Kokiems augalams medienos pelenai netinka?

Bulvių atveju pelenai gali būti tiek naudingi, tiek žalingi. Jei pelenus barstysime į dirvą, kurioje augs bulvės, pelenai apsaugos bulvių šakniagumbius nuo vabalų spragšių lervų ir virtinės kitų ligų. Tačiau jei pelenais apibarstysite pačias sėklines bulves prieš jas sodinant ar jau pasodinus, problemos gali tik padidėti – šarmai skatins aktyvesnį ligų vystymąsi.

Egzistuoja nemažai augalų, kurie puikiai jaučiasi rūgščioje dirvoje, todėl žemę šarminantys pelenai jiems nereikalingi, o kartais net gali pakenkti. Tai rododendrai, trispalvės našlaitės, hortenzijos, lelijos, kai kurios rožių rūšys, pakalnutės ir uogų krūmai, savo kilme artimi miško giminaičiams (šilauogės, mėlynės, bruknės, spanguolės), spygliuočiai augalai, kadagiai ir kiti.

Šiems augalams tręšti tiks anglių pelenai, kurie rūgština dirvą. Vienam kvadratiniam metrui žemės reikia vienos stiklinės pelenų. Šiuo būdu galite parūgštinti žemę, kurioje auga minėti augalai.

Kada pelenai gali būti itin žalingi?

Medienos, durpių, šiaudų pelenai yra šarminantys. Jei dirva ir taip yra šarminga, tokių pelenų jai nereikės. Jei dirva rūgšti, taip pat reikėtų laikytis saikingų dozių. Vienam kvadratiniam metrui žemės galima naudoti ne daugiau kaip 1 l pelenų miltelių. Kaip padidinto dirvos rūgštingumo neutralizatorius pelenai veikia 2 – 4 metus. Jei pelenais dirva bus tręšiama kasmet, jos šarmingumas taps per didelis.

Negalima vienu metu žemės tręšti pelenais, mėšlu ir mineralinėmis azoto trąšomis, nes pirmasis komponentas išstumia augalams svarbų azotą. Maišyti pelenų su fosforo trąšomis taip pat nereikėtų, nes priešingu atveju augalai nepasisavins fosfatų.

Jei kartu su malkomis kūrenote plastiką, audinius, gumą, lakuotus ar dažytus medienos gaminius, tokių pelenų trąšoms naudoti negalima, nes juose bus likę daug sunkiųjų metalų ir kitų žalingų medžiagų.

Pelenus, likusius kepsninėse ir šašlykinėse, naudoti galite, tačiau juos reikėtų berti ne į pačią dirvą, bet į kompostą. Taip elgtis reikėtų ne dėl to, kad naudojote degųjį skystį (jis visiškai sudega), bet dėl to, kad pelenai apsitaškė mėsos riebalais ir marinatu.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (29)