Pasak Michiko, gėrimas numeris vienas, didinantis ilgaamžiškumą, yra mačia arbata, ir ji ją geria kasdien, rašo ve.lt. Michiko Tamioka gerti mačią išmokė jos 99 metų teta ir 98 metų globėja.
Mačia nauda
Mačia sudėtyje yra vitaminų A, C ir K, skaidulų, baltymų ir aminorūgšties L-teanino, kuris, kaip įrodyta, mažina stresą, gerina miegą ir kognityvines funkcijas.
Mačia turi vertingų polifenolių – natūralių augalinių junginių, turinčių daug antioksidantų, kurie gali padėti kovoti su ligomis ir uždegimais.
Tyrimai parodė, kad mačia gali sumažinti širdies ir kraujagyslių ligų riziką ir pagerinti žarnyno sveikatą.
Kaip Michiko ruošia arbatą
Michiko Tamioka diena prasideda malda. Tada ji paruošia mačią sau ir savo sūnui prieš jam išeinant į darbą. Pasak jos, kasdienis mačios arbatos gėrimo ritualas japonę pripildo ramybės jausmo ir ilgina gyvenimą.
„Užverdu apie 60 g vandens. Tada į savo mačia dubenėlį įpilu pusę stiklinės karšto vandens ir chasenu (bambukine arbatos šluotele) kelis kartus pasukioju vandenyje, kad išvalyčiau įrankius. Po to išpilu vandenį ir viską iššluostau švaria šluoste arba popieriniu rankšluosčiu“, – pasakoja.
Tradiciniu bambukiniu arbatos šaukšteliu Michiko atmatuoja du gramus mačios ir supila į mačios dubenėlį.
Miltelius lėtai užpila maždaug 60 ml karšto vandens ir mėgaujasi atsirandančiu aromatu. Laikydama mačia dubenėlį viena ranka, kita ji apie 20 sekundžių plaka gėrimą taip, kad šluotelė būtų vertikaliai. Vasarą mitybos specialistė į gėrimą rekomenduoja įdėti smulkinto ledo.
Patiks ne iš karto
„Daug kam iš pradžių gali nepatikti sodresnis žalios arbatos skonis, bet kai žmogus išmoksta ją pasigaminti, skanauti, vertinti naudas, jis pripranta prie natūralesnio skonio ir šis pradeda patikti. Mačios skonis yra brandus, kartais reikia laiko jį pamilti“, – sako parduotuvės „Daily Spoon“ įkūrėja Radvilė Šabonė.
Ji pastebi, kad mačios populiarumas sparčiai auga visame pasaulyje. Pagrindinis mačios privalumas, dėl kurio ji ypač vertinama, – tai puikus energijos šaltinis.
„Mačioje esantis kofeinas pasiskirsto stabiliau, nes gėrimo sudėtyje esanti amino rūgštis L-teaninas padeda tolygiau pasisavinti kofeiną, dėl to ilgiau galime dirbti susikaupę“, – sako Šabonė.
Kaip įvertinti kokybę
Anot pašnekovės, ieškantys mačios turėtų atkreipti dėmesį į kilmės šalį, svarios įtakos turi ir ūkis, kuriame mačia buvo užauginta. Kokybiškos mačios požymiu laikoma ryški žalia spalva, malonus skonis ir kremiškumas. Namuose turimos mačios kokybę galite patikrinti miltelius paprasčiausiai perbraukę per baltą lapą. Kokybiška mačia jį nuspalvins it kreida, mažiau kokybiškos mačios milteliai yra rupesni.
Nors, anot R. Šabonės, mačios gėrimo skoniui labai svarbi miltelių kokybė, nereikėtų nuvertinti ir paruošimo svarbos. Mačiai ruošti geriausiai tinka ne karštesnis nei 80 laipsnių vanduo – karštesnis gali sumažinti maistines savybes, keičiasi ir gėrimo skonis – jis apkarsta. Beje, mačios miltelius geriausia laikyti šaldytuve, nes taip ji ilgiau išliks šviežia.
Kuo geriausia gardinti
Mačią įprasta ruošti su augalinėmis pieno alternatyvomis, bet R. Šabonė pabrėžia, kad tai – skonio reikalas. Tiesa, karvės pieno skonis gali būti per intensyvus ir užkošti gaivias mačios natas.
R. Šabonė rekomenduoja išbandyti mačią su kokosų gėrimu, kuris pasižymi kremiškumu. Renkantis augalinius gėrimus mačiai pagardinti, R. Šabonė ragina atkreipti dėmesį į jų sudėtį, vengti tų, kuriuose gausu pridėtinio cukraus, aliejų. Taip ne tik geriau atsiskleis mačios skonis, bet ir gėrimas bus palankesnis sveikatai.