„Emocinį valgymą dažniausiai skatina emocijos, kurių nesame išmokę jausti ir dėl to su jomis nėra patogu išbūti, nežinome, kaip su visu tuo tvarkytis konstruktyviai“, – sako Laura.
– Kodėl jums svarbu dalytis patarimais apie mitybą instagramo platformoje?
– Kas yra emocinis persivalgymas ir kaip jis skiriasi nuo fiziologinio alkio?
– Emocinis valgymas – emocijomis grįstas valgymas, kai – alkio ir sotumo signalais. Mes visi kartas nuo karto valgome vedami emocijų (draugų susibūrimuose, šventėse, valgydami šokoladą šalia kavos, ar bulvių traškučius žiūrint filmą) ir tai yra absoliučiai normali ir svarbi sveiko santykio su maistu dalis. Emocinis valgymas yra problema tada, kai tai tampa kasdienybe ir pagrindiniu būdu reguliuoti emocijas – nuovargį, nuobodulį, nerimą, liūdesį, vienišumą ir t.t. Dažniausiai žmonės, kurie persivalgo emociškai, suvartoja didesnius maisto kiekius, nei kūnui reikia fiziologiškai, o to pasekoje persivalgoma, jaučiamas fizinis diskomfortas (pilvo pūtimas, vidurių užkietėjimas, refliuksas, kartais pykinimo jausmas), kartu su tuo gali ganėtinai stipriai augti svoris, o po tokių dažnų valgymų kilti savigrauža bei liūdesys.
– Kaip žmogus gali atpažinti, kad jis patiria emocinį persivalgymą?
– Kokios gali būti priežastys, skatinančios emocinį persivalgymą?
– Emocinį valgymą dažniausiai skatina emocijos, kurių nesame išmokę jausti ir dėl to su jomis nėra patogu išbūti, nežinome kaip su visu tuo tvarkytis konstruktyviai. Galbūt vaikystėje girdėjome, kad negalima pykti, rodyti ožių, o galbūt į mūsų emocijas niekada nebuvo atliepiama ir dėl to išmokome jas uždaryti savyje ir nuryti maistu. Taip pat dažnai pasitaikanti emocinių persivalgymų priežastis suaugus – vaikų emocijų reguliavimas maistu. Emocijos, skatinančios emocinius persivalgymus, gali būti gana neutralios, tokios kaip nuobodulys, nuovargis, o kartais – sunkios, slegiančios, tokios kaip vidinės tuštumos, vienišumo jausmai, liūdesys, apatija, užgniaužtas pyktis.
– Ar gali būti situacijų, kuriose emocinis valgymas yra įprastas arba reikalinga reakcija?
– Kokiais būdais galima valdyti emocinį persivalgymą?
– Galima praktikuoti sąmoningą, intuityvų valgymą. Visų pirma, labai svarbu atsisakyti dietinių maisto taisyklių, legalizuoti visą maistą, keisti savo įsitikinimus, susijusius su maistu, valgymu, kūnu. Kuo daugiau moralumo yra susiję su maistu ir maisto pasirinkimais, tuo labiau tai gali skatinti emocinius persivalgymus. Taip pat emociniams persivalgymams įtaką daro dietų laikymasis, todėl svarbu suvokti, kodėl žmogus ten atsidūrė ir ką jis mano apie savo kūną. Dietų laikymasis yra tik pasekmė. Priežastis – neigiamas savo kūno vertinimas. Jeigu persivalgymai niekaip nesusiję su dietomis ir maisto taisyklėmis, tuomet priežastis – emocijų reguliavimas maistu. Bet kuriuo atveju verta padirbėti su terapeutu arba intuityvaus valgymo specialistu.
– Kada reikėtų svarstyti apie pagalbą dėl valgymo elgsenos?
– Kaip įveikti kaltės jausmą po emocinio persivalgymo epizodo?
– Pažiūrėti į situaciją su smalsumu. Vietoje savigraužos kelti klausimus: kodėl persivalgiau, kas galėjo tam padaryti įtaką ir panašiai. Stebėti savo valgymo elgseną ir emocijas.
– Kokios gali būti teigiamos pokyčių galimybės, kai žmogus išmoksta valdyti savo persivalgymą?
– Visų pirma, žmogus daug geriau ima pažinti save: savo elgesio ir mąstymo modelius, suvokti, kokios patirtys iki to atvedė, pradeda atpažinti savo emocijas, jas jausti ir su jomis tvarkytis konstruktyviais būdais. Kalbant apie fizinę sveikatą gerėja virškinimo darbas, gali mažėti svoris, jei turima antsvorio.
Taip pat svarbu pabrėžti, kad persivalgyti galima ir kai valgoma per mažai. Tuomet tai nėra emocinis valgymas, o grynai fiziologiniai persivalgymai.
– Kokie ženklai rodo, kad santykis su maistu gerėja?
Iš kūno vaizdo perspektyvos: kūnas įkyriai nebeapžiūrinėjamas veidrodyje, nebesisveriama dažnai, nebandoma savęs įtalpinti į per mažus, veržiančius drabužius, lengvai priimamai natūralūs kūno svorio svyravimai, kurie vyksta pavalgius vieno ar kito maisto, prieš menstruacijas, ar tiesiog gyvenimo eigoje.
– Ką galima patarti tiems, kurie pastebi, kad jų artimasis gali kovoti su emociniu persivalgymu?
– Ar egzistuoja bendruomenės ar organizacijos, kurios gali padėti žmonėms, patiriantiems problemų dėl valgymo elgsenos?
– Turint diagnozuotų valgymo sutrikimų gaunamas siuntimas į valgymo sutrikimų centrą Vilniuje. Taip pat nemokamos pagalbos galima gauti paskambinus į valgymo sutrikimų liniją.