Fiskars“ prizai - sodo įrankių komplektai: Solid platus lapų grėblys ir Solid visų paskirčių kiemo šepetys atitenka Rasai ir Vitalijai.

Rasos patarimai:

Kadangi šis ruduo nepašykštėjo mums obuolių, išmanios šeimininkės iš jų verda obuolienes, daro sūrius. Tačiau nemažai obuolių supūva. Ką su jais daryti? Specialistai pataria supuvusius obuolius kruopščiai surinkti ir išmesti kuo toliau nuo vaismedžių, kad jie neužsikrėstų ligomis ir neužrūgštintų dirvos.
Lapus geriausia sugrėbti ir panaudoti kompostui. Tas pats galioja ir dirvoje, ir vejoje nukritusiems lapams. Jais galima uždengti komposto dėžę, kad jos turinys greičiau įkaistų. Beje, nepamirškite, kad kompostui tiesiog būtinas yra oras, antraip jis ims skleisti negerą kvapą. Kompostą dėžėje reiktų laikas nuo laiko palaistyti, kad galėtų daugintis reikalingi mikroorganizmai. Jeigu tvarkote svogūnus, jų lukštus taip pat suberkite į komposto dėžę – tai labai naudinga žaliava. Kaip ir kavos ar arbatos tirščiai.
Nuiminėjant derlių nepamirškite, kad visos daržovių atliekos gali būti puikus kompostas ar trąša. Tad burokėlių, morkų, moliūgų, kopūstų lapus susmulkinkite ir išbarstykite ant dirvos prieš ją sukasant arba meskite į komposto dėžę, sluoksniuodami su dirvožemiu.
Rudenį reikia pasirūpinti darželiuose augančiomis daugiametėmis gėlėmis – nupjaustyti lapus prieš žiemą, supurenti dirvą. Pasenusius gėlių krūmus derėtų išretinti, išrankioti piktžoles.
Taip pat nepamirškite pasodinti svogūninių gėlių, kurios mus džiugina pavasarį - tulpes, narcizus, krokus, hiacintus.
Vienas svarbiausių darbų rudenį – apgenėti vaismedžius ir vaiskrūmius. Krūmams išpjaustyti sausas šakas, o medžius apgenėti, nukarpant parazitines šakas, kurios neduoda vaisių, o tik ima maisto medžiagas. Žinoma, patogiausia tai daryti tada, kai lapai nukrenta ir gerai matosi medžio siluetas.
Prasidėjus pirmosioms šalnoms rudenį reikia nukasti ir tvarkingai iki pavasario padėti jurginus, juos apdoroti vašku. Taip pat iki šalnų derėtų iškasti begonijas.

Vitalijos patarimai:

Patarimai sodo priežiūrai rudenį: pirmiausia sode grėbiame lapus, jeigu norime kažką papildyti ar atnaujinti - puikus metas sodinti obelaites, kriaušes ar kitus vaismedžius. Sutvarkome veją, nepaliekame aukštos žolės. Baliname medžių kamienus ir taip paruošiame saugiai žiemoti. Vėlyvą rudenį, galima aprišti, apsaugoti medelius, krūmus, jei yra pavojus laukinių žvėriukų, kad apgrauš... arba itin jaunus, kad nušals.. kas dažnai nutinka su vyšnaitėmis. Mums taip nutiko, deja. ir šaltą žiemą net tujas apgraužė. Galima dar šakas apgenėti, bet mes dažniau tai darome po žiemos, kada medžiai dar neprabudę... Pirmiausias patarimas - viską daryti su meile, darbai nesunkūs ir sodas kitąmet vėl jus džiugins ypatingu derliumi....

Svarbus patarimas sodininkams: rudenį labai svarbu pasirūpinti šiltnamiu, kurio neplanuojate perstatyti kitus, nes žemė po derliau pavargsta.... Taigi patariama „patręšti“ jį kalkėmis, nes jos sumažina dirvos rūgštingumą, taip pat galima pabarstyti pjuvenomis. Mes kasmet žemę, kurioje auginamos daržovės nuklojame šiaudais, tiesiog galima iš komposto imti nušienautą vejos žolę, sugrėbtus lapus. Šiltnamis – pomidorų, agurkų – namai, tad būtina juo pasirūpinti, kad derlius nenuviltų ir kitąmet, be to panaudojama ne chemija, o natūralūs komponentai – lapai ir t.t.

Visus patarimus galite paskaityti čia.

Su nugalėtojomis susisieksime el. paštu asmeniškai.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją