KIKA įmonių grupei priklausančios ir pašarus bei skanėstus gaminančios AKVATERA LT technologė Julija Navikaitė teigia, jog būtent žuvies ir vabzdžių baltymų pagrindu pagamintas pašaras yra rinkos ateitis ir aptaria, kodėl šie pasirinkimai yra naudingi ne tik jūsų augintiniams, bet ir aplinkai.
Kodėl rekomenduojama rinktis žuvį?
J. Navikaitė pastebi, jog pašarą, kurio baltymų šaltinis – žuvis, verta rinktis dėl kelių priežasčių.
„Žuvis – ne ką mažiau naudingas baltymų šaltinis už mėsą, tačiau turi keletą savitų pranašumų. Žuvyje gausu Omega-3 ir Omega-6 riebiųjų rūgščių, kurios itin naudingos siekiant palaikyti ne tik sveiką odą ir blizgantį kailį, bet ir smegenų veiklą“, – naudas vardija ekspertė.
Anot technologės, nemažai daliai augintinių pasireiškia alerginės reakcijos, kurių priežastys gali būti įvairios: nuo netinkamos augintinio priežiūrai pasirinktos kosmetikos iki namų buityje naudojamų priemonių, tačiau, visgi, dažniausia alerginės reakcijos priežastis yra netinkami pašaro ingredientai, tokie kaip grūdai, vištiena ar pan.
„Žuvis yra laikoma alergijos nesukeliančiu baltymų šaltiniu, nes alerginių reakcijų atvejų yra užfiksuota itin mažai. Be to, ji yra lengvai virškinama, todėl toks maistas tinka ir jautrią virškinimo sistemą turintiems augintiniams. Asortimente galite rasti pašaro, kurio sudėtyje yra lašiša, balta žuvis ar silkė, o kai kuriuose produktuose yra net ir krilio, todėl tinkamiausią galima pasirinkti pagal augintinio skonį“, – pažymi J. Navikaitė.
Vabzdžiai – naudingas ir tvarus pasirinkimas
Ekspertės teigimu, taip pat nereikėtų nuvertinti ir dar vieno baltymų šaltinio – vabzdžių. Tai ne tik alergijos nesukeliantis, bet ir augintinio organizmui naudingų medžiagų kupinas pasirinkimas. Be to, iš kitų jis išsiskiria tuo, jog yra itin tvarus.
„Lyginant 100 g produkto, vabzdžių baltymų šaltiniuose yra 3 kartus daugiau baltymų nei jautienoje, 5 kartus daugiau omega riebiųjų rūgščių ir 10 proc. daugiau vitamino B12 nei lašišoje, 2 kartus daugiau geležies nei špinatuose, 0,5 karto daugiau kalcio nei piene. Juose gausu cinko, chitino, lauro rūgšties. Svarbu paminėti, kad vabzdžiuose randamos visos 10 svarbiausių organizmui amino rūgščių, tarp kurių ir taurinas“, – netradicinio baltymų šaltinio naudas vardina ekspertė.
Kaip rašoma pranešime spaudai, visos aukščiau išvardintos medžiagos augintinio organizme prisideda prie įvairių funkcijų: gali padėti palaikyti tvirtus kaulus, sveiką odą, blizgų kailį, palaikyti sveiką imuninę sistemą bei energijos lygį. Jauniems šuniukams gali prisidėti prie sveiko vystymosi, o aktyviems šunims šios medžiagos gali padėti stiprinti raumenis ir atsigauti po fizinio krūvio. Tad vabzdžiai kaip baltymų šaltinis yra naudingas visokio amžiaus ir aktyvumo šunims.
„Noriu pabrėžti, kad renkantis pašarą, kurio baltymų pagrindas yra vabzdžiai, naudą gauna ne tik jūsų augintiniai. Šiuo metu vabzdžiai yra viena draugiškiausių aplinkai sudedamųjų pašaro dalių“, – atkreipia dėmesį J. Navikaitė.
Taip yra dėl to, kad vabzdžių ūkiams nereikia daug naudojamos žemės ploto, jų auginimas sugeneruoja žymiai mažiau CO2, nei, pavyzdžiui, maistui auginamų gyvulių ūkiai. Įdomu ir tai, kad vabzdžių auginimui beveik nenaudojamas vanduo.
J. Navikaitė akcentuoja, jog lyginant su pašaro, kuriame yra jautiena, gamyba, maistui su vabzdžiais pagaminti sunaudojama 36 kartus mažiau vandens: „Prognozuojama, kad jau 2025 metais net trečdalis žmonių pasaulyje kentės nuo švaraus vandens trūkumo, todėl jo taupymas yra itin reikšmingas.“
Ji priduria, jog vabzdžiai, kaip baltymų šaltinis, augintiniams pradėtas naudoti pakankamai neseniai, tačiau ekspertė rekomenduoja drąsiai išbandyti šį pasirinkimą.
J. Navikaitė apibendrina, jog kiekvienas savo augintiniui nori geriausio ir tai pastebima stebint tendencijas – šeimininkai išties vis dažniau renkasi ne tik naudingus, bet ir alergijos nesukeliančius baltymų šaltinius, tokius kaip lašiša, balta žuvis, silkė ar vabzdžiai. Dar geriau, kai rūpindamasis savo šuns ar katės gerove, šeimininkas gali pasirūpinti ir gamta: „Tiek žmonės, tiek gyvūnai yra gamtos dalis. Viską, kas mums svarbiausia, gauname būtent iš jos, todėl atsidėkodami turėtume taupyti jos išteklius ir kartu su savo keturkojais draugais gyventi kuo sveikiau ir tvariau.“