Lapkričio 6-ąją jau ne vienerius metus Lietuvoje įprasta minėti pyragų dieną. Tačiau kaip išsikepti pyragą, kuris tikrai pavyktų iš pirmo karto?
1. Lengvas ir „nematomas“ obuolių pyragas, kuris negali nepavykti
Šį sezoną kepimo akademija kviečia pradėti nuo prancūziškos klasikos – „Gâteau invisible aux pommes“ arba „nematomo obuolių pyrago“. Tai, ko gero, lengviausias obuolių pyragas, kokį jums kada nors teko kepti!
„Tai puikus receptas, kurį savo kepinių užrašuose vertėtų turėti kiekvienai šeimininkei. Puikiai tinka mėgautis bet kuriuo paros metu – ne tik desertui, bet ir vėlyviems pusryčiams! Labiausiai dėl to, kad šiame pyrage telpa visas kilogramas obuolių. Būtent dėl to jis ir yra „nematomas“ – plonai pjaustytos obuolių skiltelės tarsi susilieja su saldžia ir kremine tešla. Taip susidaro vientisas, sodrus desertas, kuris patiks net ir figūra besirūpinantiems smaližiams“, – sako S. Šalkauskaitė.
Konditerė teigia, kad šis pyragas negali nepavykti, nes:
• Šio pyrago tešlą galima išmaišyti su mentele dubenėlyje. Nereikia elektrinio maišytuvo ar specialių prietaisų.
• Šio pyrago kepimo procese nėra jokių rizikos faktorių – oringų biskvitų, kurie gali neiškilti, arba sviestinės tešlos, kuri gali „išsilydyti“.
• Ingredientų sąrašas trumpas ir paprastas – tik tai, ką daugelis turi savo virtuvėse.
„Šiam pyragui labiausiai tinka kieti, saldūs ir šiek tiek rūgštūs obuoliai. Taip pat svarbu miltai – rinkitės aukščiausios rūšies kvietinius miltus (tipas 550D). Taip pat galite rinktis pyragams skirtus miltus – jie sugeria daugiau skysčio ir cukraus, o tai garantuoja itin drėgną pyragą“, – sako ekspertė.
Vienintelis iššūkis – neskubėti valgyti karšto pyrago tiesiai iš orkaitės. Šiam receptui svarbus ingredientas – kantrybė, nes iškeptą pyragą rekomenduojama atvėsinti bent porą valandų.
Pyragui reikės:
1 puodelio kvietinių miltų (142 g); 1 arbatinio šaukštelio kepimo miltelių; 2 šaukštų ištirpinto nesūdyto sviesto (50 g); 1/2 puodelio nenugriebto pieno (120 ml); 3 kiaušinių; 2/3 puodelio cukraus (133 g); Apie 1 kg obuolių, supjaustytų plonais griežinėliais.
Gaminimo eiga:
• Kepimo skardą ištepkite aliejumi ar sviestu ir išklokite kepimo popieriumi.
• Išmaišykite miltus ir kepimo miltelius. Kitame dubenyje išmaišykite sviestą su pienu.
• Vidutiniu greičiu išplakite kiaušinius ir cukrų iki lengvo blizgumo. Įmaišykite pusę miltų mišinio, pieno ir sviesto mišinį, po to likusį miltų mišinį, kol neliks gabalėlių.
• Naudodami didelę guminę mentelę arba medinį šaukštą, į tešlą įmaišykite obuolius, kol tolygiai pasidengs.
• Rankomis sudėkite obuolių griežinėlius į paruoštą kepimo skardą, įsitikinkite, kad plokščios obuolių pusės sutampa su keptuvės kraštais. Spustelėkite obuolius žemyn, kad tolygiai pasiskirstytų. Supilkite likusią tešlą į kepimo skardą, nepamirškite palikti šiek tiek vietos nuo viršaus;
• Įdėkite kepimo skardą į orkaitę. Kepkite, kol viršus paruduos aukso spalva. Kepkite nuo 65 iki 75 minučių iki 190 laipsnių įkaitintoje orkaitėje. Kepimo viduryje vieną kartą pasukite kepimo skardą.
2. Įmantresnis morenginis obuolių pyragas pažengusiems kepėjams
Jeigu įprastas obuolių pyragas jums jau pabodo, o galbūt tiesiog norėtumėme išbandyti kažką naujo ir pagerinti savo įgūdžius, „Kepimo akademijos“ ekspertė rekomenduoja pasitreniruoti patiems pasiruošiant sviestinę tešlą ir išsiplakant morenginę pyrago kepurę.
„Esminis triukas slypi miltuose. Sviestinei tešlai rekomenduojama rinktis aukščiausios rūšies miltus, kuriuose glitimo kiekis didesnis, tokių miltų tešla geriau išlaikys formą. Taip pat nebijokite, jei tešla atrodo šiek tiek biri: geriau biri tešla, nei įpilti per daug vandens“, – sako ekspertė.
Keletas patarimų:
• Planuodami kepti šį pyragą nusimatykite pakankamai laiko tešlos pašaldymui. Labai svarbu, kad sviestas sukietėtų.
• Nulupę ir supjaustę obuolius, užpilkite cukrų ir šią masę atidėkite, kad išsiskirtų sultys, kurias galėsite nupilti. Šis veiksmas pašalina skysčio perteklių, kuris apsaugo nuo permirkusios tešlos.
• Prieš kepant galite aptepti tešlą kiaušinio baltymo plakiniu. Taip išvengsite sudrėkusio pyrago dugno.
Ingredientai:
Tešlai: 0,5 stiklinės aukščiausios rūšies kvietinių miltų 550D (190 g); 1/2 stiklinės sviesto (115 g); 3 arbatinių šaukštelių konditerinio cukraus (25 g); žiupsnelio druskos; 4 didelių kiaušinių trynių; 1 valgomojo šaukšto šalto vandens.
Obuolių įdarui: 2 kg, apie 11 didelių obuolių; 1 arbatinio šaukštelio sviesto; 5 šaukštų rudojo cukraus; 1 šaukšto citrinos sulčių; 1 valgomojo šaukšto vanilės ekstrakto arba 1 valgomojo šaukšto vanilinio cukraus; 1 arbatinio šaukštelio cinamono.
Morengui: 4 didelių kiaušinių baltymų (140 g); 3/4 puodelio labai smulkaus cukraus (150 g); žiupsnelio druskos.
Kepimo eiga:
• Atskirkite kiaušinių trynius ir baltymus. Miltus išmaišykite su cukrumi ir druska. Sudėkite šaltą kubeliais pjaustytą sviestą ir kiaušinių trynius. Pirštų galiukais įtrinkite sviestą į miltų mišinį, kol susidarys trupiniai. Įpilkite šalto vandens, greitai minkykite, kol iš tešlos susidarys vientisas rutuliukas. Suvyniokite į maistinę plėvelę ir padėkite į šaldytuvą mažiausiai 1 val.
• Obuolius nulupkite, išimkite sėklas, supjaustykite skiltelėmis.
• Didelėje keptuvėje įkaitinkite sviestą, įpilkite cukraus, citrinos sulčių, vanilės ekstrakto ir cinamono. Virkite minutę (skystis turėtų šiek tiek išgaruoti). Suberkite supjaustytus obuolius ir kepkite pamaišydami, kol suminkštės. Svarbu, kad obuoliai nebūtų vandeningi. Leiskite atvėsti.
• Išimkite tešlą iš šaldytuvo, padėkite ją ant kepimo popieriaus ir iškočiokite apskritimą, didesnį už pyrago skardos skersmenį. Iškočiotą tešlą kartu su kepimo popieriumi perkelkite į skardą. Tešlą gausiai apibarstykite miltais. Kelis kartus šakute pabadykite tešlos dugną.
• Ant tešlos pilkite atvėsusių obuolių masę. Įdėkite kepimo formą į šaldytuvą. Orkaitę įkaitinkite iki 160 laipsnių (funkcija su ventiliatoriumi).
• Į kiaušinių baltymus įberkite žiupsnelį druskos ir plakite dideliu greičiu, kol susidarys purus morengas. Lėtai pilkite cukrų ir toliau maišykite, kol masė taps tanki ir blizgi.
• Ant obuolių paskleiskite šią masę, išlyginkite paviršių. Įdėkite obuolių pyragą į orkaitę ir kepkite 50-60 minučių. Morengas turi būti traškus iš viršaus ir minkštas iš vidaus, tešlos pluta visiškai iškepusi. Jei morengas nėra traškus, galite kepti dar 10 minučių. Prieš pjaustant palaukite, kol atvės.
Skanaus!