Pasak aromaterapijos specialistės, „Merglow“ įkūrėjos J. Gaučaitės, žmogui identifikuoti kvapus padeda tie smegenų centrai, kurie yra atsakingi už jausmus ir prisiminimus, todėl nenuostabu, kad užuodus mandarinų kvapą, mintyse neretai pagalvojame apie didžiąsias metų šventes, laukimo metą, baltą žiemą ir Kalėdas.
„Žmogus taip sukurtas, kad iš visų juslių, kurias turi, uoslė yra pats jautriausias pojūtis. Uoslė gali stipriai paveikti mūsų emocijas ir dar prieš suveikiant klausai ir regai, nulemti ar vieta, kurioje esame, mums patinka, ar ne“, – pranešime spaudai aiškina J. Gaučaitė.
Todėl, specialistės teigimu, žmogus dažnai yra linkęs gerai vertinti tas erdves, kurios jam kvepia maloniai. „Prie maloniai kvepiančių erdvių žmogus prisiriša emociškai. Pavyzdžiui, artėjant Kalėdoms, daugelis mūsų pagalvoja apie namus, kuriuose augo vaikystėje, nes kvapai, kuriuos jaučiame mieste šventiniu laikotarpiu, pasąmonėje mus grąžina ten, kur buvo gera ir jauku“, – sako aromaterapijos specialistė.
Kokius kvapus rinktis namuose
J. Gaučaitė sako, jog kvapų pasirinkimas priklauso nuo nuotaikos ir nuo to, kaip jaučiamės, tačiau svarbu žinoti, kad kvapai gali padėti susikurti tokią nuotaiką, kokios norime. „Kalėdiniu laikotarpiu, norime jaukumo, todėl renkamės atpalaiduojančius ir šventinę nuotaiką skatinančius kvapus – populiariausi prieskonių, citrusų, medienos kvapai ar jų deriniai: kadagio uogų, kedrų, pušų, cinamono, vanilės, gvazdikėlių, mandarinų ar bergamočių. Būtent šie kvapai yra vieni populiariausių siekiant sukurti šventinę nuotaiką namuose”, – aiškina pašnekovė.
Visgi, specialistė pabrėžia, jog ne visi kapai visiems žmonėms tinka, todėl, įkvepinti erdvėms, kuriose rinksis daugiau svečių, J. Gaučaitė siūlo rinktis saugesnius aromatus – tokius, kurie patinka daugeliui ir kurie veikia atpalaiduojančiai, skatina komforto jausmą. „Tai būtų citrusai, kuriuose dominuoja limonenas. Šis komponentas turi tiesioginį poveikį parasimpatinei nervų sistemai, kuri skatina atsipalaidavimą ir yra atsakinga už kūno grįžimą į ramybės būseną. Limonenas, kuris dažnai dominuoja citrusų kvapuose, stimuliuoja serotonino receptorius smegenyse (laimės hormoną) taip padedant sumažinti stresą. Taip pat limonenas slopina streso hormono (kortizolio) išsiskyrimą ir sumažina nerimo jausmą. Citrusų kvapai dažniausiai turintys limoneno: saldžiojo apelsino, bergamotės, citrinų, greipfrutų aromatai, kurie taip pat puikiai dera tarpusavyje”, – vardija specialistė.
Tiesa, J. Gaučaitės nuomone, kvapų energija pozityviai veikia tuomet, kai aromatai yra natūralios kilmės.
„Kvapai išties turi didžiulę įtaką žmogaus jausmams bei fizinei būklei, tačiau tik tuo atveju, jei tie kvapai yra natūralios kilmės, o ne sintetiniai. Sintetinius kvapai – tai „negyvi“ kvapai. Skirtingai nuo natūralių kvapų, jie skleidžia tik aromatą, kuris neturi jokio farmaceptinio ir terapinio poveikio ir, dažnu atveju, gali sukelti nemalonius jausmus, tokius kaip galvos skausmą”, – nukerta ji.
Svarbios detalės interjere
Šventiniu laikotarpiu natūralios kilmės interjero detalės taip pat yra labai svarbu. Kaip teigia „Bonava Lietuva“ interjero dizainerė Linda Šeženytė, kuriant kalėdinę dvasią namuose, rekomenduojama naudoti natūralios tekstilės gaminius, tokius kaip vilna, linas ar kitus organiškos kilmės tekstilės pluoštus, mat jie suteikia šilumos ir jaukumo jausmą. Tuo tarpu derinant spalvas, vertėtų rinktis žemiškas spalvas, įkvėptas gamtos, kurios ramina ir leidžia susitelkti.
Interjero dizainerė taip pat pataria laikytis skandinaviško minimalizmo ir neapkrauti namų išpuošiant kiekvieną kampą. „Tam, kad namai atrodytų puošniai ir skoningai, siūloma pasirinkti keletą vietų: smulkiems kalėdiniams atributams labiausiai tinka lauko durys, valgomasis stalas, židinys ar krosnelė. Dekoruojant namus smulkiomis detalėmis leisite atsiskleisti pagrindiniam Kalėdų simboliui – eglutei“, – pranešime spaudai sako L. Šeženytė.
Kalbant apie eglutę, jos puošybai specialistė pataria pirmenybę teikti rankų darbo žaisliukams, kurie būtų tvarūs ir draugiški aplinkai. Tam tinka jau namuose esančios priemonės arba viskas, kas randama gamtoje – popierinės girliandos, medžiaginės juostelės-kaspinėliai, sausainiai ir saldainiai, džiovinti vaisiai, kankorėžiai, džiovinti lapai.
„Vadovaujantis principu pasidaryk pats, saugoma ne tik gamta, bet ir kuriamas ryšys tarp šeimos narių, artimųjų ir draugų. Kalėdinių papuošalų gamyba arba „kalėdinės dirbtuvės“ – tai puikus užsiėmimas šventiniu laikotarpiu, kuris leidžia įtraukti visus – nuo jauniausio iki vyriausio artimojo“, – sako „Bonava Lietuva“ interjero dizainerė L. Šeženytė.
Aromaterapijos specialistė J. Gaučaitė ir interjero dizainerė L. Šeženytė sutaria, jog žvakės yra neatsiejamas Kalėdų atributas, tačiau taip pat ragina dėmesį skirti natūralumui ir rinktis sojų arba bičių vaško žvakes.
„Šių žvakių tikslas yra kitoks nei aromatinių žvakių, kuriose naudojami sintetiniai kvapai – jų kvapas nėra ryškus ar dominuojantis, tačiau suteikia jaukumo, harmonizuoja erdvę ir sukuria subtilų apšvietimą”, – sako J. Gaučaitė.
Ekspertės sako, jog tam, kad namai kvepėtų Kalėdomis ir būtų jaukūs, tikrai nereikia daug pinigų. Tam reikia tik šiek tiek vaizduotės ir laiko, juk dažniausiai namų jaukumui užtenka tiesiog garuojančio pyrago kvapo.