Sodinimo laikas
Optimalus svogūninių augalų sodinimo laikas – nuo spalio pradžios iki lapkričio pradžios. Tuomet svogūnėliai dar spėja suformuoti gerai išsivysčiusią šaknų sistemą, o tai leidžia pakelti žiemos šalčius. Geriausia svogūnėlius sodinti vos juos nupirkus.
Jeigu vis dėlto juos nusipirkote iš anksto, geriausia laikyti dvi-tris savaites sausose ir vėsiose (10–15°C) sąlygose uždaroje lentynoje.
Vienmečiai ir daugiamečiai
Gėlių svogūnėliai geri tuo, kad juos galima auginti ir kaip vienmečius, ir kaip daugiamečius augalus. Taigi, jeigu svogūnėlių gėlėms peržydėjus neiškasite ir paliksite žemėje per žiemą, jos žydės ir kitais metais.
Kur sodinti?
Geriausia vieta – saulėtas plotas, kuris niekada neužtvinsta.
1. Tiesiai į veją didelėmis grupėmis – pakelkite velėnos gabalą, supurenkite dirvožemį ir sugrąžinkite velėną į vietą.
2. Tarp krūmų ir stambių daugiamečių augalų grupėmis po 20–30 vienetų.
3. Šešėliuotose gėlių lysvėse kartu su daugiamečiais augalais, kurių šakos driekiasi palei žemę.
4. Į gėlių lysves kartu su vienmečiais augalais.
Įsidėmėkite:
Tulpes ir hiacintus geriausiai kiekvienais metais iškasti.
Imperatoriškoji margutė vienoje vietoje auga dvejus-trejus metus.
Krokai ir lelijos, jeigu jų nepersodini, gerai auga trejus-ketverius metus, žydrės – ketverius-penkerius metus.
Narcizų nepersodinti galima iki šešerių metų.
Sodinimo būdai
Sodindami svogūnėlį dėkite į žemę taip, kad smailioji pusė žiūrėtų į viršų.
1. Kastuvėliu iškaskite 40-50 centimetrų ar šiek tiek mažesnio skersmens duobutę, priklausomai nuo tame plote norimų pasodinti svogūnėlių skaičiaus.
2. Duobės dugną šiek tiek išpurenkite.
3. Sudėliokite svogūnėlius į duobę 5–8 centimetrų atstumu vienas kuo kito, kad tarp jų būtų maždaug dviejų svogūnėlių skersmens atstumas. Kitaip tariant, stambiems svogūnėliams reikia daugiau erdvės nei smulkiems.
4. Pasodintus svogūnėlius užberkite dirvožemiu, jo sluoksnis turi siekti apie dešimt centimetrų. Tada dirvožemį atsargiai rankomis suspauskite.
5. Pasodinti svogūnėliai paprastai nelaistomi, jiems pakanka dirvožemio drėgmės.
„Lazanijos“ metodas (daugiasluoksnis sodinimas)
„Lazanijos“ metodo tikslas – ankstyvus svogūninius augalus pakeisti vėlyvesniais. Tokiu būdu žydėjimu galima džiaugtis kur kas ilgiau. Svogūnėliai sodinami sluoksniais vieni virš kitų, paprastai trimis „aukštais“.
Žemiausiame „aukšte“ yra vėliausiai žydinčios pavasario gėlės, tokios kaip tulpės, hiacintai ir narcizai, o virš jų – anksčiau žydinčios gėlės, tai yra krokai ar žydrės. Šis metodas dažnai naudojamas sodinant vazonuose.