Lietuvos vaikų stomatologų draugijos vadovė doc. Simona Milčiuvienė:
Šią ligą dažniausiai sukelia I tipo Herpes simplex virusas. Užsikrėtus virusas „gyvena“ žmogaus organizme (nervų mazguose) visą amžių ir, susidarius sąlygoms, t.y. peršalus, sumažėjus organizmo atsparumui, sukelia lėtinį kartotinį herpetinį stomatitą.
Stomatitu serga ir maži vaikai (6 mėn.–3 metų), ir paaugliai, ir suaugusieji. Vaikams dažnai ligos simptomai pasireiškia dygstant pirmiesiems dantukams – sulaukus maždaug 14 mėnesių.
Liga prasideda ūmiai. Vaikas karščiuoja, sustiprėja seilėtekis, iš burnos gali sklisti blogas kvapas, padidėti regioniniai limfmazgiai, kraujuoti iš dantenų. Burnos ertmės, lūpų, liežuvio gleivinėje, aplink lūpas formuojasi pavienės pūslelės, pripildytos skaidraus skysčio, arba tokių pūslelių grupės. Joms plyšus, formuojasi vadinamosios aftos – skausmingos žaizdelės. Jos yra apvalios, negilios, dugnas – gelsvai pilkas ar raudonas. Pūslelės skystyje yra herpeso viruso pažeistų ląstelių, daugiausia – žaizdelės dugne.
Plyšus pūslelėms, žaizdelėse gali atsirasti antrinė infekcija. Jeigu taip įvyksta, gyja lėtai, gleivinė ilgai būna skausminga.
Gydoma vaistais karščiavimui slopinti ir skausmui malšinti. Padeda skalavimai antiseptiniais tirpalais. Jeigu vaikas dar mažas ir burnos skalauti nemoka, galima daryti aplikacijas antiseptiniais tirpalais.
Kai ligos forma lengva, bet vargina opelių skausmingumas, jos gydomos tepalu, malšinančiu skausmą. Vėliau tinka gijimą skatinantieji tepalai. Drauge reikia organizmą ir imunitetą stiprinančių priemonių.
Skausmą įveikti galima tepant skausmingas zonas želė ar tepalais, kurių sudėtyje yra skausmą malšinančiųjų medžiagų. Tepalai su ramunėlėmis ir kitomis dezinfekuojamosiomis medžiagomis ne tik nuskausmina, bet ir skatina gijimą. Taip pat tinka ir aliejiniai tepalai su vitaminais A, E bei. D.
Mažam vaikučiui reikėtų prieš valgį (būtent valgant labiausiai skauda) švelniai, nusiplovus rankas, patepti burnos gleivinę. Vyresnieji gali pasitepti patys.
Gijimą skatina ir kai kurios naminės skalavimo priemonės, pavyzdžiui, kiaušinio baltymo ir virinto vandens su trupučiu druskos mišinys. Gerai tinka ramunėlių ar medetkų nuoviras.
Vaistinėje galima įsigyti veiksmingų skalavimo tirpalų su chlorheksidinu (0,05 ar 0,12 proc.). Jie slopina ir uždegimą.
Pasveikus ar tik prasidėjus epitelizacijai, reikia naudotis nauju dantų šepetėliu.
Svarbu: ne - aštriam maistui
Maistas turėtų būti neaštrus, gėrimai – nerūgštūs, „negraužiantys“. Būtina sugrąžinti skysčių balansą. Tam galima gerti ir pašildyto bei nugarinto („be burbuliukų“) mineralinio vandens arba specialių skysčių.