Mokamo turinio platforma Lietuvoje „Delfi Plius“, neseniai minėjusi dvejų metų gimtadienį, toliau augina skaitytojų ratą – šį savaitgalį ji peržengė 15 tūkst. prenumeratorių ribą.
„Vakarų šalyse jau įprastu daugelyje žiniasklaidos priemonių tapęs modelis, kai gilesnis, kokybiškesnis, įvairesnis turinys yra pasiekiamas tik prenumeratoriams, vis labiau įsitvirtina ir Lietuvoje. Vis daugiau žmonių supranta, kad norint parengti kokybišką turinį, reikalingi laiko ir finansiniai resursai. Be to, žiniasklaidai, gaunančiai pajamas ne tik iš reklamos užsakovų, bet ir iš prenumeratorių, yra kur kas paprasčiau išlaikyti savo nepriklausomumą – tai yra itin svarbi demokratijos dalis“, – sako J. Vercinskė.
Dar vienas svarbus aspektas – visuomenės suvokimo, kad autoriams už kuriamą turinį turi būti atlyginama, stiprinimas. „Delfi Plius“ savo jėgas gali išmėginti visi autoriai, kurių atlygis priklauso nuo to, kiek skaitytojai jame praleidžia laiko.
„Delfi Plius“ autorius Dailius Dargis prisipažįsta iki šiol sulaukiantis priekaištų iš kai kurių žmonių, kuriuos sudomina jo mokamame turinyje paskelbti straipsniai, bet jam toks požiūris sunkiai suprantamas.
„Aš tokiu atveju sakau, kad aš jau daug metų kuriu mokamą turinį – juk mano knygos taip pat nėra dalinamos už dyką. Manau, kad tai yra visiškai normalus variantas, žiūrint į žiniasklaidos politiką visame šiuolaikiniame Vakarų pasaulyje – ten visi, pavadinkime, prabangūs, ar tiesiog žinomi autoriai tikrai rašo mokamose platformose ir niekas nesuka galvos, kad reikia susimokėti per mėnesį tą eurą ar kelis. Tuo labiau, kad kol kas tie mokamo turinio įkainiai pas mus labai juokingi – žmonės daugiau išleidžia nuėję pavalgyti kokiame greitojo maisto restorane. Aš galvočiau, kad šiandien Lietuvoje turėtų būti kiek įmanoma daugiau mokamo turinio – juk tos istorijos, kurias rašau aš ir mano kolegos, tikrai atima labai daug laiko, pastangų, reikalauja milžiniškų resursų, apie kuriuos žmonės net nesusimąsto. Juk reikia daug laiko ir kad žmones prikalbintum, ir faktus sudėliotum, ir patikrintum, kad nebūtų kokia apgavystė, dėl kurios vėliau tektų aiškintis teismuose ir panašiai“, – pasakoja D. Dargis.
Bendradarbiavimą su mokamo turinio platforma „Delfi Plius“ jis taip pat vertina kaip galimybę autoriams pasitikrinti, ko jie iš tiesų yra verti: „Šita platforma, manau, parodo, kas yra kas. Manyčiau, kad daugelis autorių, netgi ir pradedančiųjų, galėtų pabandyti čia savo jėgas. Žmonės, norintys kokybiškos žiniasklaidos, tikrai ateina čia skaityti, o autoriai čia gali pasitikrinti, patikrinti, ar jie tikrai rašo ne sau, o žmonėms – sakyčiau, „Delfi Plius“ tam yra geriausia bazė“.
Kitas „Delfi Plius“ autorius Vaidas Mikaitis džiaugiasi, kad bendradarbiaudamas su šia platforma išlaiko savo laisvę, o kadangi jo straipsniai sulaukia daug skaitytojų dėmesio, jam pavyksta užsidirbti ir didesnį nei įprastai honorarą.
„Mano patirtis ir įspūdis geras, nes tiesiog aš realiai galiu uždirbti. Man dabar yra kur kas geriau nei kai būdavo mokamas tiesiog honoraras – „Delfi Plius“ modelis yra toks, kad gauni realiai pagal tai, kiek tave skaito. Man atrodo, tai yra labai teisinga“, – kalba jis.
Tarp Lietuvos ir Šveicarijos gyvenanti publicistė Milda Matulaitytė-Feldhausen pastebi, kad tiek Šveicarijoje, tiek Vokietijoje, kurios žiniasklaidą ji dažnai skaito, mokėti už turinį internete jau prieš kurį laiką tapo įprastu dalyku.
„Šiaip užsienyje žmonės apskritai yra įpratę susimokėti. Tų balsų, kad čia nesąmonė, jų kažkiek yra, kaip ir visur, bet jų yra daug mažiau – nes žmonės supranta, kad už viską reikia mokėti. Čia tik mūsų toks klaikus sovietinis palikimas, kad viskas turi būti už dyką, bet juk žmonės, kurie nori, kad taip būtų, dar labai neseniai už laikraščius mokėjo – nemokamai jie į pašto dėžutes neįkrisdavo. Tad tas santykis su mokėjimu pas mus šiek tiek iškreiptas, bet po truputį augame ir po truputį suvoksime, kad vis dėlto mes praktiškai už viską turime mokėti“, – sako M. Matulaitytė-Feldhausen.
„Man tai tam tikra prasme yra ir garbė, nes kai už tavo turinį moka, tai tave įpareigoja: tu negali duoti bet ko bet kaip, kad ai, šiandien bus gerai, šiandien aš pavargusi. Tuo labiau, kad čia tu esi atsakingas ne tik už save, bet ir už kolegas, kurie rašo į tą patį kubilą. Negali žiūrėti aplaidžiai, nes jei daug kas sakys, kad čia neverta mokėjimo, tu automatiškai skriaudi ir savo kolegas – esi ir už juos atsakingas“, – savo požiūriu dalinasi M. Matulaitytė-Feldhausen.
„Delfi Plius“ skaitytojams kas mėnesį pateikia apie 400 straipsnių bei laidų. Tarp platformos kūrėjų yra puikiai pažįstamų pavardžių, tokių kaip Dailius Dargis, Edmundas Jakilaitis, Giedrius Drukteinis, Jurga Jurkevičienė, Saulius Čaplinskas, Tautvydas Marčiulaitis, Agnė Kulitaitė, Milda Matulaitytė-Feldhausen ir kt. „Ką valgyti“ su Vaida Kurpiene, „Apie karybą“ ir „Apie ginklus“ su Edmundu Jakilaičiu, „Šaro Barsa“ su Tomu Ramansku – tai tik dalis video turinio, kurį išvysta prenumeratoriai. Taip pat jie turi galimybę pirmieji įvertinti „Kasdienybės herojų“, „Nepatogių klausimų“ su Rolandu Mackevičiumi laidų ir išskirtinių Delfi žurnalistų tyrimų ir straipsnių išankstines premjeras. „Delfi Plius“ skaitytojai taip pat gali lietuvių kalba skaityti leidinius „The Economist“ ir „Bloomberg“, klausyti „Žinių radijo“ ir Audriaus Bačiulio ir Algio Ramanausko laidų, sukurtų tik „Patreon“ platformai, mėgautis kultūros leidinių „Kultūros barai“ bei „Šiaurės Atėnai“ straipsniais, įtraukiančiais multimedija formato straipsnių ciklais ir t.t.