Šiuo metu saulės modulių rinkoje dominuoja silicis. Pasak mokslininkų, šis puslaidininkis nėra idealus saulės elementų gamybai, todėl nuolatos ieškoma alternatyvių medžiagų. Viena iš alternatyvų yra cadmio seleno telūridas (CdSeTe).
„Kadmio telūrido saulės elementai jau dabar gaminami ir yra gana populiarūs JAV tarp pramoninių vartotojų. Tokie saulės elementai yra plonesni ir du–tris kartus pigesni, skaičiuojant pagal pagaminamą elektros vatą. Tačiau šiuo metu tokie moduliai yra mažiau našūs dėl vidinių šio puslaidininkio savybių – jame gamybos metu susidaro netobulumai (defektai), kurie blogina modulių savybes. Kokie būtent defektai yra tikrieji kaltininkai ir kokiu būdu jie veikia, iki šiol dar nebuvo suprasta“, – apie šio puslaidininkio praktinį taikymą pasakoja P. Ščajevas.
Bendradarbiaujant su JAV nacionaline atsinaujinančios energijos laboratorija pagal Vilniuje ištobulintą metodą atliktas tyrimas leido suprasti, kokiu būtent būdu šie defektai blogina saulės elementų našumą.
„Tikimės, kad šios žinios padės sumažinti defektų daromą įtaką, o tai leistų smarkiai padidinti kadmio seleno telūrido saulės elementų našumą“, – pasakoja mokslininkas.
CdSeTe – tai puslaidininkis, saulės elementams suteikiantis tokių privalumų kaip stabilumas, priešingai nei kiti šiuo metu tiriami puslaidininkiai. Jo pagrindu kuriami saulės elementai gali efektyviau gaminti elektrą, o senieji, nebetinkami naudojimui yra lengviau perdirbami.