Vištiena – didžiausias baltymų šaltinis
„Į kiekvieno iš mūsų, o ypač – vaikų, maisto racioną svarbu įtraukti vaisių, daržovių ir baltymų. Tai vienas geriausių būdų organizmą aprūpinti vitaminais, mineralais ir maistinėmis medžiagomis. Jeigu renkantis vaisius bei daržoves, yra svarbi spalvų įvairovė, tai kalbant apie baltymus, verta atkreipti dėmesį, kuriame šaltinyje jų yra daugiausia“, – pasakoja prof. dr. V. Urbonas.
„Lyginant su jautiena ar kiauliena – vištienoje randamas didžiausias kiekis baltymų. 100 gramų vištienos krūtinėlės jų yra net 27 gramų, be to, ši mėsa beveik neturi riebalų. Vištienoje yra gausu B grupės vitaminų, tokių kaip B6 ir B12, kurie yra būtini gerai medžiagų apykaitai ir smegenų veiklai. Taip pat ir mineralų, tokių kaip fosforas – jis yra labai svarbus vaikų kaulų vystymuisi“, – pasakoja V. Urbonas.
Nepamirškite skaityti etikečių
Kaip teigia gydytojas, baltymų ir kitų naudingų mėsoje esančių medžiagų kiekis priklauso ne tik nuo jos rūšies, dalies, bet ir nuo auginimo būdo. Pavyzdžiui, naudingesnė yra vištiena užauginta be antibiotikų.
„Per didelis antibiotikų naudojimas gyvulininkystėje bei taip užaugintos mėsos vartojimas didina bakterijų atsparumą šiems vaistams. Dėl to didėja tikimybė, jog sergantiems net ir paprasčiausiomis bakterijų sukeltomis ligomis, kurias įveikti paprastai padeda antibiotikai, ateityje nebus galima pasiūlyti veiksmingo gydymo. Be to, jei paukštis ar gyvulys nesirgo ir jam nereikėjo antibiotikų, tikėtina, jis buvo geriau šertas ir augintas“, – pabrėžia V. Urbonas.
„Svarbu tikrinti ne tik galiojimo datą ant etiketės, auginimo būdą, bet ir kilmės šalį – jei mėsa pagaminta Lietuvoje, tikėtina, kad ji bus šviežesnė dėl trumpesnės transportavimo grandinės“, – pataria V. Urbonas.
Vaisiai ir daržovės – neatsiejama kiekvieno patiekalo dalis
Žinoma, anot jo, renkantis, ką vaikams įdėti į priešpiečių dėžutes, reikėtų nepamiršti ir angliavandenių, vitaminų bei sveikų riebalų, kurių galima gauti iš viso grūdo duonos, kruopų, vaisių, daržovių, žuvies, sėklų bei riešutų.
6 patarimai ruošiant vaikui priešpiečius
Priešpiečių dėžutę rinkite kartu su vaiku. Tegul tai būna mylimas daiktas – tokiu būdu iš jo imamas maistas bus tik gardesnis. Patogiai atsidaranti ir užsidaranti trijų – keturių skyrių dėžutė padės maistą patiekti gardžiau ir ilgiau jį išlaikys nepakitusį. Pasaulinė patirtis rodo, kad būtent kruopščiai ir atsakingai suruošta priešpiečių dėžutė yra pats patogiausias būdas užkandžiauti ir palaikyti sveiką vaiko mitybą.
Dėžutės turinį taip pat planuokite kartu su vaiku. Kantriai aptarkite visos savaitės meniu – taip bus paprasčiau, be to, tai puikus būdas suteikti vaikui šiek tiek pasirinkimo laisvės. Kartu su vaiku nuspręskite, kurią dieną dėžutėje vyraus daržovės, kurią – vaisiai, o kada norėtųsi purių varškėčių, grikių ar speltos blynelių, sūrio lazdelių ar vaisių salotų.
Stenkitės, kad maistas dėžutėje kuo mažiau pakistų. Jei supjaustyti obuoliai tamsėja, jų geriau nepjaustykite. Tamsėja ir avokadai – juos galite perpjauti ir patepti citrinos sultimis arba jų gabalėliais pagardinti sumuštinius. Geriausia, kai dėžutė yra plonesnė ir maistas joje išlieka savo vietose, nesusimaišo, neapsiverčia ir nesusikrato, t. y, išlaiko savo pirminę išvaizdą.
Geriausia naudoti tokius maisto produktus, kurių sudėtyje – vos keli ingredientai. Visuomet geriau varškėčius ar blynus kepti namuose. Tuomet galėsite rinktis sveikesnes alternatyvas ir išvengti tokių sudėtinių dalių kaip cukrus, palmių aliejus, modifikuotas krakmolas, skonį ir kvapą stiprinantys priedai, konservantai ir t.t.
Į gertuvę pilkite vandenį, o ne sultis ar gazuotus gėrimus. Ji turi būti patogi, reguliariai plaunama ir nepraleidžianti skysčių. Jei renkatės termosą, pillkite tik nesaldintą arbatą ir taip ugdykite sveikus vaiko mitybos įpročius.
Na, o pritrūkusiems fantazijos siūlome 5 priešpiečių dėžutės paruoštukus, kuriuose išradingai panaudosite baltymų kupiną vištieną ir kitus organizmui naudingus produktus:
Ant grotelių keptos vištienos suktinukas. Čia puikiai tinka tiek vištienos krūtinėlė, tiek šlaunelių mėsa. Vištienos gabalėlius reikėtų pagardinti prieskoniais ir iškepti keptuvėje su mažai aliejaus arba orkaitėje. Dėkite juos ant pilno grūdo tortilijos ir papildykite daržovėmis: salotomis, agurkais, paprika. Padažui geriausia naudoti graikišką jogurtą, mėgstamus prieskonius ir šiek tiek citrinos sulčių.
Vištienos ir daržovių vėrinukai. Iškepkite prieskoniais įtrintus vištienos gabalėlius. Tuomet ant medinio iešmelio pakaitomis sumaukite juos ir mėgstamas daržoves: vyšninius pomidorus, agurkus, paprikas, jeigu jūsų vaikai mėgsta – alyvuoges, čia puikiai tiks ir mėgstamas sūris ar paskrudintos duonos, geriausiai, pilno grūdo, gabalėliai.
Šiaudeliais pjaustytos daržovės. Rinkitės morkas, paprikas, salierus, agurkus ir kitas. Taip pat į dėžutę įdėkite humuso indelį, visagrūdės duonos riekelę, mėgstamą vaiko vaisių.
Kepti varškėčiai. Juos kepkite namuose. Taip pat į dėžutę įdėkite banano, sauja uogų, įberkite moliūgų sėklų. Prie poros visagrūdės duonos riekelių įdėkite avokado arba varškės aptepo, taip pat kumpio ir (arba) sūrio riekelę, salotos lapą, mažų pomidoriukų ir/ arba morkytę.