Visgi jeigu šiek tiek primiršote arba nežinote, kaip mandagiai elgtis prie stalo, pateikiame jums esmines etiketo taisykles.

Nesėskite prie stalo, kol neatsisės moterys arba šeimininkai. Jeigu ant stalo matote korteles su vardais, žinoma, sėskite ten, kur nurodyta.

Lydėdamas prie stalo, pasiūlykite damai tik dešinę ranką ir pasodinkite savo dešinėje.

Jeigu kažkas iš svečių vėluoja ir prie kompanijos prisijungia vėliau, į jį per daug dėmesio nekreipiama, nesvarbu, nesvarbu, koks jo statusas. Prie stalo vėlavimo priežastys neaiškinamos, o su kitais svečiais sveikinamasi tik galvos linktelėjimu – jokiu būdu netieskite rankų per visą stalą!

Atstumas nuo stalo matuojamas labai paprastai – per plaštaką. Nesėskite per toli ar per arti ir ant stalo dėkite tik plaštakas – jokių alkūnių!

Neišskėskite plačiai alkūnių – jas reikia laikyti priglaustas prie šonų (kūno). Per daug nesusilenkite ties savo lėkšte. Sėdėkite kaip įmanoma tiesiau. Valgydamas nečepsėkite, nekramtykite išsižioję, nepūskite, nors ir karšta.

Neatsukite nugaros kaimynui ir nešnekėkite per jį su kitu žmogumi. Daugiausiai dėmesio turėtumėte rodyti jums iš dešinės sėdinčiai moteriai, nesvarbu, ar jus supažindino.

Prie stalo galite atsisagstyti švarką, tačiau kaskart atsistojęs turite būtinai jį užsisegti.

Nekabinkite servetėlės ant marškinių apykaklės – jos vieta ant kelių. Pavalgęs lūpas šluostykite lengvai prispaudžiant servetėlę (dvigubą) prie lūpų, o ne smarkiai ją trinant. Panaudotą servetėlę perlenkite kelis kartus ir palikite lėkštėje arba ant stalo šalia jos – nesugniaužkite servetėlės į gumulą. Jeigu valgydamas geriate, prieš tai būtinai nusivalykite lūpas, kad neišteptumėte taurės.

Servetėlė išskleidžiama ir padedama ant kelių tik tada, kai patiekalai atnešami visiems prie stalo sėdintiems žmonėms.

Neatsisakykite kokio nors valgio, teisindamasis, jog jums nepatinka ar kenksminga sveikatai. Geriausia atsisakyti nenurodant priežasties. Nepasakokite prie stalo apie savo ligas. Nedarykite jokių pastabų apie paduodamą valgį ir nekritikuokite to, kas nešama ant stalo.

Įsidėmėkite, kad šakutės ir peiliai ant stalo dedami tokia tvarka, kokia bus naudojami. Įrankiai sulygiuojami pagal kotus. Pirmiausia naudojame toliausiai nuo lėkštės gulinčius įrankius. Jeigu įrankis nukrito ant žemės, nesigėdykite paprašyti kito, neakcentuodamas šio atsitikimo. Taurės statomos už peilių mažėjančia pagal dydį tvarka (iš kairės į dešinę). Vandeniui, vynui ir taip toliau.

Nebūtinai reikia stengtis pasemti paskutinį šaukštą sriubos arba suvalgyti paskutinį kąsnį kepsnio, nedažykite duona lėkštėje likusio padažo ar užpilo. Taip pat nemandagu sriubą valgyti iš galo šaukšto.

Nekąskite iš visos duonos riekės ar visos bandelės – atsilaužkite po gabaliuką. Neimkite duonos šakute – imkite ją ranka.

Nevalgykite nuo peilio (niekada nekelkite peilio prie burnos) ir nedėkite ant šakutės maisto su peiliu, o imkite su šakute tik tiek, kiek galima paimti be vargo.

Ant staltiesės nukritusį maisto gabalėlį paimkite švaraus peilio galiuku, įsidėkite į lėkštę ir suvalgykite. Dėmę ant staltiesės uždenkite švaria servetėle.

Jei norite paimti ką nors nuo stalo, netieskite rankos virš kaimyno lėkštės ir neprašykite jo ką nors paduoti, jeigu šalia yra patarnaujantieji. Nepaduokite lėkštės pats, prašydamas antros porcijos – tegul tai padaro padavėjai. (Geriau visai neprašyti antros porcijos.)

Suvalgęs patiekalą, šakutę padėkite ant lėkštės danteliais į viršų šalia peilio, kurio ašmenys nukreipti į valgiusįjį; įrankių rankenėlės turi būti dešinėje.

Jeigu apipylėte ar apdrėbėte savo kaimyną, atsiprašykite, bet nepulkite jo šluostyti. Jeigu reikalinga šeiminkės pagalba, atsiprašykite ir jos.

Nesinaudokite prie stalo dantų krapštukais. Ypatingu atveju tai darykite nepastebimai.

Kai padavėjas renka indus ir įrankius nuo stalo, nesistenkite jam padėti.