Lietuvių pamėgti, tačiau ne visų dar atrasti
Nors rungtis su populiariausių daržovių penketuku – bulvėmis, pomidorais, agurkais, kopūstais ir morkomis – smidrai dar negali, ši daržovė neabejotinai jau atradusi savo pirkėjų ratą. Ypatingai pavasario ir vasaros sezonu, kuomet dauguma į savo mitybos racioną stengiasi įtraukti kuo daugiau šviežio derliaus produktų.
„Smidrų sezonas Lietuvoje įprastai prasideda dar gegužę ir tęsiasi iki birželio mėnesio pabaigos, tačiau atvykusias iš šiltųjų kraštų, šias labai skanias ir organizmui naudingas daržoves savo pirkėjams siūlome skanauti ištisus metus. Dažniausiai perkamų daržovių smidrai populiarumu kol kas dar nespėjo pasivyti, tačiau jų paklausa kasmet auga, o ypatingai mūsų pirkėjai vertina vietos ūkininkų užaugintas šviežio derliaus gėrybes, kurios „Iki“ parduotuvių lentynas pasiekia vos tik sunokusios. Iš Lietuvos ūkių jos atvyksta per vieną dieną ir džiugina kokybe, tarsi būtų ką tik nuskintos jūsų pačių darže“, – sako prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė Gintarė Kitovė.
Smidrai – mažai kaloringa, tačiau daug skaidulų ir įvairių organizmui būtinų vitaminų turinti daržovė. 100 gramų smidrų tėra vos 20 kalorijų, tad juos įtraukti į kasdienį mitybos racioną gali net ir tie, kurie uoliai prižiūri savo kūno linijas.
Parsinešusiems smidrus į namus, „Iki“ vaisių ir daržovių skyriaus darbuotoja Jolanta Sabaitienė pataria jais pasimėgauti kuo greičiau, mat nors atrodo labai tvirta, ilgiau palaikyta ši daržovė suglemba.
„Jeigu smidrus gaminsite tą pačią dieną, tuomet laikykite juos stiklinėje su vandeniu – taip jie ilgiau išliks švieži. Jeigu naudosite kitą dieną, apsukite popieriumi ir dėkite į šaldytuvą. Tačiau stenkitės juos sunaudoti per 1–2 dienas, nes ilgiau užsistovėjusiuose smidruose esantis cukrus virs krakmolu ir pakeis šios puikios daržovės tekstūrą“, – sako J. Sabaitienė.
Smidrai – ne tik garnyrui: atraskite naujus receptus
Smidrų paruošimo būdų yra pačių įvairiausių – juos galima virti, kepti, troškinti ar valgyti netgi žalius. Norint pasimėgauti šviežio derliaus smidrų skoniu, nebūtina galvoti nieko įmantraus – pakanka pakepti juos svieste ir pagardinti žiupsneliu druskos. Tačiau tikrai verta išbandyti ir įdomesnius receptus.
Žaliųjų smidrų salotos – prireiks vos kelių ingredientų
Tiks ir kaip garnyras prie mėsos ar žuvies patiekalų, ir kaip pagrindinis patiekalas. O užtruksite vos kelias minutes. Smidrų kotelių galiukus nulaužkite – jų salotoms neprireiks. Likusią dalį supjaustykite griežinėliais ar juostelėmis. Suberkite į dubenėlį, pagardinkite žiupsneliu druskos, šviežiai spaustomis citrinų sultimis ir tarkuota citrinos žievele. Į salotas įberkite smulkintų pakepintų graikinių riešutų, įpilkite šiek tiek alyvuogių aliejaus ir tarkuoto parmezano sūrio. Jei norite, salotas galite pagardinti smulkintomis šviežio derliaus žolelėmis, džiovintomis uogomis.
Kepti smidrai su šonine
Galima sakyti, tikra klasika, įtinkanti net išrankiausiam skoniui. Smidrų kotelių galiukus nulaužkite, o likusias dalis apvyniokite plonomis sūdytos šoninės riekelėmis. Šaukite į orkaitę, įkaitintą iki 180 laipsnių ir kepkite maždaug 15 minučių, arba mėgaukitės keptais grilyje. Prieš valgant paragaukite – galbūt norėsis papildomai druskos ar maltų juodųjų pipirų.
Kepti smidrai tešloje
Idealus savaitgalio pusryčių receptas ar idėja šventiniams užkandžiams. Sluoksniuotą tešlą atšildykite, lengvai iškočiokite kočėlu ir supjaustykite kvadratiniais gabaliukais. Ant kiekvieno gabaliuko dėkite šiek tiek kumpio, truputėlį sūrio (labai skanu ir su pelėsiniu sūriu) ir du arba tris šparagus. Viršutinį dešinį ir apatinį kairį tešlos kvadratėlių kampus lengvai sudrėkinkite vandeniu, kad jie vienas su kitu gerai suliptų ir tokiu būdu suformuokite vokelius. Šaukite paruoštus pyragėlius į orkaitę, įkaitintą iki 180 laipsnių ir kepkite maždaug 15-17 minučių.