Iš stiklo keramikos pagamintos kaitlentės tiesiog privalo švytėti ir spindėti. Taip turi būti ne tiktai dėl estetinių, bet ir dėl su jos funkcija susijusių priežasčių. Jei kaitlentė bus nešvari, joks puodas ar keptuvė nebus prigludusi prie jos taip, kad visas dugno paviršius liestųsi su kaitinimo elementu, vadinasi, nekais taip efektyviai, kaip turėtų.
Net jeigu jums atrodo, kad kaitlentės paviršius galutinai nukentėjęs ir niekaip neatplaunamas, žinokite, kad imtis darbo niekad nevėlu. Tereikia tik pasidomėti, ką ir kaip daryti. Dabar jums siūlome susipažinti su gana paprasta kaitlentės valymo natūraliomis priemonėmis procedūra, aprašyta portale experthometips.com.
Priemonės, be kurių neapsieisite
Nustebsite, kaip paprasta patiems pasigaminti ypač efektyvų keraminės kaitlentės valiklį. Kad džiugintų nepriekaištingas rezultatas, jokių įmantrių priemonių nereikia – viską atliksite pasitelkę pačius paprasčiausius natūralius produktus. Dar turite nusiteikti šiek tiek paplušėti, tačiau jei turite kantrybės, pavyks įveikti svilėsių žymes.
Taigi, jums prireiks:
- geriamosios sodos;
- 2 šluosčių;
- laikraščio;
- purkštuvo, pripildyto distiliuoto acto;
- keraminėms kaitlentėms skirto grandiklio.
Darbo eiga
1. Nuvalykite visus nešvarumus.
Visų pirma, įlašinkite į vandenį šiek tiek indų ploviklio ir gautu tirpalu kruopščiai nuvalykite kaitlentę. Pašalinkite maisto likučius, riebalus, vandens žymes. Tada nusausinkite paviršių švaria šluoste.
Kai tai atliksite, pereikite prie intensyvesnio darbo etapo.
2. Užpurkškite šiek tiek acto.
Aplink kaitinimo elementų žiedus esančias sritis apipurkškite actu. Pasistenkite, kad jo patektų ant pridegimo žymių.
3. Užberkite geriamosios sodos.
Ant vietų, kuriose telkšo actas, užberkite geriamosios sodos. Jos berkite tiek, kad soda ir actas suputotų: būtent dėl šios reakcijos sunkiai pašalinamos dėmės pradės irti. Leiskite mišiniui kelias minutes pastovėti, kad pasireikštų optimalus produktų poveikis.
4. Patrinkite laikraščiu.
Laikraščiu įtrinkite sodos ir acto tirpalą į dėmes. Darbuokitės įnirtingai, kad nešvarumai suirtų ir atšoktų. Pastebėję, kad laikraštis ganėtinai susipurvino, pakeiskite jį nauju.
5. Nuplaukite atšokusius nešvarumus.
Kai pasijusite iš peties pasidarbavę ir taps akivaizdu, kad tolesnis darbas rezultato nepagerins, nušluostykite kaitlentę: nuvalykite sodos nuosėdas ir atšokusius nešvarumus. Galiausiai, nusausinkite kaitlentę švaria šluoste.
Po šio etapo ant kaitlentės neturėtų likti didžiosios dalies arba visų nešvarumų ir pridegimo žymių. Vis dėlto itin prastos būklės kaitlentei to, kas jau padaryta, gali nepakakti. Tokiu atveju prireiks šio to stipresnio – teks telktis į pagalbą kaitlentėms skirtą grandiklį.
6. Pasidarbuokite grandikliu.
Jokiu būdu neabejokite keraminėms kaitlentėms skirtų grandiklių efektyvumu. Nors tikimybė, kad juo pažeisite kaitlentės paviršių, neįtikėtinai maža, dėl viso pikto grandiklį laikykite taip, kad tarp jo ir kaitlentės susidarytų kuo smailesnis kampas. Dirbti pradėkite nuo kaitinimo elemento žiedo išorės. Tvirtais judesiais pavyks nugremžti visą dėmę.
7. Nuvalykite nešvarumus.
Kai nugremšite aplink visus kaitinimo elementus atsiradusias dėmes, dar kartą nuvalykite kaitlentę, pašalindami visą purvą ir degėsių nuosėdas.
8. Pasinaudokite kaitlėntėms skirtu valikliu.
Tik pačioje pabaigoje pasinaudokite specialiai kaitentėms skirtu valikliu. Pakankamai efektyvia priemone pavyks pašalinti visas likusias dėmes.
9. Pasigėrėkite darbo rezultatu!
Dabar pažvelkite į kaitlentę. Ant jos paviršiaus jokio purvo, įbrėžimo ar dėmės. Nekeista, jei atrodo, kad ji ir veidrodį atstotų.
Kaip elgtis, kad keraminę kaitlentę kuo rečiau bjaurotų dėmės
Kalbant apie kaitlentės priežiūrą, tenka pasakyti, kad prevencija yra daug svarbesnė už neigiamų padarinių šalinimą.
Toliau pateikti keli patarimai, padėsiantys užkirsti kelią dėmių atsiradimui.
• Neperpildykite puodų. Daržovėms nereikia daug vandens, kad jos troškintųsi, todėl jo nepadauginkite, kad neimtų lietis per kraštus.
• Įsigykite didesnį puodą. Jei su mažesniu vandens kiekiu niekaip neišsiverčiate, įsigykite didesnį puodą.
• Dėmes valykite nedelsdami. Jei skystis iš puodo vis dėlto išsiliejo ir nutekėjo ant įkaitusios kaitlentės, nukelkite puodą, išjunkite kaitrą ir tuojau pat nuvalykite išsiliejusį skystį. Jei veiksite operatyviai, vėliau neteks sunkiai plušėti.
• Kaitlentę nuvalykite po kiekvieno naudojimo. Gali būti, kad po maisto ruošimo jokių grėsmingų dėmių ant kaitlentės nematyti, tačiau tai dar nereiškia, kad jos nepradeda formuotis. Dėl visa ko nuvalykite kaitlentę kas kartą ja pasinaudoję.