Avižiniai dribsniai
Ryžiai
Baltieji ryžiai galioja 25–30 metų. Šias kruopas geriausia saugoti vėsiai – 4–5 laipsnių temperatūroje, sandariuose induose, į kuriuos nepatektų deguonis.
Makaronai
Makaronus irgi galima laikyti metų metus (netgi dešimtmečius) – jų kokybė nesuprastės. Tad į savo strategines maisto atsargas galite drąsiai įtraukti kelis pakelius makaronų.
Juodasis šokoladas
Juodojo šokolado galiojimo laikas – iki dvejų metų. Kad jis nesugestų anksčiau, sudėkite plyteles į sandariai uždaromą indą ir laikykite tamsioje, sausoje vietoje, kurioje būtų kambario temperatūra.
Medus
Džiovinti ankštiniai
Džiovinti lęšiai, žirniai ir pupelės gali išbūti iki 30 metų. Tai – vieni iš produktų, kurių atsargų verta turėti, nes juose yra baltymų, kurie gyvybiškai būtini organizmui. Ankštinius suberkite į užspaudžiamus folijos maišelius, o šiuos padėti vėsioje, sausoje, tamsioje patalpoje.
Konservai
Bene akivaizdžiausias sąrašo punktas. Daržovių, žuvies ir mėsos konservai galioja iki penkerių metų. Tik prieš pirkdami perskaitykite informaciją ant etiketės – kai kurių konservų laikas trumpesnis. Atkreipkite dėmesį, ar konservų pakuotė sveika – be įbrėžimų, neparūdijusi, neįdubusi, ar nėra išsipūtusių vietų.
Cukrus
Druska
Gryna druska taip pat turi tam tikrą galiojimo laiką. Tiesa, tokios druskos dar reikėtų paieškoti, juk parduotuvėse dažniausiai parduodama joduota druska, o jos galiojimo laikas – penkeri metai. Druską galima laikyti originalioje pakuotėje arba užspaudžiamuose folijos maišeliuose.