„Vadovaujantis Pasaulio Sveikatos Organizacija (PSO), tam, kad susidarytų bendras kolektyvinis imunitetas užkrečiamoms ligoms visuomenėje reikėtų paskiepyti 95 proc. vaikų. Deja, besiskiepijančių procentas kasmet mažėja“, – teigia šeimos medicinos gydytoja Gintarė Trainavičienė.
Kokios primirštos ligos dėl vakcinuotų žmonių mažėjimo vėl grįžo su trenksmu? Ką turėtų žinoti rizikos grupėse esantys žmonės? Apie tai gydytoja ir sutiko pasikalbėti.
Reikalų vėl turime su kokliušu ir tymais
Šeimos medicinos gydytoja G. Trainavičienė supažindina, kad vakcinacijos apimtys mūsų šalyje kasmet mažėja.
„Dėl šios priežasties šiemet pasiektas rekordinis skaičius sergančiųjų kokliušo infekcija. Palyginimui, 2023 metais kokliušu Lietuvoje sirgo septyni pacientai, o šiemet, nuo sausio iki spalio mėnesio pradžios, užfiksuoti net 666 pacientų susirgimai šia liga. Tai – Nacionalinio visuomenės sveikatos centro duomenys“, – aiškina pašnekovė.
Anot jos, kasmet vakcinacijos apimtys mažėja dėl tam tikrų visuomenėje vyraujančių nusistatymų.
„Taip pat tam įtakos turi geopolitinė padėtis, aktyviai vykstanti gyventojų kaita. Šiandien dienai vaikų vakcinavimo apimtys nesiekia net 90 proc. Todėl kasmet vis atsiranda jau senokai pamirštų ligų protrūkiai“, – teigia G. Trainavičienė.
Medikė nurodo, kad šiemet stebimas ženklus kokliušo infekcijos plitimo augimas. Taip pat padidėjo ir sirgimo tymais atvejų skaičius.
„Palyginimui, 2022 metais mūsų šalyje neužfiksuota tymų atvejų, 2023 metais užfiksuoti trys atvejai, o 2024 metais – NVSC skelbia apie 29 atvejis“, – sako ji.
Suklusti turėtų net vakcinuoti asmenys
G. Trainavičienė aiškina, kad toks infekcijų plitimas yra itin pavojingas jautriausioms ir pažeidžiamoms pacientų grupėms. Pavyzdžiui, šios ligos itin pavojingos nėščiosioms, kūdikiams, mažiems vaikams, senjorams bei pacientams, kurie serga lėtinėmis ligomis.
„Skiepytiems asmenims taip pat nevertėtų pamiršti, kad nuo kokliušo reikia pakartoti vakcinaciją kas 10 metų, kitaip apsauga ligai susilpnėja. Žmogus, kuris buvo paskiepytas vaikystėje, vėl gali susirgti, jei metams bėgant pakartotinai nesivakcinuos“, – sako pašnekovė.
Vis tik ji pastebi, kad jau anksčiau skiepyti žmonės dažnai serga lengvesne užkrečiamos ligos forma, jiems pakanka ambulatorinio gydymo.
„Nuo kokliušo labai rekomenduotina pasiskiepyti nėščiosioms moterims kiekvieno nėštumo metu, 27–36 savaitę. Tai reikalinga ne tik pačios nėščiosios apsaugai, tačiau ir būsimam naujagimiui, norint, kad jis šia liga neužsikrėstų pirmaisiais gyvenimo mėnesiais, iki kol bus pats paskiepytas“, – pasakoja medikė.
Anot gydytojos, pirmaisiais kūdikio gyvenimo mėnesiais susirgus kokliušo infekcija galimos komplikacijos ir net paciento mirtis. To priežastis – siauri kūdikio kvėpavimo takai bei kvėpavimo nepakankamumas.
„Būtina žinoti, kad nėščiųjų vakcinaciją ir revakcinaciją kas 10 metų finansuoja Valstybinė ligonių kasa (VLK). Todėl šios vakcinos, jei pacientė kreipiasi į savo šeimos gydytoją, yra nemokamos“, – nurodo G. Trainavičienė.
Visada pataria pasitarti su gydytoju
Jei žmogus nusprendė pakartotinai pasiskiepyti nuo tymų, medikė rekomenduoja neskubėti ir visų pirma pasitarti su savo gydytoju.
„Svarbu įvertinti esamą imunitetą ligai. Tai reiškia, kad vertėtų atlikti antikūnų tyrimus kraujyje. Šiuo metu nėra rekomenduojama visuotinė revakcinacija. Įprastai, jei žmogus buvo paskiepytas pilna schema vaikystėje arba persirgo tymais, jam turėtų būti susidaręs ilgalaikis imunitetas visam gyvenimui“, – itin naudinga informacija dalinasi šeimos gydytoja.
Dėl šios priežasties, ji aiškina, ir yra reikalingas antikūnų tyrimas. Tik gavus šio tyrimo atsakymus bus galima spręsti dėl vakcinacijos poreikio.
„Situacijų būna įvairių. Pasitaiko, kad žmogus sirgo kitomis infekcijomis, nepropagavo sveiko gyvenimo būdo. Įmanoma, kad buvusi pilna vakcinacija yra nusilpusi. Juk kiekvieno žmogaus imuninė sistema – unikali“, – pabrėžia pašnekovė.
Anot jos, tymų vakcina skubiai vakcinuojami asmenys, kurie turėjo sąlytį su jau užsikrėtusiu žmogumi. Tuomet žmogus turėtų vakcinuotis per 72 valandas po buvusio sąlyčio.