Liūdna, bet yra tėvų, kurių klaidos nėra atsitiktinės, ir jie gali būti priskiriami toksiškų tėvų kategorijai, rašo lifehack.org.
Nepriklausomai nuo to, ar tėvai suvokia savo elgesį, ar jo nesuvokia, yra keli elgesio modeliai, kurie padaro vaikui tokią didelę emocinę ir protinę žalą, kad tai atsiliepia jam ir kai jis užauga. Jei vaikystėje patyrėte vieną ar kelias toliau išvardytas situacijas, yra tikimybė, kad vienas iš jūsų tėvų arba jie abu yra toksiški.
1. Vaikas šeimoje nesijaučia priimtas ir saugus
Yra žmonių, manančių, kad vaikus reikia auklėti griežtai, kitaip jie nemokės pasirūpinti savimi ateityje. Jei vaikystėje jus taip auklėjo, jūs net galite manyti, kad tai teigiamai paveikė jūsų gyvenimą. Bet jei kaskart patyrus nesėkmę ar atmetimą jūsų pasaulis sugriūva, didelė tikimybė, kad toks reagavimo modelis susiformavo iš toksiškų tėvų negebėjimo suteikti jums vaikystėje užtektinai saugumo ir priėmimo. Kartais vaikams reikia griežtumo, bet tai negali būti vienintelis auklėjimo būdas, jei tėvai nori, kad jų vaikas užaugtų visaverte asmenybe.
2. Tėvai pernelyg kritiški vaiko atžvilgiu
Visi tėvai retkarčiais kritikuoja savo vaikus. Be kritikos, mes galime taip ir neišmokti tinkamai atlikti įvairių darbų, pavyzdžiui, plauti indų ar skalbti. Tačiau toksiški tėvai yra pernelyg kritiški – jie kritikuoja praktiškai viską, ką vaikas bedarytų. Tokie tėvai gali klaidingai manyti, kad taip siekia užtikrinti, kad vaikas nedarytų skaudžių klaidų. Deja, dėl tokio elgesio vaikas įsitaiso griežtą vidinį kritiką, kuris skatina ribinės asmenybės sutrikimą.
3. Tėvai nuolat reikalauja vaiko dėmesio
Toksiški tėvai dažnai savo vaiką dažnai paverčia sutuoktinio (-ės) pakaitalu, ir visą laiką reikalauja jo dėmesio. Jie gali manyti, kad toks ir turi būti artimas mamos (arba tėvo) ir vaiko ryšys, bet iš tiesų tai yra parazitiniai santykiai, kurie iš vaikų reikalauja per daug laiko ir energijos, kurią jie turėtų skirti mokymuisi ir kitiems dalykams. Netoksiški tėvai suteikia savo vaikui užtektinai erdvės augti ir tiesiog būti vaiku, nereikalaudami nuolatinio, tėvų poreikius tenkinančio bendravimo.
4. Jie laido toksiškus juokelius vaiko atžvilgiu
Visi tėvai kartais nepiktai pasišaipo iš savo vaikų, bet jei „juokeliai“ yra pikti ar tampa kasdienybe, tai gali tapti didele problema. Jums nereikia priimti tokio elgesio tik todėl, kad jūsų tėvai ar vienas iš tėvų visada juokavo apie, pavyzdžiui, jūsų išvaizdą (ūgį ar svorį). Tai labai žalinga taktika, kuri gali jus priversti labai blogai galvoti apie save. Jei tėvams iš tiesų rūpi vaiko gerovė, jie turėtų būti sąžiningi su vaiku ir nekritiški, o ne laidyti piktus juokelius.
5. Jie verčia jus pateisinti baisų elgesį
Ar užaugote manydami, kad jūsų tėvai emociškai ar fiziškai smurtavo prieš jus todėl, kad jūs to nusipelnėte? Jei taip, ko gero gyvenime ir toliau pateisinate blogą kitų žmonių elgesį jūsų atžvilgiu. Toksiški tėvai gali apsukti bet kokią situaciją taip, kad ji atitiktų jų poreikius, ir vaikui lieka du pasirinkimai: priimti tai, kad tėvai neteisūs, arba prisiimti visą kaltę patiems. Daugeliu atveju vaikai, net būdami suaugę, renkasi antrąjį variantą.
6. Jie jums neleidžia išreikšti neigiamų emocijų
Jei tėvai nenori ar nesugeba priimti savo vaikų emocinių poreikių ir draudžia jiems išreikšti neigiamas emocijas, užaugę vaikai apskritai nebesugeba išsakyti savo poreikių. Nėra blogai stengtis išmokyti vaiką kiekvienoje situacijoje įžvelgti gerąsias puses. Tačiau kai visiškai nepriimame neigiamų vaiko jausmų ir emocinių poreikių, tai gali sukelti depresiją, o vėliau, jau būdami suaugę, jie nemokės susidoroti su savo neigiamomis emocijomis ir neigiamais gyvenimo aspektais.
7. Jūs jų bijote net būdami suaugę
Pagarba neturi būti grįsta baime. Tiesą sakant, vaikai, kurie jaučiasi mylimi, palaikomi ir jaučia ryšį su tėvais, daug dažniau tampa laimingais suaugusiaisiais. Nors retkarčiais neišvengiamai prireikia kažkokios disciplinos, netoksiški tėvai niekada nei žodžiais, nei veiksmais negąsdina ir nebaugina savo vaikų, nes tai labai kenkia vaiko psichikai. Tam, kad vaikai gerbtų tėvus, jiems nebūtina jų bijoti. O jei suaugęs žmogus jaučia baimę ir nerimą kaskart sulaukęs tėvų ar vieno iš tėvų skambučio ar laiško, tai nėra gerai – šią problemą reikėtų spręsti.
8. Jie visada teikia pirmenybę savo jausmams
Kai kurie tėvai mano, kad šeimos reikalų klausimais svarbiausi yra jų jausmai, bet toks požiūris yra pasenęs, jis neskatina teigiamų, šiltų santykių. Tėvai priima galutinį sprendimą apie viską – nuo vakarienės meniu iki atostogų planų, bet labai svarbu, kad jie atsižvelgtų į kiekvieno šeimos nario, įskaitant vaikus, nuomonę. Toksiški tėvai nuolat verčia vaikus užgniaužti savo jausmus, kad įtiktų tėvams.
9. Jie kopijuoja jūsų tikslus
Ar vienas iš jūsų tėvų taip iškart susidomi viskuo, ką jūs darote, kad perima jūsų tikslus ir net ima juos kopijuoti? Tokie veiksmai gali atrodyti kaip domėjimasis savo vaiko gyvenimu, bet iš tiesų tokie tėvai vaikui tik trukdo siekti savo tikslų. Pavyzdžiui, vaikui reikia parduoti 50 dėžių naminių sausainių, o tuo tarpu jo mama taip pat nusprendžia kepti sausainius ir dalinti juos kaimynams. Tokiu atveju vaikui bus daug sunkiau įgyvendinti savo užduotį. Toks tėvų elgesys gali vaikus persekioti net ir suaugusiame gyvenime, jei vaikai nebando spręsti šios problemos.
10. Jie jus kontroliuoja naudodami kaltę ir pinigus
Kiekvienas esame jautęsi dėl kažko kalti prieš tėvus, bet toksiški tėvai šią taktiką taiko reguliariai. Toksiški tėvai gali kontroliuoti net ir suaugusius vaikus, pavyzdžiui, dovanodami jiems brangias dovanas ir tikėdamiesi kažko mainais. O jei jūs nedarote to, ko jie nori, jie jus verčia jaustis kaltais, priekaištaudami, kad jie dėl jūsų tiek daug padarė. Sveiki tėvai žino, kad vaikai jiems neprivalo kažkaip ypatingai atsidėkoti už pinigus ar dovanas, ypač jei vaikai tų pinigų ar dovanų nė neprašė.
11. Jie jus baudžia tylėjimu
Sunku kalbėti su žmogumi, ant kurio pykstame, bet bausti vaiką tylėjimu yra labai žalinga ir nebrandu. Tokia pasyvios agresijos apraiška kenkia visiems santykiams, o kita pusė jaučia spaudimą ištaisyti situaciją, net jei jis (ji) nepadarė nieko blogo. Jei tėvai ar vienas iš tėvų pernelyg supykę (-ęs), kad pradėtų racionalų pokalbį, derėtų atsiprašyti keletui minučių, o ne ignoruoti vaiką.
12. Jie ignoruoja sveikas ribas
Tėvai gali pateisinti save, sakydami, kad vaikus reikia akylai prižiūrėti, o kartais netgi pašniukštinėti, kad jie būtų saugūs.
Tačiau kiekvienam žmogui reikia asmeninės erdvės, nubrėžtų ribų, ypač paaugliams. Toksiški tėvai nuolat peržengia šias ribas ir tai sukelia daugybę problemų. Pavyzdžiui, toksiški tėvai ar vienas iš tėvų įeina į vaiko kambarį nepasibeldę. Tokiems vaikams vėliau gyvenime labai sunku atpažinti ir suprasti ribas.
13. Jie verčia jus jaustis atsakingais už jų laimę
Jie tėvai ar vienas iš tėvų labai dažnai kartoja, kiek jie paaukojo dėl jūsų, ir todėl dabar yra nelaimingi, reiškia, jie turi nerealistiškų lūkesčių dėl jūsų vaidmens jų gyvenime. Joks vaikas nėra atsakingas už savo tėvų laimę. Taip pat tėvai niekada neturėtų reikalauti, kad vaikai dėl jų atsisakytų dalykų, kurie jiems suteikia laimę, ir taip atsilygintų už tėvų aukas. Jei vaikai užauga tokioje situacijoje, vėliau, jau tapus suaugusiais, jiems sunku suprasti, kad už savo laimę mes atsakingi patys.
Išbraukti toksiškus žmones iš savo gyvenimo gali būti nelengva, ypač jei tai jūsų tėvai ar vienas iš tėvų. Tačiau jei nesiimsite veiksmų, bus daug sunkiau ištaisyti emocinę ir psichologinę žalą, kuri jums buvo padaryta vaikystėje. O jei atpažinote savyje vieną ar kelis iš išvardytų toksiškų tėvų bruožų, patariame kreiptis profesionalios pagalbos, kad ištrūktumėte iš neigiamo elgesio modelio.