Dalinamės veterinarijos gydytojo P. Morkūno atsakymais į skaitytojams kilusius klausimus, kurie gali būti aktualūs ir kitiems gyvūnų šeimininkams.
Jei jums kyla klausimų dėl augintinio sveikatos, kviečiame portale užduoti klausimus – kiekvieną savaitę dalinsimės atsakymais ir naudingais patarimais.
Klausimas. Ar tiesa, kad dažnas skanukų davimas gali pakenkti augintiniui? Kuo tai gali būti pavojinga ir kur brėžtumėte ribą?
Atsakymas. Skanėstai, kaip ir šlapias maistelis, neturėtų sudaryti daugiau nei 30 procentų viso dienos raciono, tad riba ganėtinai aiški. Skanėstai turėtų būti kaip gyvūno paskatinimas už tam tikrą pageidaujamą elgesį, kitaip tariant, nuo skanėstų augintinis neturėtų pavalgyti.
Valgyti augintinis turėtų specialiai subalansuotą ir jam skirtą maistą. Nepamirškite, kad skanėstai irgi įsiskaičiuoja kaip maistas, kaip papildomos kalorijos, tad būkite atsargūs ir neperdozuokite, tai ypač svarbu vyresnio amžiaus ar į nutukimą linkusiems gyvūnams, – kiekvienas kąsnis įsiskaičiuoja.
Klausimas. Kartais augintinį pavaišinu maistu nuo stalo, tačiau tenka girdėti, kad gyvūnui tai nėra gerai. Kas tame blogo? Ir kodėl sakoma, kad pašaras geriau?
Atsakymas. Maistas, kurį mes valgome, nėra skirtas gyvūnams. Jis ne tik nėra pilnai subalansuotas, bet netgi gali būti ir nuodingas. Kartais net nesusimąstome, kad yra daug maisto produktų, kurie nuodingi ir pavojingi gyvūnams: šokoladas, vynuogės, pienas, svogūnas ar česnakas, bulvės ir daug kitų. Tad, atrodo, norėdami paskaninti ir praskaidrinti augintiniui dieną, duodame kąsnelį nuo stalo, kuris gali sukelti daug sveikatos problemų.
Taip pat žmonių maistas gausiai druskingas ir prieskoningas, kas gyvūnui nėra nei reikalinga, nei sveika, o atvirkščiai – netgi pavojinga. Norėdami duoti kažką nuo stalo, ant stalo šalia savo maisto tiesiog pasidėkite augintinio įprasto sauso maistelio. Jeigu gyvūnas labai prašo, tiesiog duokite jam jo maisto gabaliuką, nustebsite, kaip skaniai jis suvalgys savo maistelio.
Koks maistas geriausiai tinka jūsų augintiniui, ar tai būtų sausas maistas ar RAW ar BARF mityba, visada geriausiai pasikonsultuoti su jūsų gyvūną prižiūrinčiu gydytoju.
Klausimas. Auginu belgų aviganio mišrūną ir šiek tiek turime antsvorio. Kaip jį sumažinti? Jam 2 metukai.
Atsakymas. Gyvūnams, kaip ir žmonėms, svorį patartina mesti po truputį, ne radikaliai. Yra netgi specialiai tam skirto maisto, kuris skrandyje stipriai išsipučia, tad gyvūnas jaučiasi sotus ir laimingas. Tame maiste labai daug ląstelienos (skaidulų), kuri labai svarbi sveikatai, virškinimo veiklai bei be abejo svorio metimui.
Maitinant šiuo maistu, šuniukas daug tuštinsis, krūvelės bus didelės, nenustebkite. Ant specialaus maisto pakelio bus lentelė, kurioje reikia pasirinkti norimą augintinio svorį, ir tuomet žiūrėti, kiek gramų per dieną to maisto reikia duoti norint saugiai pasiekti šį svorį. Nusiteikite, kad tai nėra greitas procesas, tačiau rezultatais būsite patenkinti ir jūs, ir augintinis – juk viršsvoris gali sukelti labai daug sveikatos problemų.
Klausimas. Turiu katiną Tigriuką. Jam eina 15 metai. Eilę metų serga disbakterioze ir cukriniu diabetu, leidžiu insuliną. Ar šios ligos susiję?
Atsakymas. Žarnyno mikrobiota atlieka visą galybę įvairiausių naudingų funkcijų, tad atsiradusi žarnyno disbiozė siejama su labai daug įvairiausių ligų, tarp jų ir cukriniu diabetu. Juk žarnyno mikrobiota saugo nuo žalingų bakterijų poveikio, dalyvauja kai kurių vitaminų sintezėje, palengvina mineralų įsisavinimą, bei netgi kai kurių vaistų veiksmingumas priklauso būtent nuo žarnyno mikroorganizmų.
Visada reikia atkreipti dėmesį ir nukeliauti iki veterinarijos gydytojo pastebėjus, kad gyvūnui atsirado tuštinimosi pakitimų, viduriavimo ar kaip tik vidurių užkietėjimo, pilvo pūtimo.
Klausimas. Ar Jorkšyro terjerams galima duoti sūrio lazdelės gabalėlį?
Atsakymas. Idealiausia, kai gyvūnas valgo specializuotą, jam pritaikytą ir jo poreikius atitinkantį maistelį. Tačiau tikrai suprantame, kaip labai kartais norisi palepinti savo augintinį. Tokiu atveju geriausia duoti specialiai šuniukams skirtą skanėstą, tačiau privaloma atsižvelgti į tai ar jūsų gyvūnas nėra alergiškas kuriai nors sudedamajai daliai.
Žmonių maiste yra daug įvairiausių skonio stipriklių ir prieskonių, kurie gali sukelti neigiamas reakcijas gyvūno organizmui. Pavyzdžiui, tai gali būti alerginės reakcijos, išbertas gyvūno kūnas, prasidėjęs intensyvus šėrimasis ar plauko struktūros pasikeitimas, intensyvus kasymasis, ausų problemos, akių ašarojimas. Taip, taip, supratote teisingai – vienas, atrodo, visai nekenksmingas gabalėlis nuo stalo gali sukelti visas šias problemas.
Kai kurie maisto produktai netgi yra nuodingi, todėl prieš duodant reikia įsitikinti, kad tas maisto gabalėlis padarys daugiau gero nei blogo. Visuomet galima ant stalo pasidėti mėgstamų šuniuko skanėstų, kurie paduoti vakarienės metu bus dar skanesni.
Klausimas. Katei 15 metų. Pastaruoju metu numetė nemažai svorio, nors valgo daug. 2–3 kartus per savaitę vemia. Maitinama kokybišku sausu ir šlapiu maistu. Ar svorio kritimas nuo senatvės, ar gali būti liga?
Atsakymas. Katytė jau senjorė, jos priežiūra turėtų būti atitinkama. Kada paskutinį kartą daryta pilna pilvo echoskopija? Svoris šiaip nekrenta, ypač, jeigu gyvūnas daug valgo. Vadinasi, kažkas tas maistines medžiagas sunaudoja, ir tas kažkas tikrai nėra gerybinis.
Atlikite kraujo tyrimus bei pilną pilvo echoskopiją. Dėl vėmimo pasitarkite su gydytoju gastroenterologu, viskas priklauso nuo to, ar vemia maistu, ar tik geltomis putomis, ar tiesiog bando atvemti plaukų kamuoliukus, jeigu nenaudojate pastos nuo plaukų sąvėlų.
Klausimas. Auginu pinčerę kalytę Tairą. Kokiais skanėstais galima ją palepinti? Ir ar nepavojinga augintinį bučiuoti?
Atsakymas. Nepriklausomai nuo veislės, lepinti ir mylėti reikia visus, tik svarbu nepersistengti. Palepinimas neturėtų būti maisto nuo stalo davimas ar užsileidimas šuniuko „ant galvos“. Lepinti geriausia tam skirtais skanėstais, tik jie neturėtų sudaryti daugiau nei 30 proc. viso dienos raciono. Svarbu sveika ir subalansuota mityba.
Dėl bučiavimosi, jau teks patiems spręsti, tik nepamirškite, kad reikia šuniukui vis suduoti vaistų nuo kirminų. Jeigu bučiuojatės su augintiniu, tai ir patiems kartas nuo karto reikėtų išgerti vaistų nuo kirminų, kadangi jeigu turės šuniukas kirminukų, jūs taip pat turite didelę tikimybę jais užsikrėsti besibučiuojant.