Granatai
Saldūs ir sultingi granatai pasižymi ne tik išskirtiniu skoniu, bet ir yra ypač naudingi kraujotakai. Juose esantis polifenolis, nitratai, antioksidantai plečia venas ir arterijas, todėl kraujas gali lengviau pratekėti. Taip pat, šis vaisius didina hemoglobino kiekį kraujyje ir padeda įveikti mažakraujystę. Todėl rekomenduojama bent du kartus per dieną, prieš valgį, išgerti po stiklinę šviežiai spaustų granatų sulčių.
„Granatų sultys ypač naudingos mūsų organizmui, nes padeda kovoti su aukštu kraujospūdžiu. Tačiau, šie vaisiai puikiai tinka ir kituose patiekaluose, pavyzdžiui, pagardinti įvairioms salotoms. Iš granatų sėklų netgi ruošiamas ypatingas salotų užpilas su melasa sirupu, kuris pasižymi išskirtiniu, saldžiarūgščiu skoniu. Daugeliu atvejų virtuvėje šis užpilas gali pakeisti balzaminį actą ar citrinų sultis“, – sako V. Juodkazienė.
Granatų padažui jums reikės (4 asm.):
- 1 mažo raudonojo svogūno
- 0,5 granato vaisiaus
- 2 v. š. granatų melasos sirupo
- 2 v. š. citrinų sulčių
- 1 a. š. skysto medaus
- 2 v. š. alyvuogių aliejaus
- Druskos, pipirų
Paruošimas:
Dubenėlyje sumaišykite visus skystus ingredientus iki vientisos masės, suberkite smulkiai kapotą raudonąjį svogūną ir gerai išmaišykite. Gautu padažu apšlakstykite mėgstamų daržovių salotas.
Svogūnai
Svogūnai taip pat kaip ir granatai yra puikus antioksidantų šaltinis, kuris optimizuoja kraujo cirkuliaciją ir širdies darbą. Ši daržovė padeda reguliuoti kraujo judėjimą visame organizme, nes svogūno ekstraktas labiau išplečia arterijas ir venas, kai to prireikia padidėjus kraujospūdžiui. Svogūnas taip pat pasižymi priešuždegiminėmis savybėmis, todėl apsaugo arterijas ir venas nuo įvairių infekcijų.
„Svogūnus galima valgyti ištisus metus, o lengviausia juos paruošti vasarą ir patiekti prie įvairių kepsnių ar šašlykų, tiesiog supjausčius pusžiedžiais ir užmarinavus. Taip svogūnai ne tik pagardins mėsos patiekalus ir papuoš iškylos stalą, bet ir nepraras savo naudingųjų, priešuždegiminių savybių“, – sako V. Juodkazienė.
Marinuotiems svogūnams jums reikės (4 asm.):
- 600 g raudonųjų svogūnų
- 2 citrinų
- 1 a. š. druskos
- 60 ml alyvuogių aliejaus
- 1 v. š. obuolių acto
Paruošimas:
Svogūnus supjaustykite pusžiedžiais ir sudėkite į dubenį. Ant svogūnų užpilkite iš citrinų išspaustas sultis, aliejų, actą, pagarinkite druska ir gerai išmaišykite. Dubenėlį uždenkite ir kelioms valandoms palikite šaldytuve.
Pomidorai
Įvairių rūšių pomidoruose gausu magnio, kuris stiprina širdį ir ypatingo antioksidanto likopeno, kuris stimuliuoja azoto oksido išsiskyrimą ir atveria kraujagysles, todėl dažnas šių daržovių valgymas gali sumažinti infarkto ir insulto riziką. Nors pomidorus, kaip ir kitas daržoves, naudingiausia valgyti vienas, jos nepraranda likopeno net ir įmaišytos į įvairius padažus.
„Prie pagrindinių vasariškų patiekalų pomidorus puikiausiai galima valgyti vienus arba pagaminti populiariąją gvakamolę. Šiame patiekale susipina ir kitos, kraują gerinančios daržovės, avokadai ir svogūnai. Gvakamolė puikiai derės prie įvairių meksikietiškų patiekalų, tačiau gali būti naudojamas ir prie mėsos patiekalų bei kaip užkandėlė su tortilijomis ar duonos skrebučiais“, – sako V. Juodkazienė.
Gvakamolei jums reikės (4 asm.):
- 2 sunokusių avokadų
- 1 žaliosios citrinos
- 1 mažo raudonojo svogūno
- 1 pomidoro
- 1 a. š. šviežiai susmulkintos kalendros
- Druskos, čili pipirų
Paruošimas:
Avokadus perpjaukite pusiau, išimkite kauliukus ir išskobkite. Šią masę sudėkite į dubenėlį ir gerai sutrinkite. Tuomet avokadų masę sumaišykite kartu su smulkiai supjaustytais svogūnais ir pomidorais, pagardinkite citrinos sultimis, prieskoniais ir dar kartą gerai išmaišykite.
Špinatai
Tikriausiai niekas nesuabejotų, kad špinatai naudingi sveikatai, tačiau be visų gerųjų savybių, juose randama itin daug vandens, kuris ne mažiau nei kitos medžiagos reikalingas gerai kraujotakai. O špinatuose esantis vitaminas K labai svarbus įvairiems biologiniams organizmo procesams, bet didžiausią naudą suteikia širdies kraujagyslių sistemai, apsaugodami jų sieneles nuo kalkėjimo.
„Špinatai gerai pažįstami sveikuoliams, nes dažnai naudojami įvairiuose žaliuosiuose kokteiliuose. Tačiau kuo mažiau špinatą apdorosime, tuo daugiau vitamino K ir vandens iš jo gausime. Siūlyčiau riebias salotas su grietine ar majonezu vasarą keisti į šviežių špinatų salotas su feta sūriu ir pomidorais. Tokios salotos bus ne tik naudingos kraujotakai ir neapsunkins skrandžio, bet ir aprūpins organizmą reikalingais skysčiais“, – sako V. Juodkazienė.
Špinatų ir fetos salotoms jums reikės (4 asm.):
- 2 pomidorų
- 200 g fetos sūrio
- 1 mažo raudonojo svogūno
- 1 citrinos
- 400 g špinatų
- 100 g gražgarsčių
- 3 v. š. alyvuogių aliejaus
- Druskos, pipirų
Paruošimas:
Pomidorus ir fetos sūrį supjaustykite stambesniais gabalėliais, o svogūnus – pusžiedžiais. Sudėkite į dubenėlį kartu su gražgarstėmis ir špinatų lapeliais. Ant jų išspauskite citrinos sultis, pagardinkite aliejumi, prieskoniais ir gerai išmaišykite.
Greipfrutai
Įvairių rūšių greipfrutai pasižymi sveikatai naudingomis savybėmis, tačiau raudonos ir rožinės spalvos šios rūšies vaisiai ypač naudingi dėl juose esančio likopeno, didelio vitamino C kiekio ir skaidulų. Šių medžiagų kombinacija taip pat padeda išsaugoti sveiką širdį ir kraujagysles.
„Greipfrutai, kuriuose yra ypač daug vandens, puikiai tinka prie įvairių pusryčių patiekalų. Pavyzdžiui, jei juos sumaišysite kartu su kitais kraujotaką gerinančiais vaisiais ar daržovėmis, gausite subalansuotą, sveikuolišką glotnutį, kuris suteiks energijos visai dienai bei tuo pačiu prisidės prie geresnės kraujo cirkuliacijos“, – sako V. Juodkazienė.
Greipfrutų glotnučiui jums reikės (4 asm.):
- 1 greipfruto
- 2 apelsinų
- 2 mangų
- 4 saujų špinatų
- 400 ml vandens
Paruošimas:
Visus vaisius nulupkite, iš mangų išimkite kaulus ir perpjaukite juos į kelias dalis. Vaisius kartu su špinatais sudėkite į elektrinį trintuvą ir užpilkite vandeniu. Tuomet viską gerai išplakite ir patiekite.