Kita šiuolaikinė inovacija – paveikslėlių generavimo įrankiai, leidžiantys kurti vaizdus iš teksto (angl. „text-to-image“) – vis dar nėra plačiai naudojama. Dalis naudotojų išbandyti naujovę nedrįsta įsivaizduodami ją kaip sudėtingą, tačiau, kaip teigia Lukas Keraitis, „Tele2“ Inovacijų ekspertas, sugeneruoti paveikslėlį yra lengviau nei atrodo iš pirmo žvilgsnio.
„Paveikslėlio generavimas gali būti tiesiog įdomi patirtis – tereikia įrašyti, ko nori ir programa tai sukuria. Tai gali būti ypač patrauklu norintiems įgyvendinti savo grafinio dizaino idėjas, bet neturintiems reikalingų įgūdžių. Supratimas apie tai, kaip generuojami vaizdai, padeda geriau atpažinti DI prisilietimą prie vizualų internete ir ugdyti tam tikrą nuojautą“, – sako L. Keraitis.
Kaip sugeneruoti paveikslėlį?
Nuo nemokamų internetinių platformų iki pažangių profesionalų programų – paveikslėlius generuojančių įrankių pasirinkimas išties platus. Jie gali būti mokami arba ne, skirti profesionalams arba mėgėjams, sukurti žinomesnių arba mažiau žinomų kompanijų. Svarbu pasirinkti savo techninio pažangumo lygiui tinkamą įrankį, kad jo galimybės nenuviltų ir juo naudotis nepasirodytų per daug sudėtinga.
„Norintieji iššūkio ir pasirengę mokytis gali išbandyti „Midjourney“ įrankį – jis kuria itin realistiškus paveikslėlius. Visgi šis įrankis yra skirtas jau techninių įgūdžių turinties naudotojams, o jo mokama versija – brangoka. Turintieji mokamą „ChatGPT“ versiją gali labai paprastai sugeneruoti paveikslėlį, tiesiog aprašydami, ko nori tekstiniame lange. Nemokamos „ChatGPT“ versijos nerekomenduoju, nes ji pateikia kur kas prastesnius rezultatus. Mano favoritas šiuo metu – internetinis puslapis „Adobe Firefly“, kurį galima išbandyti nemokamai“, – patirtimi dalijasi L. Keraitis.
Eksperto teigimu, didžiausias šio įrankio privalumas – tai galimybė pasirinkti net ir sunkiai aprašomus paveikslėlio parametrus, tokius kaip kameros kampas, apšvietimas, spalvinė gama. Jis leidžia nuspręsti, ar norime, kad paveikslėlis atrodytų kaip nuotrauka, ar kaip rankomis pieštas piešinys. Taip pat kuriant su juo, galima įkelti savo norimų nuotraukų pavyzdžius ir paprašyti pakartoti kompoziciją arba stilių.
Kaip teisingai sukurti užklausą paveikslėlių generatoriui?
Kartais generuojant paveikslėlį gali atrodyti, kad niekaip nepavyksta gauti tokio rezultato, kokį regite mintyse. L. Keraitis nuramina – net puikiai išmanantiems DI įrankius, tikslų rezultatą išgauti ne visada yra lengva. Į DI įrankį vedant užklausas (angl. „prompt“), patariama kuo daugiau eksperimentuoti.
„Kokybiškiausi paveikslėliai kartais yra kuriami ir kelias dienas, taisant kiekvieną užklausos žodį. Kiekvienas įrankis turi savo specifiką, paveikslėlių kūrimo principai keičiasi įrankiams tobulėjant. Jei žinote, ką specifiško norite sugeneruoti, pavyzdžiui, surealistinio stiliaus vaizdą, verta „pagooglinti“ tokio stiliaus ir jūsų naudojamo įrankio užklausas, dar vadinamas promptais“, – sako L. Keraitis.
Nors bendri užklausų kūrimo principai galioja visiems DI įrankiams, kiekvieno įrankio specifika lemia skirtingus rezultatus, todėl verta eksperimentuoti su įvairiomis užklausų formuluotėmis. Universaliai veikia paprastas atsakymas į klausimus: „kas“, „kur“, „ką veikia“, „koks kameros kampas“, „koks apšvietimas“. Nereikėtų nusivilti, jei tobulo paveikslėlio sugeneruoti nepavyks iš pirmo karto – visada galima šiek tiek pakoreguoti savo užklausą ir bandyti iš naujo.
Kada geriau sugeneruoto paveikslėlio nenaudoti?
Ekspertas pastebi, kad atsiradus galimybei generuoti paveikslėlius su DI, šia technologija dažnai piktnaudžiaujama. Paveikslėliai neretai atsiduria netinkamame kontekste arba jų naudojimas tampa pernelyg dažnas. Pasak eksperto, technologijų pasaulyje svarbu prisiminti: tai, kad technologija leidžia kažką padaryti, dar nereiškia, kad būtina tai daryti.
„Vos tik išpopuliarėjo „ChatGPT“, buvo dažni pasigyrimai, kad „šią kalbą man sukūrė dirbtinis intelektas“, taip ir dabar neretai demonstruojami DI sukurti paveikslėliai, nors jie gali būti netinkami konkrečiai situacijai. Dėl to svarbu sugeneruotus paveikslėlius naudoti saikingai ir kritiškai vertinti, kokiose situacijose tokios iliustracijos tikrai tiks,“ – mintimis dalijasi L. Keraitis.
Pasak technologijų entuziasto, savo paveikslėlių generavimo įgūdžius pirmiausia galite praktikuoti pristatydami savo idėjas mažesnėms auditorijoms. Pavyzdžiui, prieš išleisdami paveikslėlį viešos erdvės teismui, galite „pasimatuoti temperatūrą“ su kolegomis darbe.
„Galbūt jūsų metinę finansų ataskaitą į kalną ridena Sizifas? Visi vertiname, kai nuspėjamas pasakojimas pakreipiamas naujai ir šmaikščiai. O kartais norint perteikti specifinę nuotaiką ar mintį lengviau sugeneruoti paveikslėlį nei ilgai ieškoti tinkamos iliustracijos internete,“ – siūlo ekspertas.
L. Keraitis priduria dar keletą svarbių aspektų, kuriuos verta turėti omenyje generuojant vaizdus su DI. Pirmiausia, DI vaizdais nerekomenduojama iliustruoti žurnalistinių darbų, kadangi tai gali klaidinti skaitytojus. Taip pat svarbu vengti autorių teisių saugomų personažų ar stilių imituojančių vaizdų, kad išvengtumėte iš to galinčios kilti teisinės atsakomybės.
Anot eksperto, neteisingas realių žmonių vaizdavimas gali būti laikomas žala jų reputacijai, todėl kuriant tikrų žmonių atvaizdus vertėtų būti itin atsargiems ir įvertinti, ar tai būtina. Realių žmonių atvaizdo viešinimui yra reikalingas jo sutikimas, tad ir su juo sugeneruotam DI paveikslėliui nuotraukai – kitu atveju gali kilti teisinių problemų. Jei planuojate naudoti generuotus vaizdus komerciniais tikslais, atidžiai perskaitykite įrankio licenciją, kad įsitikintumėte, jog tai leidžiama. Be to, nepamirškite, kad DI vaizdai neturėtų iškraipyti ar stereotipizuoti kultūrų. Tad kiekvieną kartą prieš viešinant, net ir dirbtinio intelekto pagal Jūsų užklausą sugeneruotą, paveikslėlį – įvertinkite ar jis nieko neįžeis, ar jis nepažeidžia kieno nors teisių ir panašiai.
„Jei nesate tikri, ar DI paveikslėlį naudojate laiku ir vietoje, neskubėkite jo publikuoti. Paklauskite aplinkinių, ar paveikslėlis čia tinka, ar nieko nesuklaidins. Jei norite sugeneruotą paveikslėlį panaudoti vien tam, kad parodytumėte savo technologinį išprusimą – tai yra bloga idėja. Šios technologijos naudojimas reikalauja subtilumo ir jautrumo“, – pataria L. Keraitis.