Virusiniame „TikTok“ vaizdo įraše, kurį peržiūrėjo daugiau nei 10 mln. žmonių, neurologijos mokslų daktarė Emily McDonald pasakoja apie tris dalykus, kuriuos ji daro kiekvieną dieną, kad išlaikytų sveikas smegenis: rytais nesinaudoja telefonu, mąsto pozityviai ir vengia perdirbto maisto.
Du neuromokslininkai „Bussiness Insider“ sakė, kad E. McDonald vaizdo įraše duoti patarimai nėra blogi. Tačiau yra daugiau dalykų, kaip išsaugoti sveikas smegenis, ir už jų slypi mokslas.
Jutos universiteto neurobiologijos docentas Jasonas Shepherdas ir Šiaurės vakarų universiteto neurobiologijos docentė Talia Lerner papasakojo, ką jie daro, kad išlaikytų sveikas smegenis.
1. Pakankamai miegokite
Geros miego higienos laikymasis ir 6-8 valandų miegas kiekvieną naktį yra vienas geriausių dalykų, kuriuos galite padaryti dėl savo smegenų sveikatos, sako J. Shepherdas. Jis stengiasi kiekvieną naktį išmiegoti bent 7 valandas.
Miegas padeda smegenims apdoroti naują informaciją, formuoti prisiminimus, įtvirtinti naujas sąvokas ir idėjas bei pašalinti toksines baltymų, vadinamųjų amiloido plokštelių, sankaupas, kurios dažniausiai kaupiasi Alzheimerio liga sergančių žmonių smegenyse.
Miegas taip pat padeda didinti smegenų plastiškumą, t. y. smegenų gebėjimą prisitaikyti prie naujų situacijų. Tyrimai parodė, kad kuo geriau smegenys gali prisitaikyti prie naujų iššūkių, tuo labiau gali pagerėti ir išlikti kognityvinės funkcijos senstant.
2. Reguliariai mankštinkitės
J. Shepherdas sakė, kad kasdien mankštinasi tam, kad išlaikytų sveikas smegenis, nes reguliari mankšta didina kraujo tekėjimą į smegenis, o stipri širdis padeda tai daryti, kad jos veiktų optimaliai.
Tyrimai rodo, kad reguliariai sportuojantiems žmonėms yra mažesnė Alzheimerio ligos išsivystymo rizika, o mankšta taip pat gali atitolinti pažintinių funkcijų silpnėjimą senstant.
Oficiali JAV ligų kontrolės ir prevencijos centro (CDC) rekomendacija yra 150 minučių per savaitę vidutinio intensyvumo fizinių pratimų.
Pats neurologas dažniausiai kartą ar du kartus per dieną eina pasivaikščioti su šunimis po 5 kilometrus, o savaitgaliais teisėjauja regbio varžybose.
3. Dažniau socializuokitės
Vienatvė gali pakenkti žmogaus psichinei sveikatai, emocinei savijautai ir smegenų sveikatai, todėl svarbu palaikyti ryšius su kitais žmonėmis, sakė T. Lerner.
„Apskritai žmonės, turintys stiprius socialinius ryšius, paprastai gyvena ilgiau“, – sakė mokslininkė. „Laiko praleidimas su kitais žmonėmis yra naudingas jūsų emocinei būsenai, o kartu ir smegenų sveikatai.“
Tyrimai rodo, kad stiprūs socialiniai ryšiai taip pat gali sumažinti depresijos ir nerimo riziką bei padėti žmonėms geriau susidoroti su sunkumais.
Tačiau išlaikyti ryšius su kitais žmonėmis gali būti iššūkis, ypač su amžiumi, sakė T. Lerner. Kadangi draugai išsibarstę po visą šalį, mokslininkė sakė, kad, norėdama palaikyti ryšį su artimaisiais, ji naudojasi socialinių tinklų programėlėmis.
Ji taip pat reguliariai savanoriauja savo vaikų mokykloje. „Net jei neturite vaikų, savanoriškas darbas yra labai naudingas“, – sakė neurologė.
4. Išbandykite naujus dalykus
Susipažinimas su naujais žmonėmis, vietomis ir iššūkiais gali išlaikyti jūsų protą aštrų, pagerinti smegenų plastiškumą ir sustiprinti smegenis, sakė J. Shepherdas.
Mokslininkas tai praktikuoja savo gyvenime keliaudamas į naujas vietas ir pažindamas kitas kultūras. Jis taip pat mėgsta užsiimti hobiais, nesusijusiais su mokslininko ir profesoriaus darbu, pavyzdžiui, fotografuoti ir klausytis klasikinės muzikos.
Tačiau išbandyti naujus dalykus nebūtinai reiškia, kad turite išleisti pinigų kelionėms ar imtis naujo hobio.
Tai gali būti taip paprasta, kaip pabandyti išspręsti sudėtingą galvosūkį, kurio anksčiau nesate sprendę, arba atsidurti naujoje socialinėje aplinkoje, kur jūsų smegenys gali išmokti prisitaikyti prie skirtingų žmonių.
„Manau, kad daugelis iš mūsų įsitraukia į rutiną ir įpročius, kai kiekvieną dieną darome tą patį, – sakė neurologas. „Tačiau mokymasis naujų dalykų padeda smegenų plastiškumui, ir jei sugebėsite nuolat naudoti smegenis naujais būdais, jūsų protiniai rezultatai senstant gali būti geresni.“
5. Valgykite sveiką, visavertį maistą
Kaip savo „TikTok“ paskyroje nurodo E. McDonald, perdirbtas maistas siejamas su kognityvinių funkcijų silpnėjimu ir padidėjusia demencijos rizika.
Daugelis tyrimų parodė, kad itin perdirbtas maistas, pavyzdžiui, fasuoti produktai ar gruzdintos bulvytės, gali neigiamai paveikti bendrą sveikatą ir padidinti sveikatos sutrikimų, tokių kaip diabetas, aukštas cholesterolio kiekis ar aukštas kraujospūdis, riziką.
Šios ligos įvairiai veikia skirtingus organus, tačiau apskritai gali pakenkti visam organizmui, įskaitant smegenis.
„Pavyzdžiui, jei turite aukštą kraujospūdį, gali padidėti smegenų problemų, tokių kaip insultas ar kraujagyslinė demencija, rizika“, – sakė T. Lerner.
Kad smegenys ir kūnas būtų sveiki, ribokite perdirbtą maistą ir stenkitės valgyti visavertį maistą, kurį sudaro vaisiai, daržovės, liesa mėsa ir neskaldyti grūdai.
„Jūsų smegenys nėra atskirtos nuo kūno, todėl tai, kas naudinga kūnui, bus naudinga ir smegenims“, – teigia neurologė.