Kaip pranešime žiniasklaidai teigia Kaišiadorių muziejaus vyriausioji rinkinių kuratorė, amatininkė, sertifikuota tradicinių valgių gamintoja Nijolė Adukonienė, seniai kirbėjo idėja visus senuosius regiono receptus surinkti į krūvą. Tad taip daugybė autentiškų receptų, pasakojimų apie valgių gaminimą, valgymo tradicijas nugulė į knygą „Kaišiadorietiška virtuvė“, o vienas receptų – bulviniai kakorai.
Nuo XIX amžiaus pirmosios pusės bulvės Lietuvoje virto pagrindiniu grūdinio maisto pakaitalu. Bulvių pasėlių ypač padaugėjo po Pirmojo pasaulinio karo. XX amžiaus pirmojoje pusėje dažnoje šeimoje bulves valgydavo kasdien ištisus metus.
Kakorai buvo šventadienių valgis, dažnai juos kepdavo ir susirinkus daugiau žmonių talkoms ar susiėjus vakaroti. Štai tokiu kakokų receptu dalijasi Nijolė Adukonienė.
Tešlai reikės:
3,5–4 kg bulvių
2–3 vnt. kiaušinių
8 šaukštų miltų arba krakmolo (priklauso nuo bulvių veislės, jų krakmolingumo)
Žiupsnelis druskos
Įdarui:
800 g morkų
500 g svogūnų
Aliejus ar sviesto kepimui
Žiupsnelis druskos
Žiupsnelis pipirų
Padažui:
300 g. šoninės (rūkytos)
500 g svogūnų
100 g sviesto
400 g grietinės
Druskos
Paruošimo būdas:
* Bulves išverdame su lupenomis. Kuomet jos atvėsta, nulupame ir sugrūdame arba sumalame mėsmale.
* Įmušame kiaušinius. Įberiame miltų arba krakmolo ir druskos. Viską išminkome. Jei tešla lipni, reikia dar įberti miltų. Tešla turi būtų lengvai formuojama.
* Gaminant įdarą nuskutame morkas ir jas sutarkuojame burokine tarka.
Smulkiai supjaustome nuluptus svogūnus. Įberiame druskos, pipirų. Viską pakepiname keptuvėje, riebaluose.
* Pasiruošus tešlą ir įdarą formuojame kakorus. Drėgnomis rankomis imame tešlos gabaliuką, pavoliojame delnuose, jį išplojame ir į vidų dedame morkų ir svogūnų įdarą. Gerai užspaudžiame ir padarome pailgą kukulį. Jį paplojus dedame į skardą.
* Suformuotus kakorus galima ištepti plaktu kiaušiniu.
* Kepame karštoje orkaitėje 15–25 min., kol gražiai pagels.
* Ruošiant padažą pakepiname smulkiai supjaustytą šoninę ir svogūnus. Jiems baigiant kepti dedame sviestą ir grietinę, pamaišome, įberiame druskos.
Skanaus.
***
Šis straipsnis yra specialaus „Delfi Maistas“ projekto „Iš aukso fondo“ dalis. Ankstesnį ciklo straipsnį skaitykite ČIA. Jei ir jūs norite pasidalinti receptu, kurį paveldėjote iš tėvų ar senelių, mielai lauksiu – rašykite: maistas@delfi.lt