„Ne veltui tradicinė lietuvių virtuvė taip pat buvo sezoninė – nors kokybiški, tinkamai paruošti vaisiai ir daržovės visus metus yra naudingi sveikatai, švieži produktai turi savų privalumų”, – pastebi gydytoja-dietologė Laura Romeraitė-Kuklierienė.
Svarbus ne tik sezonas
Šviežiuose sezoniniuose vaisiuose ir daržovėse bei iš jų pagamintose sultyse ar glotnučiuose yra daugiausia vertingų medžiagų, tačiau svarbu, kad jie būtų kokybiški.
Šviežios daržovės, žalumynai bei vaisiai ir iš jų pagamintos sultys ar glotnučiai yra puikus vitaminų, mineralų, biologiškai veiklių medžiagų šaltinis. Be to, juose didelis kiekis skaidulų, kurios mažina cholesterolio kiekį organizme, teigiamai veikia virškinimo sistemą, saugo nuo vidurių užkietėjimo.
Daržovės ir žalumynai yra puikus valgis norintiems sulieknėti, nes yra visai nekaloringi, bet suteikia sotumo pojūtį, todėl tai labai geras pasirinkimas vakarienei ar užkandžiui.
„Patariu pirmenybę teikti mūsų krašte užaugintiems sezoniniams vaisiams ir daržovėms, pavyzdžiui, sultingiems obuoliams, morkoms ar uogoms, nes juos geriau pasisavina mūsų organizmas.
Rinkdamiesi sultis ir glotnučius, pagamintus iš vietinės produkcijos, taip pat galime būti tikri, kad šie produktai atitinka visus kokybės reikalavimus, o svarbiausia, kad jų šviežumui išsaugoti naudojama mažiau cheminių medžiagų, nes iki prekystalių šie keliauja trumpesnį laiką“, – pažymi gydytoja-dietologė.
Vitaminai – ir ant palangės
Atšilus orams, prekyboje pasirodė pirmieji žalumynai, daržovės. Dažnas jų užsiaugina ir pats, pavyzdžiui – tiesiog ant palangės. Kai kurios daržo gėrybės, tokios kaip česnakai, petražolės, kalendros ar mėtos turi itin daug vitaminų.
Jei neturime namuose lysvės daržovių ar vaismedžių, kaip alternatyvą galime rinktis 100 proc. vaisių sultis arba vaisių ir daržovių glotnučius, kurie gaminami iš šviežių prinokusių vaisių ir daržovių, todėl yra greitas ir naudingas užkandis.