Mėlynės – uogakrūmiai, priklausantys tai pačiai viržių šeimai kaip ir spanguolės, šilauogės, azalijos, plačialapiai grėsviai ir rododendrai. Mėlynės auga krūmeliais, uogos skiriasi dydžiu – nuo žirnio iki stiklo rutuliuko. Jos yra tamsios spalvos – nuo mėlynos iki kaštoninės ir purpurinės juodos spalvos – ir padengtos savotišku baltai pilku apsauginiu vaškiniu sluoksniu. Odelė gaubia pusiau permatomą minkštimą ir jame esančias sėklytes.
Remiantis 2009 metais eksperimentinės biologijos konferencijos metu pristatyto tyrimo rezultatais, dieta, į kurią yra įtrauktos mėlynės, mažina cholesterolio kiekį kraujyje, gerina gliukozės kontrolę ir jautrumą insulinui, sumažina širdies ligų ir diabeto riziką.
Mėlynės ne tik skanios, bet ir pasižymi daugybe sveikatai naudingų savybių:
1. Mėlynės – daugiausia antioksidantų turinčios uogos. Mėlynėse, turinčiose daug antioksidantų, tokių kaip antocianinas, yra ir vitaminų A, C, E, B grupės vitaminų, vario (veiksmingai stiprina imunitetą ir naikina bakterijas), seleno, cinko, geležies (ji labai naudinga imuninei sistemai, padidina hemoglobino ir deguonies koncentraciją kraujyje ir užkerta kelią infekcijoms). Jeigu pasirūpinsite savo imunine sistema, jūsų neužpuls peršalimas, karščiavimas, kitos pavojingos virusinės ir bakterinės užkrečiamos ligos.
2. Mėlynės neutralizuoja laisvuosius radikalus, kurie gali paskatinti ligas ir kūno senėjimo procesus. Kaip jau minėta, mėlynės – daugiausia antioksidantų turinčios uogos. Taip yra dėl antocianino – pigmento, lemiančio mėlyną šių uogų spalvą. Vitamino C gausa taip pat yra svarbus veiksnys.
3. Mėlynės padeda sumažinti pilvo riebalus. Naujame Mičigano universiteto širdies ir kraujagyslių centro tyrime teigiama, kad mėlynės gali sumažinti pilvo riebalų kiekį, padėti išvengti įvairių širdies ir kraujagyslių ligų ir medžiagų apykaitos sutrikimo rizikos veiksnių.
Išsiaiškinta, kaip šios uogos veikia žiurkes (jos buvo pasirinktos tyrimo objektu). Mėlynėmis praturtinti milteliai buvo įmaišyti į žiurkių ėdalą, kuris buvo dviejų rūšių – neriebus ir riebus. Po 90 dienų žiurkės, mitusios mėlynėmis praturtintu valgiu, turėjo mažiau pilvo riebalų, žemą trigliceridų ir cholesterolio kiekį, jos geriau įsisavino gliukozę ir buvo jautresnės insulinui. Graužikų, kurie mito mažiau riebalų turinčiu maistu, sveikatos būklė buvo dar geresnė.
Šios žiurkės svėrė mažiau, turėjo mažiau kūno riebalų, jų kepenys, lyginant su žiurkėmis, mitusiomis riebiu maistu, sumažėjo. Padidėjusios kepenys tiesiogiai siejamos su nutukimu ir atsparumu insulinui, kuris byloja apie diabetą. Nors, norint įrodyti poveikį žmonėms, ir reikia atlikti daugiau tyrimų, toje pačioje konferencijoje pristatytas susijęs tyrimas parodė, kad vyrai, turintys širdies ligų rizikos veiksnių, kurie tris savaites gėrė laukinių mėlynių sulčių, kalbant apie insuliną ir gliukozę, patyrė nežymų pagerėjimą.
4. Mėlynės apsaugo šlapimo takus nuo infekcijų. Tam tikrų bakterijų kolonijų, tokių kaip b-coli, telkimasis vidinėse šlapimo takų sienelėse sukelia šlapimo takų infekciją, kuri pasireiškia uždegimu, deginimo pojūčiu šlapinantis bei kitomis komplikacijomis.
Tokiais atvejais mėlynės labai naudingos. Uogose yra junginių, sudarytų iš polimerų, kurie slopina šių bakterijų dauginimąsi. Be to, mėlynės turi ir antibiotinių savybių, kurios labai naudingos kovoje su infekcijomis.
5. Mėlynės padeda išsaugoti regėjimą. Atlikus klinikinius tyrimus, nustatyta, kad mėlynių ekstraktas, turintis daug antocianinų, gali sulėtinti akimo procesą. Minėtieji mėlynėse esantys junginiai gali užkirsti kelią ar pristabdyti visas su amžiumi susijusias akių ligas, pavyzdžiui, geltonosios dėmės degeneraciją, kataraktą, trumparegystę ir toliaregystę, sausumo pojūtį ir įvairias infekcijas.
Mėlynėse yra ypatinga grupė antioksidantų, vadinamų karotenoidais (luteinas, zeksantinas ir t.t.), flavanoidais (rutinas, resveratrolis, kvercetinas ir t.t.), taip pat vitaminų A, C ir E, seleno, cinko ir fosforo, kurie yra naudingi ir būtini sveikoms akims.
Pasak „Archives of Ophthalmology“ publikuoto tyrimo duomenų, trys ar daugiau šių uogų porcijų per dieną gali 36 procentais sumažinti su amžiumi susijusią geltonosios dėmės degeneraciją, kuri yra pagrindinė suaugusių žmonių regos netekimo priežastis (lyginant su žmonėmis, valgančiais mažiau nei 1,5 uogų porcijos kasdien).
6. Mėlynės labai naudingos smegenims. Mėlynėse esantis antocianinas, vitaminai A, C ir E, B grupės vitaminai, cinkas, natris, kalis, varis, magnis, fosforas, manganas ir t.t. gali sukliudyti ir išgydyti nervinius sutrikimus ir užkirsti kelią neuronų ir smegenų ląstelių degeneracijai bei mirčiai ir sustiprinti centrinę nervų sistemą.
Sunku patikėti, kad šios uogos gali padėti net ir sergant tokia rimta liga kaip Alzheimeris. Jos netgi išgydo smegenų ląstelių ir neuronų nervinio audinio pažeidimus ir ilgai išsaugo aštrų protą. Tyrimo autoriai nustatė, kad dietos, praturtintos mėlynėmis, pastebimai pagerino senstančių gyvūnų motorinius įgūdžius ir gebėjimą mokytis.
7. Mėlynės padeda išvengti širdies ligų. Šios daug ląstelienos ir antioksidantų, gebančių ištirpdyti „blogąjį cholesterolį“, turinčios uogos yra tiesiog idealus mitybos papildas, naudingas gydant daugelį širdies ligų. Jos taip pat stiprina širdies raumenis.
8. Mėlynės padeda išvengti vidurių užkietėjimo ir gerina virškinimą. Mėlynėse esanti ląsteliena (skaidulos) apsaugo nuo vidurių užkietėjimo (žinoma, viena uoga nepadės – reikia suvalgyti didelę jų saują), o jose esantys vitaminai, natris, varis, fruktozė ir rūgštys gerina virškinimą.
9. Mėlynės saugo nuo vėžio ir padeda kovoti su šia liga. Mėlynės gali būti labai naudingos sergantiems vėžiu – šiose uogose esantys junginiai, pavyzdžiui, plerostilbenas (puiki priemonė gaubtinės žarnos ir kepenų vėžio prevencijai) ir elaginė rūgštis, kuri kartu su antocianinu ir kitais antioksidantais, tokiais kaip vitaminas C ir varis, gali daryti stebuklus išvengiant ir gydant vėžį.
Laboratorinių tyrimų rezultatai, spausdinami „The Journal of Agricultural and Food Chemistry“ atskleidė, kad fenolio junginiai, esantys mėlynėse, gali sukliudyti gaubtinės žarnos vėžio ląstelių paplitimui ir sukelti jų apoptozę (programuotą ląstelių mirtį).
10. Daugiau savybių ir faktų: Mėlynės užtikrina žvalumą, padeda išlikti aktyviems, geros formos, budriems, jaustis arčiau gamtos ir džiaugtis gera nuotaika, nes šios uogos – puikūs antidepresantai, kuriems nereikia išleisti daug pinigų, be to, jos neturi jokio šalutinio poveikio. Prisiminkite: kuo tamsesnės mėlynės, tuo daugiau jose antioksidantų ir vaistinės vertės.
Kaip pasirinkti?
Rinkitės mėlynes, kurios yra tvirtos, ryškios vienodos spalvos su balkšvu atspalviu. Pakratykite indelį su uogomis ir stebėkite, ar uogos juda laisvai. Jei taip nėra, gali būti, jog jos yra minkštos ir netinkamos valgyti.
Venkite spalvą praradusių ar minkštų ir vandeningų uogų. Jos neturėtų būti drėgnos, nes tuomet greičiau pūtų.
Rinkdamiesi šaldytas uogas, lengvai papurtykite maišelį ir įsitikinkite, jog uogos laisvai juda ir nėra sukibusios – jeigu taip nėra, tai galėtų reikšti, kad jos buvo atšildytos ir dar kartą užšaldytos.