„Herojai tarp mūsų“ yra nuo 2013 metų gyvuojanti DELFI iniciatyva, kuria siekiama visuomenei papasakoti apie Lietuvoje gyvenančių paprastų žmonių skirtingas patirtis ir istorijas, kurios įkvepia. Tokių istorijų jau virš 100.
Šiais metais DELFI kvietė visus nominuoti savo mokytojus-herojus, o vėliau skaitytojų balsai ir objektyvus žurnalistų darbas padėjo atrinkti 10 herojų. Jų istorijas galite perskaityti čia.
Iniciatyvos globėja Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė kreipdamasi į salėje sėdinčius pasipuošusius herojus, jų artimuosius sakė, kad „Idėja Lietuvai“ parodė, jog mokytojai yra svarbiausi. „Ir turbūt mokytojai patikėjo. Ir gerai, kad patikėjo. Bet ne visi patikėjo. Turbūt ne be reikalo matėme pernai, metų gale, mokytojų aktyvų, pilietinį pareiškimą. Tai mums ir priminimas, ir pagėdinimas, kad lozungų neužtenka, programų įvairių neužtenka, skelbimų neužtenka, o reikia matyti mokytoją kaip vieną iš svarbiausių žmonių“, – kalbėjo šalies Prezidentė.
D. Grybauskaitė susirinkusiems herojams sakė, kad ryte buvo susitikusi su Sausio 13-osios aukų artimaisiais. „Ir mes labai nuoširdžiai kalbėjome, kas Lietuvai svarbu, kaip jie mato dabartinę Lietuvą ir kaip svarbu Lietuvai išsaugoti ir ugdyti pilietiškumą, meilę valstybei, Lietuvai, kiekvienam žmogui.
Ir sugrįžome prie mokytojo. Net ir jiems atrodė, kad mokykla ir mokytojas yra svarbiausia. Taip, šeima, kuri išugdo ir išaugina, kuri perduoda vertybes. Bet vėliau tą estafetę perima mokytojas. Ir ne tik mokykloje, bet ir gyvenime. Todėl mokytojas išlieka ir išliks svarbiausiu. Bet tai ne tik lozungai. Todėl mums visiems nuo politikų iki eilinių žmonių yra labai svarbu ne tik gerbti, ne tik sveikinti mokytoją, bet mokytis iš jų, padėti jiems ir patiems būti mokytojais“, – sakė D. Grybauskaitė.
Anot jos, „Herojai tarp mūsų apdovanojimai“ yra graži proga prisiminti tuos, kurie kiekvieną dieną yra mokytojai „iš didžiosios raidės“. „Kurie moko mūsų vaikus, kurie mums tokie svarbūs ir mūsų vaikams svarbūs. Kad šiandien galėsime pasveikinti tuos, kuriuos išrinko žmonės, balsuodami, siūlydami ir pagerbdami. Ir man bus didelė garbė Jus pasveikinti“, – sakė šalies Prezidentė.
„Šiais metais DELFI iniciatyvą „Herojai tarp mūsų“ dedikavome mokytojams – tiems žmonėms, kurie rūpi visai Lietuvai, kaip parodė visuomenės išrinktos „Idėjos Lietuvai“ bei projektas „Mokytojai Lietuvai“, – apdovanojimų metu sakė DELFI generalinis direktorius Vytautas Benokraitis.
Renginio metu apdovanota darželio-lopšelio „Rūta“ auklėtoja Kristina Surdokaitė vylėsi, jog kiekvienas žmogus gyvenime, nesvarbu, kas jis būtų, yra sutikęs mokytoją, kuris padėjo atrasti savąjį kelią. „Mūsų darbo rezultatai sunkiai išmatuojami šiandien, mūsų darbo sėkmė išryškėja tik po 10-ties, 20-ties ar daugiau metų.
Na, o būti pagerbtam ir apdovanotam čia yra ne tik nepaprastai didelė garbė, bet ir atsakomybė. Manau, kad visi šiandien čia apdovanoti pedagogai man pritars, jog nesame mes jokie herojai – mes tik žmonės, kurie pasirinko pedagogo profesiją širdimi, iš pašaukimo, todėl atsakingai, kūrybiškai su meile neskaičiuodami laiko dirba savo darbą. Mes tiesiog darome tai, ką mokame geriausiai“, – susirinkusiems sakė K. Surdokaitė.
V. Benokraitis neslėpė, kad nors buvo aprašyti 10 pedagogų, aišku, kad herojaus yra verti dar daugiau mokytojų. „Turime vertinti ir užtikrinti, kad mūsų ateitis – oraus, profesionalaus ir gerbiamo mokytojo rankose.
Tikiuosi, kad „Herojai tarp mūsų“ padėjo lietuviams iš arčiau susipažinti su mokytojo profesija bei pamatyti kasdienius Jūsų atliekamus žygdarbius“, – sakė V. Benokraitis.
„Kai aš žengiu į klasę, žinau, kad vaikai pastebi tas detales, kurių suaugęs žmogus niekad nepastebės. Jei aš kalbu kažkokia rimta tema, žiūriu į vaikų akis, o jie turbūt stebi mano kojines. Vieną kartą čia taip buvo. Reikia suprasti, kad jaunas žmogus stebi tave kaip asmenybę. Kokias vertybes perteiki, tokias jis gali išsinešti iš klasės.
Kitą kartą turbūt mes nuo tų krūvių, darbų, rutinos, planų rašymo nesusimąstome, kaip mes patys iš šalies atrodome. Ir būtent tuos dalykus pastebi mūsų vaikai“, – DELFI sakė laureatas, istorijos ir etikos mokytojas Algis Bitautas. Anot jo, mokytojo profesija prestižine gali tapti tada, kai patys mokytojai jausis verti prestižo.
2018 metų herojai ir jų istorijos
Kauno Panemunės pradinės mokyklos pradinių klasių mokytoja Dalė Morkūnienė ryžosi gyvenimo iššūkiui – susikrovė lagaminus ir 9-riems metams išvyko mokyti vaikų Briuselyje. Išsiilgusi Lietuvos ji grįžo į Kauną, čia tarptautine patirtimi dalinasi su moksleiviais.
Darželyje-lopšelyje „Rūta“ Kristina Surdokaitė dirba specialiųjų ugdymosi poreikių vaikų grupės auklėtoja bei kūno kultūros mokytoja. Kristina sako, kad ją gyvenime daug ko išmokė jos sūnus Povilas, kuris gimė su visiška negalia. Norėdama jam sukurti pramogų, moteris ėmėsi organizuoti sporto renginius ypatingiems vaikams. Po sūnaus mirties Kristina ir toliau organizuoja „Ypatingą treniruotę ypatingiems vaikams“, kiekvieną kartą renginys būna vis didesnis, įtraukia vis daugiau ypatingų vaikų, kuriems dažnai tai būna pirmas toks renginys gyvenime.
Kauno „Varpo“ bei Kauno Juozo Urbšio gimnazijų rusų kalbos mokytojas Sergėjus Kozlovas tik prieš 3-ejus metus nusprendė išbandyti mokytojo duoną. Iki tol vyras dirbo žiniasklaidoje, o šiandien mokytojo darbą derina su doktorantūros studijomis. Sergėjus pasakoja, kad įtempta geopolitinė situacija turi įtakos ir rusų kalbos pamokoms: savo pamokų metu Sergėjus stengiasi atskirti politiką nuo rusų kalbos, padėti moksleiviams atrasti poezijos grožį.
Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos chemijos mokytoja Asta Eidukaitienė visą gyvenimą skyrė Lazdijų rajono moksleiviams. Nors pati Asta sako, kad nėra jokia herojė, tam prieštarautų visa Lazdijų bendruomenė, kuri susivienijo ir balsavo už chemijos mokytoją. Net nepasirinkę jos dalyko moksleiviai, per laisvas pamokas ateina į kabinetą pasiklausyti, kaip apie chemiją ji pasakoja kitiems.
Telšių darželio-lopšelio „Mastis“ auklėtoja Jūratė Rubavičienė nuo pat pirmųjų darbo dienų puoselėja žemaičių kalbą. Kasdien pritaiko naujus etnokultūros puoselėjimo metodus bei savo autorinę metodiką. Iš darželinukų ji išugdo žemaičių laureatus skaitovus, pasakorius, kurie nuolat pelno prizines vietas respublikiniuose renginiuose.
Vilniaus „Taikos“ progimnazijos istorijos ir etikos mokytojas Algis Bitautas šiais metais buvo išrinktu inovatyviausiu socialinių dalykų mokytoju. Algis puikiai supranta, kad vaikai į mokytoją žiūri kaip į autoritetą, tad gerą pavyzdį jis rodo net tik savo žiniomis, bet ir kalbos maniera, apranga. Jo didžiausias pasiekimas ne tai, kad mokinys žinos istorinę datą, bet eidamas gatve pasisveikins, bus mandagus, paslaugus žmogus.
Kauno Žaliakalnio progimnazijos pradinių klasių mokytoja Asta Maslauskienė neslepia, kad auklėtiniai pareikalauja daug asmeninio laiko. Dėl to, sako Asta, nuoskaudą laiko jos pačios vaikai – net namuose, po darbų, Asta skiria laiko ir sprendžia savo auklėtinių problemas, o visa Astos šeima yra įtraukta į mokyklos bendruomenę.
Kelmės specialiosios mokyklos, neformalaus vaikų švietimo Vektorinio piešimo ir fotografijos pagrindų būrelio vadovas, laisvasis mokytojas Valdas Kančauskas tiki, kad ypatingi vaikai neturi būti atskirti nuo visuomenės. Kasdien matydamas sunkumus, su kuriais susiduria ypatingi vaikai, Valdas nusprendė vaikams padėti išmokti kantrybės, atsakingumo, išlaisvinti jų vaizduotę. Specialusis pedagogas tai daro vaikus mokydamas vektorinio piešimo – vieno darbo nutapymas gali trukti 2-3 mėnesius, tačiau Valdas savo auklėtiniams neleidžia pasiduoti, juos skatina ir organizuoja jų darbų parodas ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje.
Telšių Vincento Borisevičiaus gimnazijos dailės, braižybos ir fotografijos mokytoja Ligita Kaziukonė svajojo tapti gydytoja, tačiau visus planus sumaišė likimas. Ligitos pamokose nėra nė vieno moksleivio, kurios nemokėtų piešti – mokytoja tiki, kad kiekvienas gali ir moka piešti savaip. Mokytoja net surengė pripieštų sąsiuvinių parodą, taip įrodydama, kad negabių moksleivių tiesiog nėra – kiekvienas vaikas yra savotiškas ir talentingas, jam tik reikia padėti tai atrasti.
Kupiškio Technologijos ir verslo mokyklos kūno kultūros mokytoja Diana Balužytė sporto varžybose garsina Kupiškio miestą, buvo išrinkta aktyviausia sportininke. Didžioji dalis Kupiškio Technologijų ir verslo mokyklos moksleivių šią mokyklą pasirinko būtent dėl Dianos kuriamų iniciatyvų – vien savo energija ir meile sportui moteris pritraukia moksleivius į mažo miesto mokyklą.