Lanko, kolonos, kubo formos augalai tinka griežto stiliaus soduose. Tik tokioje aplinkoje jie atrodo gražiai ir vietoje.

Stilinga figūra

Kas yra debesų medžiai? Tai medžiai, turintys vieną ar keletą pagrindinių stiebų su lapais šakų galuose ir apvalią, ovalią ar plokščią lają. Šitoks karpymas populiarus Rytuose. Jis būdingas tradiciniams japonų, kinų, tailandiečių sodams. Debesų medžiai dera ir prie neįpareigojančios laisvesnės aplinkos.

Priimkite originalų gamtos pasiūlymą sukurti seniai vėjo perpučiamuose kalnuose augančio medelio kopiją (pavyzdžiui, pušį tarp uolų) arba stilingos, išskirtinės formos gražuolį. Rinkdamiesi pirmenybę teikite tokiam augalui, kurio kamienas kreivas, o šakos išsidėsčiusios neįprastai.

Šalia kitų krūmų, medžių, gyvatvorių karpyti spygliuočiai ir lapuočiai atrodo tarsi meniškos skulptūros. Šie kūriniai patrauklūs, todėl jiems parenkama ypatinga vieta. Labiausiai tinka kampeliai prie vartų, namo durų, takų. Augalas išlinkusiu stiebu puikiai derės prie tvenkinio arba upelio, žvyro sode.

Puošnaus debesų medžio neturi užstoti aukšti augalai. Po jo šakomis galima pasodinti kiliminių žolynų, kurie atstos žolę.

Karpant suteikiama forma

Medžiai ir krūmai sodinami į derlingą dirvą. Nuolatinis karpymas juos alina, todėl reikia papildomai tręšti. Forma augalams suteikiama karpant.

Pirmas būdas – ilgai trunkantis. Jeigu nutarėte pradėti nuo nulio ir eksperimentuoti kelerius ar net keliolika metų, pavasarį pasisodinkite visiškai negenėtų dvimečių augalų, kurie lengvai įsišaknys. Kitų metų pavasarį atlikite bazinį genėjimą. Jau pirmąją vasarą atsiras daug naujų ūglių. Pirmą kartą augalus stipriai apkarpykite vasaros viduryje arba kitų metų pavasarį. Po to dar keletą metų kiekvieną pavasarį ar vasarą reguliuokite lajos formą, dydį, tankumą.

Antras būdas – vidutiniškai ilgas. Jis yra pats populiariausias. Formuoti geriausia subrendusį augalą. Paieškokite tokio savo sode arba neformuoto sodinuko pasidairykite medelyne. Praskleiskite lapiją ir apžiūrėkite, ar šakos įdomiai išsidėsčiusios, nes jos bus viena svarbiausių ir itin matomų dalių. Daugiakamienis augalas yra pats geriausias. Jei kamienas ir šakos kreivi, gumbuoti ar susisukę, o žievė graži, galite tikėtis įdomaus rezultato.

Išsirinkę, nusipirkę ir pasisodinę augalą pirmiausia išryškinkite kamieną. Nuo pagrindinio stiebo, kurį nusprendėte palikti, pašalinkite visą lapiją, mažas šakeles. Iškarpykite ir per tankias, silpnas, medelio formą gadinančias šonines šakeles. Tačiau palikite ūglius pagrindinių šakų galuose, nes vėliau jie virs plokščiais, rutuliškais ar kitokiais „debesėliais“.

Toliau augalas formuojamas naudojant tradicinę laisvojo figūrinio karpymo (angl. topiari) techniką. Šakos neturėtų augti lygiagrečiai, vienoje plokštumoje. Jas patrumpinkite, kad proporcingai smulkėtų viršūnės link. Šakas norima kryptimi lenkite naudodami storą vielą. Šis darbas atliekamas pavasarį.

Greitai augančių augalų vielas per vasarą reikia pervynioti 1–2 kartus, kad neįaugtų į žievę. Prieš rudens šalčius jas nuimkite. Lenkti šakas galima ir aukštyn arba žemyn, pririšant virve prie kamieno ar šalia įsmeigto kuoliuko. Jauni smulkių šakelių ūgliai patrumpinami kasmet, kol dar nėra sumedėję.

Per kelerius metus kamieno ir šakų viršūnėse susidaro tankūs debesėliai. Jie dažniausiai būna asimetriški. Tačiau įvairiose sodybose galite pamatyti ir medžių su vienu pagrindiniu stiebu, vienodo ilgio šakomis, išsidėsčiusiomis viena nuo kitos vienodais atstumais.

Debesų medžius reikia karpyti 1–2 kartus metuose – pavasarį ir vasarą.

Trečias būdas – spartusis. Medelyne įsigykite jau suformuotą augalą.

Spygliuočiai ir lapuočiai debesų medžiams kurti

Karpymo nebijo kalninė (Pinus mugo), žemoji (P. pumila), veimutinė (P. strobus) ir juodoji (P. nigra) pušys, paprastoji pušis (P. sylvestris) ‘Watereri’, vakarinės tujos (Thuja occidentalis), kėniai (Abies), kai kurie kadagiai (Juniperus), paprastasis lazdynas (Corylus avelana), paprastasis skroblas (Carpinus betulus), paprastasis buksmedis (Buxus sempervirens).

Formuoti galima ir kukmedžius (Taxus baccata), kalninį (Ilex crenata) ir dygialapį (I. aquifolius) bugienius, ligustrus (Ligustrum delavayanum, sin. L. jonandrum). Tik nepalankiomis žiemomis jie apšąla. Jei norite greito rezultato, karpykite siūliškąjį sausmedį (Lonicera nitida). Deja, ir jis bijo šalčių. Visiems minėtiems augalams parinkite nuo vėjų apsaugotą vietą, pridenkite.

Atminkite, kad debesų medžių nesukursite iš gražius žiedus ir vaisius turinčių augalų: jazminų (Philadelphus), alyvų (Syringa), lanksvų (Spirea), forsitijų (Forsyshia).

Sodas

Kaip debesų medžiu paversti buksmedį

Medelynuose dideli lapuočiai ir spygliuočiai dažniausiai būna brangūs, tad vertėtų pirma pasižvalgyti po savo sodą. Išsirinkite buksmedį (Buxus sempervirens) ar kitą visžalį augalą smulkiais lapais.

1. Praskleiskite lapiją abiem rankomis ir apžiūrėkite, kaip išsidėsčiusios augalo šakos. Idealu, kai yra vienas arba daugiau pagrindinių stiebų su stipriomis šakomis.

2. Pašalinkite visas nereikalingas šakas. Apeikite augalą iš visų pusių ir apžiūrėkite, ar jo forma jums patinka.

3. Nukirpkite ant pagrindinio stiebo augančius lapus ir mažas šakeles. Jeigu reikia kurią nors šaką palenkti, kad ji įgautų norimą formą, naudokite bambuko pagaliukus ir vielą.

4. Nukirpkite išsikišusias debesėlio viršūnės šakeles.

5. Tarp debesėlių palikite tuščios erdvės. Kad buksmedis atrodytų gražiai, jį karpykite visą augimo sezoną beveik kas mėnesį.

Medžiai

Paprastasis skroblas (Carpinus betulus) – puošnus lapuotis medis.
Medžiai

Augalas idealios formos, nes nėra nė vienos atsikišusios šakelės. Nuolat karpant žemosios (Pinus pumila) pušies spygliukai būna trumpesni.