Optimalus dydis

Kiekvienam daržininkui smagu užauginti pomidorų-milžinų, bet V. Kurpienė teigia, kad vertingiausi yra ne patys didžiausi, o vidutinio dydžio ar net maži pomidorai. Tai jokiu būdu nereiškia, kad dideliuose pomidoruose nieko vertingo nėra – yra visko, tik koncentracija mažesnė. Tad į sveikatą valgykite ir pomidorus gigantus!

Kokią spalvą rinktis?

V. Kurpienė sako, kad žmonės jos dažnai klausia, kokie pomidorai vertingiausi: raudoni, oranžiniai, geltoni ar juodi? Tiesa yra tokia, kad skirtingų spalvų pomidorai turi skirtingų ypatybių, kurios visos mums savaip naudingos ir reikalingos. Kuo įvairesnių spalvų maistą valgome, tuo daugiau skirtingų vitaminų ir maisto medžiagų gauname.

Savo knygoje „Liekna visam gyvenimui“ V. Kurpienė spalvotam maistui ir jo naudai dedikavo visą skyrių. Prie šio skyriaus rašymo prisidėjo ir „Delfi TV“ laidos „Geltonas karutis“ vedėja Lina Liubertaitė: „ Mudvi sudarėme patogią lentelę, kurioje galima matyti, kokių spalvų daržoves geriausia valgyti skirtingais sezonais, kad iš jų gautume kuo daugiau naudos“.

Tad grįžtant prie pomidorų, dietistė rekomenduoja valgyti ne daug vienos spalvos, o įvairių spalvų pomidorų po truputį.

Pomidorai

Raudoni pomidorai savyje turi labai daug likopeno. Tai ne tik pigmentas, suteikiantis raudoną spalvą, bet ir stiprus antioksidantas. Anot specialistės, tyrimais įrodyta, kad likopenas labai naudingas norint išvengti prostatos vėžio arba sveikstant po šios ligos.

Likopeno dar daugiau yra tamsiuose pomidoruose: juoduose, violetiniuose. Šių spalvų pomidorai yra vertinami ir dėl juose esančio antocianino – dar vieno stipraus antioksidanto.

Geltonuose pomidoruose gausu vitamino C ir beta karoteno, galinčio pagerinti atmintį. Tiesa, norint, kad organizmas įsisavintų beta karoteną, jį reiktų vartoti kartu su riebalais. Vadinasi, pomidorų salotos su grietine, jogurtu, aliejumi ar mocarelos sūriu – ne šiaip labai skanūs deriniai, bet dar ir labai naudingi sveikatai!

Žalieji pomidorai naudingi dėl juose esančio chlorofilo. Moksliniai tyrimai teikia vilčių, kad chlorofilas gali padėti apsisaugoti nuo vėžinių susirgimų. Dėl to kai kurie žmonės net geria specialius chlorofilo papildus. Bet specialistė sako, kad geriau organizmą chlorofilu papildyti valgant žaliuosius pomidorus ir kitokias žalios spalvos daržoves.

Tik vertėtų atkreipti dėmesį, kad čia kalbama apie tuos pomidorus, kurie sunokę yra žalios spalvos, nes tokia jų veislė. Tuo tarpu, nesunokusių (todėl žalių) pomidorų valgyti nepatartina, nes jie gali sukelti virškinimo sutrikimų.

Odelė: palikti ar nulupti?

Pomidorai, kaip ir bet kurios kitos daržovės, naudingų medžiagų turi ir odelėje, ir minkštime. Bet odelės paprastai yra sunkiai virškinamos, tik vieni žmonės tai jaučia stipriau nei kiti. Tad jeigu jūsų skrandis jautresnis, odelę tiesiog nulupkite ir valgykite pomidorą be jos.

Ar vėlyvųjų veislių pomidorai, išlaikomi per žiemą, nepraranda savo savybių

V. Kurpienė sako, kad tai priklauso nuo skirtingų rūšių ir veislių ypatybių. Žiūrint apibendrintai, ilgai laikomi pomidorai gali prarasti vitamino C, taip pat gali sumažėti kai kurių antioksidantų. Bet skaidulų, mineralų ir likopeno pomidorai nepraranda.

Aišku, iki žiemos išsaugoto pomidoro išvaizda ir skoninės savybės dažnai nebebūna tokios išraiškingos, kaip ką tik iš šiltnamio nuskinto pomidoro. Bet naudos organizmui tokie pomidorai vis tiek suteikia. O jeigu jie pačių užauginti, tai dar smagiau.

Geriausi pomidorų apdorojimo žiemai būdai


V. Kurpienė sako, kad pomidorai puikūs tuo, kad jie naudingi ir švieži, ir apdoroti.

Šaldymas – puikus pomidorų paruošimo žiemai būdas, nes taip išsaugomi visi pomidoruose esantys vitaminai. Nuluptus ir sutrintus pomidorus galima puikiausiai užšaldyti ledukų formelėse ar maišeliuose, o vėliau naudoti gardinant sriubas ar troškinius.

Verdant ir kepant dalis vitaminų, ypač vitamino C, žūsta, bet virti pomidorai yra pats geriausias likopeno šaltinis. Dietistė sako, kad iš tinkamai termiškai apdorotų pomidorų likopenas pasisavinamas net 6 kartus geriau nei iš šviežių! Todėl labai naudinga žiemai išsivirti pomidorų pastos arba tyrės be pridėtinio cukraus ir acto.

Tuo tarpu kečupas arba marinuoti pomidorai yra tik skanus, bet sveikatai nenaudingas pasirinkimas.

Mėgstate intensyvaus skonio džiovintus pomidorus? Irgi puiku. Tik norint išsaugoti kuo daugiau pomidoruose esančios maistinės vertės, svarbiausia yra tinkama džiovinimo temperatūra. Ji turi būti ne aukštesnė nei 40–42 °C, nes didesniame karštyje daug vertingų medžiagų žūsta. Todėl geriausia džiovinti specialiose džiovyklėse, kuriose galima labai tiksliai reguliuoti temperatūrą. Ir dar labai svarbu džiovintus pomidorus tinkamai laikyti, kad nesupelytų. Sausus galite laikyti popieriniuose arba medžiaginiuose maišeliuose. Arba sudėkite į stiklainėlį, užpilkite aliejumi ir sandariai uždarykite.

Ačiū V. Kurpienei už pomidorų naudos apžvalgą! Taigi, kokie pomidorai vertingiausi? Įvairūs! Kuo daugiau spalvų, dydžių ir formų įvairovės, tuo daugiau naudos ir smagumo. Tad auginkim kuo įvairesnius pomidorus ir valgykim į sveikatą!

***

Portale laidas rasite čia.

Naują „Delfi TV“ laidą „Geltonas karutis“ žiūrėkite kiekvieną šeštadienį 9:30 val. „Delfi TV“ – nemokamas televizijos kanalas pasiekiamas visiems Lietuvos gyventojams. Nerandi? Kreipkis į savo televizijos tiekėją arba įjunk kanalų skenavimą savo televizoriuje.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (32)