Sotus ir sveikas maistas – būtini žiemos atributai
„Žiemą dėl šviesos trūkumo ir šaltesnio oro iš tiesų labiau norisi saldumynų, miltinių patiekalų ar tiesiog daugiau valgyti. Vis dėlto būtina laikytis taisyklių, kurios gerą savijautą užtikrintų tiek šiuo laikotarpiu, tiek ir vėliau. Žiemą irgi turime valgyti daug daržovių: šviežių, raugintų ir garintų. Rekomenduoju mažiau vartoti mėsos ir pieno produktų. Optimaliausia šiuo laikotarpiu būtų rinktis garuose gamintą maistą“, – sveikos mitybos paslaptimis dalijosi V. Kurpienė.
Pasak sveikos gyvensenos ekspertės, maisto ruoša garuose yra kur kas pranašesnė už kitus gaminimo būdus. „Jei kalbame apie augalinį maistą, pavyzdžiui, daržoves, tai šitaip paruoštose lieka daugiau skaidulų ir vitaminų. O garuose kepama mėsa viduje tampa sultinga, o iš išorės gražiai pagelsta. Taip pat gaminimo procese išvengiame plastiko – kepimo maišų bei plėvelių. Garuose puikiai tinka ir pašildyti maistą, jis praranda mažiau maistinių medžiagų“, – pasakojo V. Kurpienė.
Garuose gaminti patiekalai gali nustebinti ryškiu skoniu
Dažnai manoma, kad maistą, ruošiamą garuose, galime vadinti tik sveiku, tačiau kaip dėl skonio – ar jis gali priversti aiktelėti? „Kaip pasigaminsime, taip ir bus. Jei per ilgai verdame – skonis nublanksta, bet jei gaminsime trumpai, dėl garų produktai išlieka gražesnės spalvos, daržovės – malonaus traškumo, o prieskonių galime berti ant viršaus gamindami arba ant jau patiekiamo patiekalo. Taigi pamirškime beskonį maistą. Beje, esu orkaitėje garuose kepusi net savo firminius morkų keksiukus. Galvojau, kad sutiš, bet, mano nuostabai, buvo labai malonios tekstūros ir skonio. Tad nebijokite rizikuoti – garuose kepti galima daugybę patiekalų, kurie taip ruošiami išliks sveiki ir skanūs“, – komentavo V. Kurpienė.
Garai atgaivins ir vakarykštį patiekalą
Kad maisto gamyba garuose yra populiari, V. Kurpienei pritaria ir buitinės technikos ekspertas Petras Gendvilis. Specialistas tik nori patikslinti, kad dažniausiai painiojamos dvi sąvokos: virimas ir kepimas. „Kepimas garuose atveria dar daugiau galimybių. Kepdami garuose galime paruošti išskirtinio skonio patiekalus. Pavyzdžiui, kepimas su 25 proc. garų ypač tinka mėsai ruošti, nes tokiu atveju viduje ji būna sultinga, o iš išorės traški. Naudojant 50 proc. garų, optimalu maistą šildyti – vakarykščiai patiekalai taps drėgnesni, išliks skanūs. Toks garų kiekis taip pat tinka daržovėms arba tokiems desertams kaip krembriulė ruošti. Kepimas vien garais yra puikus daržovių patiekalams ar žuviai gaminti. Naudojant šią programą nereikia papildomų riebalų ar aliejaus, maistas neprisvyla ir neperkepa. Drėgmė leidžia išsaugoti maistines medžiagas, skonį ir vitaminus, lyginant su įprastais kepimo būdais“, – pasakojo P. Gendvilis.
Taigi, kepimas garuose, derinant garus ir karštį, gali atverti neribotas sveikesnio maisto ruošimo galimybes: patiekalai būna sodresnės spalvos, sultingi, nepraranda skonio, o svarbiausia – juose vis dar gausu vitaminų. „Galioja tik viena griežta taisyklė – neviršyti gaminimo laiko. Daržovės turi išlaikyti formą ir kramtomą konsistenciją. O štai žuvis, net ir garuose pervirta, taps sausa“, – teigė V. Kurpienė.