių, infekcijas sukeliančių bakterijų. Ypatingas krienuose esantis antibakterinis komponentas vadinamas alilo izotiocianatu.

12. Šlapimą varanti priemonė

Krienai turi šlapimą varančių savybių, tad yra veiksmingas diuretikas. Ši savybė padeda daugeliu atvejų, pavyzdžiui, kai reikia iš organizmo pašalinti pavojingus toksinus, palaikyti inkstų funkciją, kai reikia atsikratyti nereikalingų kilogramų – juk 4 proc. šlapimo sudaro kūno riebalai.

13. Kvėpavimo takų ligos

Tas išskirtinis krienų kvapas, kuris kutena nosį ir nuo kurio ašaroja akys, padeda pašalinti sinusuose ir kvėpavimo takuose susikaupusias gleives.

Giliai įkvėpus tarkuotų krienų arba net pasidarius inhaliaciją su krienais, ima gamintis įvairūs skysčiai, kurie padeda atkimšti dėl peršalimo ligų, infekcijos ar alergijos užsikimšusią nosį.

14. Sinusų infekcijos

Sinusų infekciją sukelia sinusuose susikaupusios gleivės, kuriose ima daugintis infekcijas sukeliančios bakterijos. Susirgus sinusitu dažniausiai kankina itin nemalonūs veido daubų skausmai.

Jei esate linkę į peršalimus ir sinusų infekcijas, rekomenduojame į savo racioną įtraukti krienų, nes jie skystina gleives, tad jos lengviau pasišalina iš organizmo. Krienų valgykite vos tik pajutę pirmuosius peršalimo simptomus. Taip pat krienai padeda nuo gripo ir plaučių ligų.


15. Mažina vandens susilaikymą organizme

Krienai turi šlapimą varančių savybių ir gali padėti žmonėms, kuriuos kankina problemos, susijusios su skysčių susilaikymu organizme ir edema. Krieno šaknis yra natūralus diuretikas, kuris didina šlapimo kiekį, nes padeda iš organizmo pašalinti skysčius.

16. Gerina apetitą

Nuo seno žinoma, kad krienai gerina apetitą. Apetitas nuo jų gerėja, nes jie skatina skrandžio veiklą ir padeda virškinti. Juose esančios fitomaistinės medžiagos stimuliuoja seilių liaukų ir žarnyno veiklą, tad išsiskiria daugiau virškinimo enzimų, kurie ir gerina apetitą.

17. Krienai naudingi nėščioms moterims ir jų kūdikiams

Krienuose daug B grupės vitaminų, pavyzdžiui, folato. Folatas padeda vaisiuje formuotis nerviniam vamzdeliui bei raudoniesiems kraujo kūneliams. Jei nėščios moters organizme trūksta folio rūgšties, kūdikis gali gimti per mažo svorio, be to, jis arba ji gali turėti nervinio vamzdelio sutrikimų.

18. Padeda užmigti

Kadangi krienuose daug magnio (šis mineralas gerina miego kokybę, trukmę, kai jo organizme netrūksta, mes ilgiau miegame neprabusdami ), juos valgant lengviau užmigti, pabudę jaučiamės išsimiegoję. Taip pat krienai normalizuoja medžiagų apykaitą, tad mažina miego problemas ir nemigos tikimybę.

19. Padeda nuo pigmentinių dėmių

Pigmentinės dėmės ant veido ar kūno atsiranda kai nėštumo metu ar su amžiumi sustiprėja melanino gamyba. O krienai šias dėmes šviesina. Paprasčiausias receptas: sumaišykite ¼ puodelio obuolių acto ir šviežių tarkuotų krienų. Sukrėskite šį mišinį į stiklainį, užsukite dangteliu ir palikite nakčiai prisitraukti. Kasdien sukratykite. Tada perkoškite ir skystį laikykite šaldytuve. Tepkite pigmentines dėmes 3 kartus per dieną.

20. Nuo dėmių

Pasigaminkite naminį losjoną nuo spuogų ir dėmių: sumaišykite šviežiai sutarkuotus krienus su keliais lašais glicerino ir pasukomis. Palikite nakčiai, po to suplakite. Šiuo losjonu dažnai tepkite odą – jis pašviesina dėmes, likusias nuo spuogų. Ypač tinka riebiai odai.

21. Nauda plaukams

Krienuose esančios medžiagos labai naudingos plaukams. Jos skatina plaukų augimą ir neleidžia plaukams slinkti, atgaivindamos plaukų šaknis. Rekomenduojamas tarkuotų krienų kompresas – įtrinkite jį į galvos odą kaip losjoną. Toks kompresas labai skatina plaukų augimą.

22. Padeda nuo pleiskanų

Paprasčiausias grožio receptas nuo pleiskanų – plaukus įtrinkite krienų ir acto mišiniu. Šis skystis padės atsikratyti išsausėjusios odos žvynelių ar net ir pleiskanų.

Peršalus galima čiulpti džiovintus krieno šaknies gabaliukus

Kaip išsirinkti, naudoti ir laikyti

Krienus rekomenduojama sutarkuoti ir sumaišyti su actu ir druska, tada jų skonis bus švelnesnis.

Kadangi krienai greitai praranda skonį, tarkuoti ir dėti į patiekalą juos reikia prieš pat valgymą.

Prieš gaminant, krieno šaknį reikia nuplauti šaltame vandenyje arba tiesiog patrinti drėgnu skudurėliu. Prieš atidedant į šaldytuvą šaknį reikia sausai nušluostyti.

Laukinių krienų galima įsigyti rudens pabaigoje, kai jie renkami.

Rinkitės šviežias, tvirtas šaknis be pelėsio, minkštesnių vietų, nesudygusias. Nesirinkite žalsvo atspalvio krienų, nes tokios šaknys dažniausia būna karčios, taip pat venkite pernokusių, nes jos būna plaušingos ir neturi skonio. Šaldytuve krienai gerai išsilaiko apie 6-9 mėnesius.

11
Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (28)