Garstyčias pataria vartoti ne visiems
Sakoma, kad garstyčios – vienas seniausių žmonijos auginamų prieskonių. Maži jų grūdeliai senovės Kinijoje buvo naudojami gydymo tikslais, o senovės romėnai buvo pirmieji, garstyčių sėklas panaudoję kaip prieskonį: jie jas sutraiškydavo ir maišydavo su nefermentuotomis vynuogių sultimis, vadinamąja misa. Tokį pagardą jie vadino „degančia misa“ – iš šios lotyniškos frazės „mustum ardens“ ir kilo angliškas garstyčių pavadinimas – „mustard“.
Nuo seno garstyčios dėl savo šildomojo poveikio naudojamos ir liaudies medicinoje, kaip vaistas nuo slogos, peršalimo ar kosulio – garstyčių lapeliais gydydavo bronchitą, o peršalus kaitindavo kojas garstyčių vonelėje.
„Grūdeliuose yra ir žmogui toksiškų medžiagų, tokių kaip eruko rūgštis, tačiau vartojant garstyčias saikingai kaip pagardą, jos tikrai nepakenks. Tiesa, besilaukiančioms ar matinančioms moterims bei vaikams iki trejų metų geriau garstyčių nevartoti. Nors alergija garstyčioms ir nėra dažna, vis tik svarbu stebėti savo organizmo reakcijas, ypač, jei turite bėdų dėl virškinimo organų“, – įspėja gydytoja dietologė.
Garstyčių įvairovė tikrai didelė: Dižono, prancūziškos ar rusiškos, švelnios ir ekstremaliai aštrios, jos gali atitikti kiekvieno skonį.Vienose jų yra matomų sveikų grūdelių, kitose jie sutrinti. „Kadangi grūdeliai yra skaidulos, jie nevirškinami, bet pačiam virškinimo procesui teikia papildomos naudos. Kita vertus, tų grūdelių, garstyčias vartojant labai mažais kiekiais, nėra daug, tad verčiau rinktis jas pagal savo skonį“, – pataria E.Gavelienė.
Garstyčios neturėtų užgožti mėsos skonio
Pasak prekybos tinklo mėsos technologo Vido Nadzeikos, garstyčios yra labai universalus pagardas, tinkantis prie visko, išskyrus vaisius: „Garstyčias galima naudoti kaip pagrindą arba kaip priedą gaminant įvairius padažus. Tradiciškai jos dera su medumi, bet galima maišyti ir su jogurtu, aliejumi, majonezu, citrinos sultimis. Taip pat tinka apelsino ar greipfruto sultys.“
Su garstyčiomis galima marinuoti įvairią mėsą, pradedant viščiuko sparneliais ir baigiant jautienos išpjova. „Marinatą galima ruošti panašiai kaip padažą salotoms (su medumi, aliejumi, citrusinių vaisių sultimis), tik svarbu atsiminti, kad marinatas mėsai visada turi būti stipresnis, o salotoms – švelnus. Visa tai priklauso nuo to, kokiomis proporcijomis dėsime garstyčių“, – pasakoja V. Nadzeika.
Pasak mėsos technologo, reikia pagalvoti ir apie garstyčių konsistenciją – jei ruošiami dešrainiai, jos neturėtų būti labai skystos, kad padažas neištekėtų ir būtų patogu valgyti. „Kokias garstyčias rinktis, priklauso nuo skonio, tik reikia atminti, kad garstyčios neturėtų užgožti mėsos skonio, o kepsniui suteiktų pikantiškumo“, – pataria „Rimi“ mėsos technologas.
„Rimi“siūlo išsikepti gardų kepsnį: kiaulienos nugarinę su garstyčiomis ir obuoliais.