„Maximos“ komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorė Ernesta Dapkienė pastebi, kad vasaros laikotarpiu, kai į parduotuvių lentynas atkeliauja šviežias derlius, gaivinančių produktų kaip vaisiai ir uogos paklausa išauga.
„Pirkėjų krepšeliuose kelis metus iš eilės populiariausiais išlieka bananai, arbūzai ir citrusiniai vaisiai. Mandarinai sudaro beveik pusę citrusinių vaisių pardavimų. Tuo tarpu, uogų pardavimai per metus šoktelėjo beveik 20 proc., o populiariausiomis uogomis kelis metus iš eilės išlieka žaliosios besėklės vynuogės. Klientai taip pat dažnai renkasi raudonąsias besėkles vynuoges, šilauoges bei braškes“, – pasakoja E. Dapkienė.
Aibė atsigaivinimo būdų
Karštomis vasaros dienomis, geriausias palydovas yra vanduo. Itin svarbu kaitros metu gerti daug vandens, nes prakaituodamas kūnas praranda daugiau skysčių ir elektrolitų. Prekybos tinklo „Maxima“ Maisto gamybos departamento vadovė Brigita Baratinskaitė teigia, kad pasitelkus fantaziją, galima ir tą patį vandenį paversti įdomesniu ir skanesniu.
„Kai kurie žmonės susiduria su problema, kad vandens gerti tiesiog nemėgsta arba neturi įpročio. Tokiu atveju, siūlau vandenį gardinti mėgstamais vaisiais ir daržovėmis. Supjaustykite agurką, citriną ar braškes ir sudėkite į vandens ąsotį. Jį laikykite šaldytuve, o panorėję įsipilkite šalto ir gaivaus vaisių vandens“, – pataria maisto ekspertė.
Taip pat vandenį galima gardinti ledukais, kuriuose užšaldomi mėgstami vaisiais ar uogos. Atsigaivinti ir numalšinti troškulį, be vandens, padės ir nesaldintos žolelių arbatos. O saldžių vaisvandenių kaitroje geriau vengti – jie tik didina troškulį.
B. Baratinskaitė pažymi, kad kaitriomis dienomis esame įpratę valgyti vandeningus vaisius kaip arbūzas ar melionas, jie pripildo kūną skysčiais ir atgaivina. Tačiau svarbu ne tik atsigaivinti, bet ir prisotinti kūną antioksidantais.
„Uogose yra dar daugiau antioksidantų, nei daržovėse, jie apsaugo nuo infekcinių ligų. Net ir kitose kultūrose uogos asocijuojasi su gaiva kaitriomis dienomis. Pavyzdžiui, tradicinėje kinų medicinoje manoma, kad uogos kūne sulaiko šaltą energiją“, – pasakoja ji.
Maisto ekspertė pažymi, kad tas pačias uogas galima valgyti įvairiausiais būdais. Pirmas ir pats paprasčiausias – uogas nuplauti ir ragauti tiesiai iš dubens. Uogas taip pat galima įmesti į šaldymo kamerą ir atšalusias skanauti kaip šaldytus ledinukus.
„Šaldiklyje atšaldytas uogas galima plakti plaktuve ir maišyti su vandeniu, pienu ar augaliniu pienu – skanausite gaiviu ir gardžiu uogų kokteiliu. Jeigu norite ledų šerbeto, tą patį kokteilį pagaminkite kiek tirštesni ir kelioms valandoms įdėkite į šaldymo kamerą. Iš to paties kokteilio galima pagaminti šiuo metu populiarų „smoothie bowl“, tirštesnį kokteilį reikėtų supilti į dubenėlį ir pabarstyti mėgstamais riešutais, uogomis – skanauti kaip košę“, – pasakoja B. Baratinskaitė.
Karštai dienai – gaivios ir traškios salotos
Salotos – neatsiejamas kaitrios vasaros atributas. Mėgaudamiesi šviežiu derliumi, jas vasarą gaminame kur kas dažniau ir įvairiau. B. Baratinskaitė pažymi, kad yra kelios taisyklės, kaip salotas geriausia gaminti vasaros kaitroje.
„Gamindami salotas būtinai įtraukite į jas pomidorus, agurkus arba salierus – šias daržoves sudaro daugiau nei 90 proc. vandens, todėl jos puikiai atgaivina. Tas pats galioja ir salotų lapams bei brokoliams. Vandens pagrindu sudarytos daržovės suteikia kūnui ne tik taip norimos gaivos, bet yra ir lengvai suvirškinamos“, – pasakoja maisto ekspertė.
Nors atsigaivinti karštomis dienomis itin svarbu, reikėtų nepamiršti kūnui suteikti reikiamo kiekio vitaminų. Čia galioja paprasta taisyklė – gaminamose salotose turi būti kuo daugiau skirtingų spalvų. Kadangi kiekviena skirtinga daržovės spalva reiškia skirtingus antioksidantus.
„Lengvoms salotoms maistinės vertės gali suteikti bolivinės balandos arba perlinės kruopos. Salotas taip pat galite gardinti pakeptais avinžirniais arba mėgstamais riešutais, sėklomis. Ši kombinacija suteiks daugiau energijos, kurios per kaitras taip stokojame“, – sako ekspertė.
B. Baratinskaitė primena, kad ne ką mažiau svarbūs ne tik salotų ingredientai, bet ir padažas: „Venkite salotų padažų su majonezu, jis ne tik apsunkina organizmą, bet ir greitai genda saulės kaitroje. Rinkitės lengvus padažus su alyvuogių aliejumi, trintomis žolelėmis, graikišku jogurtu ar šviežiomis citrusų sultimis“.
Maisto ekspertė dalijasi gaiviais ir lengvais receptais, kurie atgaivins kaitrią dieną:
Baziliko ir uogų šerbetas
Reikės: 200 g cukraus, 2 didelių saujų šviežio baziliko, 240 ml vandens, 900 g šviežių arba šaldytų mišrių uogų (mėlynės, avietės, žemuogės ir pan.), šviežiai spaustų citrinos sulčių iš 4 citrinų.
Gaminame: vidutiniame puode sumaišykite cukrų ir vandenį. Kaitinkite ant stiprios ugnies, kol cukrus ištirps, retkarčiais pamaišydami. Įdėkite baziliką. Puodą nukelkite nuo ugnies, uždenkite ir palikite 15 minučių. Perpilkite sirupą į vidutinį dubenį ir išimkite baziliką. Atšaldykite sirupą, kad šis atvėstų. Sutrinkite šaldytas arba šviežias uogas, citrinos sultis ir atvėsintą baziliko sirupą iki vientisos masės, perkelkite į kepimo indą ir jį uždenkite. Dėkite į šaldiklį maždaug 2 val., kol šerbetas sutvirtės. Jei išėmus šerbetas per kietas, leiskite jam pastovėti kambario temperatūroje, kol šis šiek tiek atšils.
Veganiškas uogų kokteilis
Reikės: saujos maišytų uogų (šilauogių, gervuogių, aviečių, braškių), 1 banano, stiklinės migdolų pieno, šaukšto ispaninio šalavijo sėklų.
Gaminame: uogas ir bananą atšaldykite šaldymo kameroje apie valandą. Ištraukite vaisius ir visus ingredientus sudėkite į plaktuvą ir trinkite iki vientisos masės. Supilkite į stiklinę ir skanaukite gaiviu ir maistingų kokteiliu!
Graikiškos šviežių daržovių ir avinžirnių salotos su naminiu petražolių aliejumi
Reikės: skardinės konservuotų avinžirnių, dviejų saujų vynuoginių pomidorų, vidutinio dydžio raudonosios paprikas ir trumpavaisio agurko, romaninės salotos lapų, saujelės juodųjų alyvuogių, mažo raudonojo svogūno, 300 g feta sūrio, 5 didelių saujų šviežių petražolių lapų, 80 ml pirmojo spaudimo alyvuogių aliejaus, 70 ml ekologiško saulėgrąžų aliejaus.
Gaminame: nuplaukite petražoles ir patalpinkite į verdantį vandenį 20 sekundžių, ištraukus – iš karto įdėkite į vandenį su ledukais. Kai petražolės atvės, nusausinkite jas ir stambiai sukapokite. Įdėkite į trintuvę, apšlakstykite alyvuogių aliejumi ir keletą kartų sumalkite, pagardinkite saulėgrąžų aliejumi ir vėl malkite apie 1 minutę. Virš dubens pritaisykite drėgną muslino medžiagą, supilkite aliejų ir palikite jį lašėti apie 30 minučių. Tuo tarpu perplaukite ir nusausinkite avinžirnius.
Vėliau, per pusę perpjaukite vynuoginius pomidorus, smulkiais gabalėliais supjaustykite papriką, agurką ir svogūną. Stambiai suplėšykite nuplautus salotos lapus ir sutrupinkite fetos sūrį. Paberkite saujelę alyvuogių. Viską pagardinkite naminiu petražolių aliejumi, gerai išmaišykite. Gaivių salotų!