Nenuostabu, kad gerai išlaikyti egzaminus abiturientams kartais atrodo „misija neįmanoma“. Pasak ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto vyr. lektoriaus, psichologo Aniceto Suchockio, egzaminų sesijos iššūkius padės nugalėti pozityvus mąstymas. Teigiamas nusiteikimas, anot jo, padidina galimybes gauti gerus rezultatus.
„Mūsų elgesys ir galimybės spręsti problemas priklauso nuo mąstymo būdo. Negatyvus mąstymas tarsi įkalina. Dažnai mąstant apie galimas grėsmes ir rizikas, galimybių ratas užsidaro, mes demotyvuojame save, nesprendžiame problemų, o grimztame į negatyvumą. Tai gali būti pavojinga ir egzaminų metu. Mat daugelį užduočių galima atlikti kūrybiškai ieškant sprendimo, o negatyvios mintys blokuoja kūrybingumą. Pozityvios mintys leidžia išlaisvinti protą, ieškoti netradicinių sprendimų, nugalėti kylantį stresą, kai atsakymo nežinoma akimirksniu“, – sakė psichologas A. Suchockis.
Nebijokite streso
Moksleiviai jaučia įtampą ne tik dėl egzaminų, tačiau ir dėl jų keliamo streso. Jie kovoja su nerimu, baiminasi jam pasiduoti, jį išgyventi, jausti, nors stresas savaime nėra neigiama organizmo reakcija.
„Stresas parengia kūną darbui, mobilizuoja jėgas, skatina labiau stengtis. Jis nukreipia mintis į užduotį, jausdamas stresą žmogus padaro daugiau nei iš pradžių mano galįs. Pozityvus mąstymas, išgyvenant streso akimirkas, gali padėti rasti sprendimų situacijose, kurios iš pradžių atrodo be išeities“, – pasakojo A. Suchockis.
Pozityviai mąstantis žmogus sujungia iš pirmo žvilgsnio nederančius dalykus, o tai gali padėti pasiekti geresnių rezultatų. „Jei susidūrėte su sunkia užduotimi, nepasiduokite panikai ir liūdesiui, neimkite galvoti, kad viena sunki ar neišspręsta užduotis taps nuosprendžiu visam egzaminui. Bandydami taikyti mintyse kilusius sprendimo būdus, galite netikėtai rasti tinkamą atsakymą“, – teigė psichologas.
Jis patarė moksleiviams pozityviau kalbėti, mąstyti, elgtis, bendrauti. Spinduliuodamas pozityvumą žmogus gali keisti aplinką, kitų žmonių elgseną, požiūrį.
A.Suchockis priminė, kad mokiniams svarbu žinoti tikslą, kodėl jie laiko egzaminus, ko nori pasiekti ateityje vienokiais ar kitokiais balais išlaikę egzaminus. „Turite laikyti egzaminus ne dėl to, kad reikia, ne dėl to, kad kažkas to iš jūsų tikisi, o todėl, kad egzaminai – žingsnis jūsų svajonės link. Kuo aiškiau žinosite, koks egzaminų tikslas, ko jums iš jų reikia, tuo mažiau jausite streso ir tuo sėkmingiau išlaikysite egzaminus“, – sakė psichologas.
Svarbu tiksliai formuluoti norą
Psichologas patikino, kad norint puikiai pasirodyti egzaminų sesijos metu, svarbu ne tik to norėti, bet ir tinkamai formuluoti bei reikšti norus. „Studentams dažnai sakau – atsargiai norėkite, nes jūsų norai gali išsipildyti. Svajonės pildosi, užtenka tiksliai jas įvardinti. Norėdami gero rezultato, aiškiai suformuluokite norą.
Apgalvokite kiekvieną smulkmeną, kad noras nebūtų abstraktus. Numatykite, pavyzdžiui, kokį egzaminą tiksliai norite išlaikyti, kada norite jį išlaikyti, kokiu balu, kur jį norite išlaikyti. Norų detalizavimas ir aiškus formulavimas padės nustatyti savo tikslus. Mano patirtis byloja, kad daugelis tinkamai suformuluotų norų išsipildo“, – teigė psichologas.