Kurios bulvės populiariausios?
„Šiųmetis bulvių derlius neblogas, tik klausimas, kaip laikysis. Tie, kas nukasė bulves rugsėjo pradžioje, kai dar buvo karšta, pas juos bulvės gali gesti. Nes šiltas bulves vežti į sandėlį – pernelyg rizikinga. Mes kasame tada, kai orai atvėsta. O šiaip vaizdas neblogas – bulvių užtektinai“, – pasakoja Panevėžio rajone Ramygaloje šeimos ūkyje dirbantis Simas Valikonis.
Vilniuje Kalvarijų turguje su žmona prekiaujantis ūkininkas siūlo kelių rūšių bulves, kurios skiriasi savo tekstūra ir panaudojimu.
„Yra birios bulvės ir yra formą išlaikančios. Kadangi pas mus – vėlyvosios bulvių veislės, turinčios daugiau krakmolo, jos tinkamos cepelinams, kugeliui, iš jų skanesnė bulvių košė. Čia tinka „Vineta“ bulvės, jos yra populiariausios. Taip pat – „Concordia“ – jos mažiau vandeningos, turi daug krakmolo, tad labai tinka perdirbimui“, – pasakoja.
„Laura“ veislės bulvės – mažiau subyrančios, tad jas renkasi kepimui, troškiniams.
Visų trijų ūkininko parduodamų veislių bulvės kainuoja tiek pat – už kilogramą prašo 0,99 Eur.
Ūkininko skaičiavimu, dėl gero derliaus šiemet bulvių kilogramo kaina net 10 centų mažesnė nei pernai. Tačiau nėra garantijos, kad tokia pat kaina laikysis iki pavasario – lietuviškos bulvės iškeliauja į Rumuniją, Slovėniją, tad aptuštėjus rinkai daržovių kainos pakyla.
Kaip išlaikyti iki pavasario
Kad bulvės namuose ilgiau ir geriau išsilaikytų, joms svarbios kelios sąlygos. Pirma, joms reikalinga tamsa. Šviesoje jos ima žaliuoti, gaminasi nuodinga medžiaga solaninas, kuris gali sukelti virškinimo ir neurologinius sutrikimus.
Kita būtina sąlyga – vėsa. Kuo vėsiau, tuo ilgiau išlaikomos bulvės.
„Jei yra galimybė, bulves neškite į rūsį, o nedidelį kiekį galima laikytis ir šaldytuve. Tačiau svarbu atsiminti, kad bulvė bijo minusinės temperatūros. Tada krakmolas virsta cukrumi ir bulvės sugenda. Tad žiemą bulves laikyti balkone reikia atsargiai“, – pataria Simas. Pasak jo, laikomos tinkamomis sąlygomis, bulvės sulaukia ne tik kito pavasario, bet ir vasaros.
Simas pasidalijo ir pora patarimų:
jei birias bulves virsite ant aukštos temperatūros jos gali subyrėti kone iki miltų. O jei tas pačias bulves virsite ant nedidelės ugnies, jos tik truputį pabirs;
gaminkite bulves su lupena – tokios sveikiausios, nes luobelėje yra labai daug vitaminų ir naudingų medžiagų; tereikia švariai nuplauti ir virti ant nedidelės ugnies.
Nuo pusės iki euro už kilogramą
Geras bulvių derlius džiugina ir Alvydas Vaicekauskas iš Alytaus rajono Butrimonių kaimo.
„Šiemet buvo daugiau lietaus, tad bulvių daugiau ir jos didesnės, nei buvo praėjusiais metais“, – sako ūkininkas, prekiaujantis ir naminiais kiaušiniais, savo augintais burokėliais, morkomis, svogūnais, antaniniais obuoliais.
Priklausomai nuo dydžio bulvių kaina svyruoja nuo 0,50 iki 1 Eur. Kai pirkėjai nežino, kokias pirkti, ūkininkas teiraujasi, ką gamins, ir pasiūlo tam tikros veislės bulves.
Na o šie patarimai pravers visiems, besiruošiantiems gaminti iš bulvių: Kaip gaminti cepelinus, kad jie nepatamsėtų ir virdami neiširtų – maisto technologės patarimai pravers ir pradedančiam, ir patyrusiam
Ieškantiems gardaus kugelio recepto rekomenduoju išbandyti maisto tinklaraščio „Skanios istorijos“ kūrėjos Jurgos Medžionienės receptą: Į kugelio tešlą įmaišiusi netikėtą ingredientą Jurga neabejoja: mėgausitės kiekvienu kąsniu