Šiais metais paskelbtuose „Academy of Chocolate „ apdovanojimuose už 2020 metus, Kaune įkurtas šeimos verslas, gavo trečiosios vietos įvertinimus už dviejų skonių šokoladus. Kaip sako šokolado akademijos atstovai: „Tai puikus pasiekimas – pirmasis mūsų debiutas ir iš karto du apdovanojimai iš dviejų pateiktų paraiškų“.
„Be galo apsidžiaugėme sužinoję apie gautus apdovanojimus ir abiejų šokoladų sėkmę. Tarsi aplankytų dviguba laimė. Mums tai didelis įvertinimas ir stiprus stimulas judėti pirmyn, stengtis dar labiau. Gavome aiškų ženklą, jog judame teisinga kryptimi. Šokoladų gamyba mums buvo kaip papildoma veikla prie konditerijos, tačiau dabar išaušo metas spurtuoti“, – sako Andrius Martinaitis.
Jungtinėje Karalystėje įkurtos Šokolado Akademijos apdovanojimuose kasmet dalyvauja keli šimtai šokolado gamintojų iš viso pasaulio. Šią organizaciją dar 2005 metais įkūrė penki pagrindiniai Didžiosios Britanijos šokolado profesionalai.
Prestižiniais šokolado akademijos apdovanojimais siekiama nustatyti, pripažinti ir parodyti talentingiausius pasaulio šokolado gamintojus ir geriausius šokoladus. Apdovanojimai kasmet tampa vis stipresni - tai atspindi “gero” šokolado rinkos augimą. Steigimo metais buvo 12 dalyvių, o 2019 metais šis skaičius išaugo net iki 1600 dalyvių iš daugiau nei 45 pasaulio šalių. Kadangi 2020 metai buvo neįprasti dėl pandemijos sukeltų nepatogumų, teko kelis kartus atidėti komisijos susirinkimus, apdovanojimų ceremonija vėlavo ir vyko ne taip kaip įprastai.
Apdovanojimų vertintojų komisiją sudaro 50 žmonių: geriausi šokolado meistrai, gamintojai, žurnalistai, tinklaraštininkai, maisto rašytojai ir kiti šokolado ekspertai iš šios pramonės šakos.
Londone vykstančių vertinimų teisėjai svarsto pagrindines kategorijas: šokoladas nuo pupelės iki plytelės, nuo medžio iki plytelės, pagardinti šokoladai, pieniško ir balto šokolado plytelės, šokoladas su įdaru.
Lietuvių gaminami šokoladai patenka į kategoriją „pagardinti šokoladai“. Vertinimui sąmoningai buvo parinkti du unikalūs ir pasaulyje analogų neturintys šokoladai: Nr. 1 Baltasis šokoladas su Oishii matcha arbata, braškėmis, džiovintais grikiais ir citrinų traškiais bei Nr. 2 Baltasis karamelinis šokoladas su imbieru, imbieriniais sausainiais ir masala prieskoniais.
Šokoladai buvo vertinami pagal išvaizdą, kvapo ir skonio gylį, produktų suderinamumą bei bendrą įspūdį. Štai citata iš komisijos išvados aprašant Nr. 1 recepto šokoladą: „Stulbinamai žalias! Bet – kita pusė su liofilizuotomis raudonomis braškėmis ir tai yra grynas vizualinis malonumas. Kreminiai aromatai, braškių natos. Mes plojame individualumui. O mača yra kur kas geresnė nei įprasta – tai rodo kūrybiškumą. Panašu, jog savo užsibrėžtą tikslą pasiekėme“, – sako Andrius Martinaitis.
Nr. 2 recepto šokolado vertinimas: „Patrauklus. Piramidžių formos plytelė, kitoje pusėje – susmulkinti sausainiai ir imbiero gabalėliai. Šiek tiek sausainių randama plytelės viduje. Kokosinis ir saldus imbierinis aromatas. Labai karamelinis įspūdis iki pat paskutinio kramtomo imbiero gabalėlio, kurio skonis kuriam laikui lieka burnoje. Puikiai subalansuoti prieskoniai“.
„Šį šokoladą gaminame jau dvejus metus ir populiarumą mūsų vietinėje rinkoje matėme iš karto. Palaipsniui šis tapo mūsų populiariausiu iš šokoladų. Kad reikia siųsti šį šokoladą, dvejonių nebuvo“, – tikina Andrius.
„Skaitydami šiuos įvertinimus be galo džiaugiamės ir gavome didelę paskatą tobulėti, kurti naujus skonius. Šokolado sukūrimas yra gan ilgas, tačiau labai įdomus kūrybinis procesas. Dirbame kaip komanda, svarstome įvairias kombinacijas, eksperimentuojame. Radę potencialiai gerą receptūrą pagaminame šiek tiek demo šokoladų ir vaišiname draugus, šeimos narius, savo klientus. Tuomet laukia tobulinimo procesas arba recepto atmetimas.
Komisija taip pat davė keletą pastabų kaip galėtume patobulinti šiuos, apdovanojimuose vertintus, šokoladus. Greitu metu šiek tiek koreguosime receptūros balansą. Juk tai geriausių specialistų patarimai, negalime į juos nuomoti ranka, reikia ruoštis auksui. Štai taip jau sukurtas ir pasiteisinęs receptas bus dar kartą tobulinamas – kūrybinis procesas tęsiasi.
Mes tvirtai tikime, jog suteikus žmonėms galimybę paragauti puikaus šokolado, jie turės aiškesnį supratimą ir ieškos „gero“ šokolado sekantį kartą rinkdamiesi iš lentynose esančios gausos. Norime atkreipti žmonių dėmesį, jog šokolado gerumas nėra tiesiog aukštas kakavos procentinis kiekis“, – pranešime spaudai teigia šokolado gamintojai.
Geras šokoladas priklauso nuo daugybės veiksnių, įskaitant kakavos pupelių įvairovę, kur jos buvo auginamos, koks buvo fermentacijos procesas, kaip buvo išdžiovintos ir gabentos, kaip buvo perdirbtos ir atgabentos iki mūsų šalies. Antrasis etapas, kuris iš principo lemia galutinio produkto skanumą yra gamintojo receptas, pagardai bei gamybos metodai. Geras šokoladas nėra tiesiog šokoladas su dideliu kakavos procentiniu kiekiu.
„Pagardintų šokoladų kategorijoje, kurią atstovaujame, itin svarbu yra priedų ir prieskonių kokybė. Kurdami šokoladą visada galvojame apie pagardų suderinamumą, kaip jie papildys šokolado skonį ir derės tarpusavyje. Ieškome balanso tarp saldumo ir sūrumo arba rūgštumo, įvedame šviežumo bei traškumo sensacijas.
Norėdami rasti geriausius pagardų tiekėjus išbandome bent keletą tokių pačių produktų. Skirtumai neretai nustebina. Pirmenybę duodame ekologiškiems produktams, jeigu jie atitinka skonio reikalavimus. Renkamės tiekėjus, kurie kaip ir mes tiki, jog kiekvienas kąsnelis yra svarbiausias“, – teigia A. Martinaitis.
„Laroche“ 2019 metais laimėjo bronzos apdovanojimą už šokoladų pakuotes tarptautiniame NAPA konkurse, užkandžių ir saldumynų kategorijoje. Nusileido tik dviem kelias dešimtis metų skaičiuojantiems fabrikams iš Estijos ir Lietuvos.