Tyrimais nustatyta, kad didesnė žmogaus gerovė lemia geresnius socialinius santykius, didesnį džiaugsmą darbe, savaime mažiau psichologinių ligų, mažiau lėtinių ligų, ilgesnę gyvenimo trukmę, geresnį miegą, lengvesnį susidorojimą su problemomis, geresnius savęs reguliavimo ir įveikos mechanizmus. Žodžiu, visai gerai ta didesnė gerovė.

Dr. Seligmanas pabrėžia ir savo darbais siekia akcentuoti žmogaus stiprybes. Jo tikslas – kad terapeutai ne vien tik padėtų išgyti nuo psichologinių ligų, bet ir išmokytų kaip pasiekti didesnę gerovę. Taip pat jis mano, kad didesnė gerovė gali prisidėti prie tautos ir valstybės politikos balanso ir siūlo matuoti ne BVP (bendrą vidaus produktą), o gerovės indeksą. Beje, Butanas ir matuoja gerovės indeksą ir save laiko laimingiausia šalimi pasaulyje.

Dr. Seligmanas su komanda sukūrė modelį, kuriuo vadovaujantis galima didinti žmonių gerovę ir kiekvienas gali tai pasiekti. Tai – PERMA modelis. Šis akronimas verčiamas į Positive emotions (pozityvios emocijos), Engagement (įsitraukimas), Relationships (santykiai), Meaning (prasmė), Accomplishment (pasiekimai) – tai yra penki keliai ar būdai, galintys padidinti gerovę. Žemiau pateikiu detalesnį jų aprašymą su pavyzdžiais.

Positive emotions (pozityvios emocijos)

Šis kelias yra hedonistiškas, juo mes siekiame teigiamų emocijų. Tam tikrose ribose mes galime padidinti teigiamų emocijų kiekį galvodami apie praeitį (pvz., praktikuodami dėkingumą ir atleisdami sau bei kitiems), apie dabartį (pvz., mėgaudamiesi fiziniais malonumais ir praktikuodami mindfulness), apie ateitį (pvz., kurdami viltį ir optimizmą).

Pozityvių emocijų gausa priklauso nuo mūsų genetinių ir aplinkos sąlygų, todėl ne visi tokias emocijas galime vienodai jausti. Čia nederėtų nuliūsti, nes yra dar keturi būdai, galintys padidinti gerovę.

Engagment (įsitraukimas)

Tai garsiojo psichologo Csikszentmihalyi atrasta flow (srauto) būsena. Žmogus gali pilnai įsitraukti ir pajusti srauto būseną tiek pokalbio metu, tiek dirbdamas savo darbą ar užsiimdamas mėgiama veikla (tai gali būti muzikavimas, sodininkystė, baldų gamyba, skaitymas, daiktų taisymas ir pan.). Tai tokia maloni būsena, kad žmonės praranda laiko ir savęs suvokimą. Ši būsena tokia užburianti, kad žmogus nori joje būti tiesiog dėl paties buvimo ir proceso, nesvarbu ar jis gauna tiesioginį atlygį už tą veiklą.

Srauto pojūtis yra patiriamas, kai žmogaus kompetencijos yra atitinkančios užduoties keliamą iššūkį, o tikslas yra labai aiškus, taip pat kai gaunamas momentinis grįžtamasis ryšys, rodantis artėjantį tikslo pasiekimą.

Relationships (santykiai)

Santykiai yra vienas iš kertinių gerovės dėmenų. Mes esame socialinės būtybės ir mums to kontakto reikia. Iš vienos pusės, kad galėtume patys save pamatyti, o iš kitos, tam, kad išgyventume (nes evoliuciškai susidėliojo taip, kad gyvendami grupėse buvome sotesni ir saugesni). Mūsų gerovė gerėja per santykių kokybę, kai mes galime džiaugtis, matome prasmę santykiuose, jaučiamės priklausantys grupei ir galime didžiuotis savo pasiekimais. Visa tai tik dar labiau didina gerovės būseną.

Santykiai su kitais gali suteikti gyvenimo tikslą ir prasmę. Kitų palaikymas gali padėti išsikapanoti iš sunkiausių gyvenimo situacijų. Kaip teigia moksliniai tyrimai, mūsų pagalba kitiems arba tiesiog gerumas jiems dar labiau didina gerovę.

Stiprūs ryšiai su kitais gerina mūsų adaptaciją, o visa tai įmanoma dėl mūsų gebėjimo mylėti, atjausti, būti geriems, empatiškiems, dirbti komandoje, bendradarbiauti, pasiaukoti ir kt.

Dainius Jakučionis

Meaning (prasmė)

Gyvenimo prasmės jausmas gali atsirasti, kai mes priklausome ar dirbame dėl kažko didesnio nei mes patys. Tai gali būti priklausymas įvairioms organizacijoms ir grupėms, kaip, pavyzdžiui, religinėms bendruomenėms, šeimai, mokslinei bendruomenei, politikai, profesinei sąjungai, socialiniam judėjimui ir kt.

Accomplishement (pasiekimas)

Žmonės siekia tikslų ir laimėjimų, sėkmės, kompetencijos ir meistriškumo tiesiog dėl paties proceso. Ir tai jie daro įvairiose srityse: darbe, sporte, žaidimuose, hobyje ir pan. Žmonės siekia rezultatų, net jei tai ir nesukelia pozityvių emocijų. Šiuo atveju žmogaus tikslas būtų išmokti įvertinti savo pasiekimus, nesvarbu kur jis šiuo metu yra ir ko siekia. Visa tai tik skirtingi vertinimo būdai. Pvz., jei aš noriu nevalgyti saldumynų, tai kiekviena diena, kai atsisakau ir nesuvalgau saldainio, man yra pasiekimas.

Dr. Seligmanas sako, kad galima siekti gerovės vienoje srityje, o galima ir visose. Viskas priklauso nuo jūsų. Pradžioje galite išsirinkti lengviausius ar jau įpusėtus kelius, peržiūrėti, ką norėtumėte pakeisti, o vėliau pridurti ir kitus būdus. Nėra universalaus kelio gerovės link, tačiau šis PERMA modelis gali padėti geriau orientuotis, nuo ko pradėti ir kur judėti toliau.