Sėklos duonoje nepadaro jos sveikesne
Dažnai pirkėjai susidomi duona su sėklomis manydami, kad tai sveikiau, tačiau, pasak V. Uzielės, – tai tik dar vienas triukas, verčiantis galvoti, kad sėklomis praturtina duona yra sveikesnė.
„Kai kurių sėklų apskritai negalima apdoroti aukštoje temperatūroje, jas geriausiai vartoti neapdorotas. Žinoma, jeigu į pilno grūdo duoną įdėsime kažkiek sėklų, kurių labai neskrudinsime, tai nieko baisaus“, – sako dietistė.
Dažnai kvietinė duona taip pat būna su sėklomis, tačiau tai nepadaro jos naudingos mūsų organizmui.
„Tai tik apgaulingai skamba, nes praktiškai perki batoną su sėklomis ir įsivaizduoji, kad valgai labai sveiką duoną“, – teigia V. Uzielė.
„Reikia atkreipti dėmesį, kas įeina į tos duonos sudėtį: kokie grūdai, cukrus ir kas tos daržovės, nes dažnai jos būna tik daržovių milteliai, kurie sudaro vos keletą procentų sudėties, o koks 90 procentų – kvietiniai miltai. Dar neteko atrasti rinkoje geros sudėties daržovių duonos. Galbūt ją galime rasti kepyklėlėse, kur duona kepama natūraliai ir į ją iš tikrųjų dedamos daržovės“, – atkreipia dėmesį specialistė.
Duonoje turėtų būti kuo mažiau cukraus ir druskos
Dietistės teigimu, renkantis duoną svarbu atkreipti dėmesį ir į cukraus bei druskos kiekį. Kalbėdama apie druską, dietistė pabrėžia, kad žmogui nereikėtų suvartoti daugiau nei 5–6 gramus druskos per dieną, tad kuo mažiau jos duonoje – tuo geriau. Tas pats taikoma ir cukrui – 100-e gramų duonos cukraus kiekis negali viršyti 5 gramų.
„Svarbu stebėti maisto produktų etiketes, kad produktuose būtų kuo mažiau pridėtinio cukraus ir kitų neaiškių priedų, kurių nesuprantate. Maisto produktų etiketėje matydami daug įvairių pavadinimų jau galite suprasti, kad produktas yra nekoks pasirinkimas. Kuo mažiau sudėtinių dalių, tuo produktas natūralesnis ir sveikesnis“, – pabrėžia V. Uzielė.
„Kuo duona kietesnė, tamsesnė ir rūgštesnė, galimas dalykas, kad ji bus pati naudingiausia, be didelio kiekio priedų, be didelio kiekio cukraus. Kuo duona minkštesnė, porėta, suspaudus grįžta į savo formą – tuo ji panašesnė į pyragą ir reiškia, kad joje bus didelis kiekis cukraus, pridėtinių medžiagų ir ji gaminta iš kvietinių maltų, permaltų, išvalytų ir visiškai nenaudingų mums medžiagų“, – aiškina dietistė.
Ruginė duona – sveikiausia, tačiau tinka ne visiems
V. Uzielė teigia, kad geriausia rinktis pilno grūdo duoną – nesvarbu, ar tai būtų ruginiai, kvietiniai ar speltų miltai – svarbiausia, kad pilno grūdo, su kuo mažiau cukraus ir įvairiausių priedų.
Anot jos, turint šias sveikatos problemas geriausia būtų privengti vartoti duoną arba vartoti jos minimaliai. Tačiau jeigu ji yra valgoma, turint virškinimo problemas geriausia rinktis šviesią kvietinę duoną.
Nors daugelis atkreipia dėmesį ir į produkto kalorijas, V. Uzielė ragina to nedaryti renkantis duoną.
„Kaloringumas ant duonos pakuotės dažniausiai nieko nereiškia, nes paprastas batonas turės kalorijų kaip tik mažiau nei vertinga pilno grūdo ruginė duona. Tad svarbu stebėti, kas parašyta etiketėje, o ne skaičiuoti kalorijas“, – sako pašnekovė.