Pirkėjų krepšelyje – viena populiariausių prekių
Nukastos šviežios pirmojo lietuviško derliaus bulvės parduotuvių lentynose puikuojasi ir į pirkėjų krepšelius keliauja nuo pat vasaros pradžios. Nors parduotuvėse galima rasti ir iš šiltųjų kraštų atvežtų derliaus gėrybių, vietos ūkininkų užaugintos bulvės, anot prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovės Vaidos Budrienės, pirkėjų labiausiai laukiamos.
„Bulvės – viena dažniausių prekių pirkėjų krepšeliuose, o šviežias jų derlius lentynose ilgai neužsibūna. Nors prekiaujame ir šiltesniuose kraštuose užaugintomis šviežiomis bulvėmis, lietuviškosios yra ypač pirkėjų mėgstamos, mat į parduotuves pristatomos jau kitą dieną po nukasimo. Sezonui įgavus pagreitį, šviežio derliaus bulvės džiugina ir ypač patrauklia kaina“, – sako V. Budrienė.
Tinka ir prisižiūrintiems kūno linijas
Bulvės – universali daržovė, galinti pasiūlyti patiekalų ne vien tradicinės virtuvės gerbėjui, bet ir nuolat naujų skonių ieškančiam žmogui. Jos nebrangios, sočios ir lengvai paruošiamos – tinkamos tiek virti, tiek kepti grilyje, orkaitėje ar keptuvėje. Be to, ir organizmui naudingos.
Nors prisižiūrintys kūno linijas bulvinių patiekalų dažnai privengia, baimintis tikrai nėra ko – šią maistingą ir įvairiomis naudingosiomis medžiagomis turtingą daržovę galima pagaminti tikrai sveikai, tad sukti galvos dėl papildomų kilogramų nereikės.
Kalorijų jose nėra taip jau daug, kaip įprastai įsivaizduojama. Svarbiausia – tinkamai paruošti: virti, garinti ar kepti be riebalų. Iš bulvių ir cukinijų gaminkite daržovių blynelius, o orkaitėje be aliejaus keptas bulves gardinkite varške ir šviežiomis žolelėmis. Liaudies medicinoje vartojamos ir šviežiai spaustos bulvių sultys – jos padeda sureguliuoti žarnyno veiklą, slopina uždegiminius procesus, valo organizmą.
Kontraversiškai vertinamos bulvės sukaupusios daug organizmui būtinų maistinių medžiagų – vitamino C ir B6, mineralų kalio, fosforo, magnio ir geležies. Bulvėse taip pat gausu fitomedžiagų, ypač karotenoidų.
Jei renkatės šviežio derliaus bulves, skusti ir lupenų mesti lauk neskubėkite – jos plonytės, kone nejuntamos, tad prieš mesdami bulves į keptuvę ar puodą, tiesiog jas švariai nuplaukite. Taip ne tik sutaupysite, bet ir papildomos naudos turėsite, mat šviežių bulvių lupenose gausu magnio ir kalio, įvairiausių vitaminų, mineralų ir kitų mums būtinų maistinių medžiagų.
Iš virtų bulvių likučių pasigaminkite šilkinius švilpikus
Nors lietuvių virtuvė bulvių patiekalais išties turtinga, dažnai šią daržovę renkamės tiesiog kaip garnyrą prie mėsos ar kitų produktų. Jei viso puodo virtų bulvių vienu prisėdimu neįveikėte, likučių išmesti neskubėkite – iš virtų bulvių galima pasigaminti šilkinius virtinius, liaudiškai dar vadinamus švilpikais. Prireiks vos kelių ingredientų, tad užtruksite vos kelias minutes ir neišlaidausite. O jei norėsite, paruoštus švilpikus galėsite užšaldyti ir pasimėgauti jais vėliau.
Reikės:
- 1 kg virtų bulvių (tinka ir su lupenomis);
- 3 vidutinio dydžio kiaušinių;
- 5–6 šaukštų miltų;
- 50 g lydyto sviesto;
- žiupsnelio kmynų ir druskos.
Virtas bulves sutrinkite, įmuškite kiaušinius, suberkite miltus ir viską gerai išmaišykite iki vientisos masės. Tuomet suberkite kmynus, pagardinkite druska ir dar kartą permaišykite. Ant stalo pabarstykite šiek tiek miltų, kad formuojami švilpikai neliptų.
Iš paruoštos tešlos suformuokite pailgą dešrelę ir supjaustykite ją maždaug 2–3 cm dydžio gabaliukais. Kiekvieną gabaliuką patepkite sviestu ir dėkite ant kepimo popieriumi išklotos skardos. Šaukite į orkaitę, įkaitintą iki 180 laipsnių, ir kepkite maždaug 20 minučių.
Ragaukite su krapais gardinta grietine, kepinta šonine, sviesto ar grybų padažu – taip, kaip jums skaniausia!