Kaip pastebi prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė Vaida Budrienė, vasaros metu lietuviai pirkinių krepšelius noriai pildo šviežio derliaus gėrybėmis. Nors populiariausių daržovių trejetuke pomidorai ir agurkai vietos niekam neužleidžia, draugiją jiems palaiko ir egzotiškesni pasirinkimai.

„Šviežio derliaus sodo ir daržo gėrybės lentynose ilgai neužsibūna, todėl platų jų asortimentą stengiamės pasiūlyti ištisus metus. Mūsų pirkėjai labai vertina iš šiltųjų kraštų atvykusius kokybiškus produktus, tačiau vasaros metu dauguma prioritetą teikia vietos ūkininkų užaugintam derliui, vis labiau domisi įvairesnėmis daržovių veislėmis. Sparčiai populiarėja ir ne visai tradiciniai pasirinkimai – baklažanai, smidrai, pankoliai ar kukurūzų burbuolės“, – sako V. Budrienė.

Violetinė spalva slepia vitaminų lobyną

Ryškia violetine spalva nusidažę baklažanai kadaise Europoje auginti kaip dekoratyvinė daržovė vardan grožio, mat buvo tikima, jog jie – nuodingi. Tik gerokai vėliau, maždaug nuo XIX a. pradėtos vertinti jų naudingosios savybės, kurių baklažanuose išties gausu.

Violetinę spalvą jiems suteikia bioflavonoidas antocianinas – antioksidacinį poveikį turinti medžiaga, padedanti kovoti su laisvaisiais radikalais, aplinkos organizmui daroma žalingu poveikiu. Natūralių gamtinių antocianinų yra žinoma daugiau nei 300 skirtingų rūšių – jų galima rasti vynuogėse, juoduosiuose serbentuose ar raudonųjų kopūstų lapuose. Baklažanai – viena daugiausiai antioksidacinių savybių turinčių daržovių, todėl jie yra labai svarbūs įvairių ligų prevencijai. Kaip ir daugelis kitų natūralios kilmės augalų, baklažanas turi ir daugybę naudingų maistinių medžiagų bei vitaminų.

Lieknėjantiems ar prisižiūrintiems kūno linijas baklažanas naudingas net dėl dviejų svarbių priežasčių. Visų pirma – didžiąją jo dalį sudaro vanduo, tad daržovė išties nekaloringa – 100g turi vos 24 kcal. Be to, joje gausu skaidulų, padedančių palaikyti tinkamą virškinimo sistemos veiklą, o harmoningas vaisiuje esančių angliavandenių ir skaidulų balansas padeda palaikyti tinkamą cukraus kiekį kraujyje.

Nepamirškite, kad didžioji dalis naudingųjų medžiagų, tarp jų ir antocianino, slypi baklažano žievelėje, todėl ruošdami baklažanus jos geriau nenulupkite – pakaks švariai nuplauti po tekančiu vandeniu.

Atraskite sveiką užkandį – baklažanų suktinukus

Būdų, kaip įtraukti daugiau baklažanų į savo kasdienį mitybos racioną, galima sugalvoti šimtus. Nors įprastai šios vertingos daržovės keliauja į įvairius troškinius ar kepamos kaip garnyras prie mėsos patiekalų, jos gali būti pagrindiniu sveikų ir skanių užkandžių ingredientu.

Šį kartą siūlome jums paskanauti baklažanų suktinukų su žalumynais gardintu varškės kremu bei granatų sėklomis. Receptas – universalus, tad įdarą kaskart galite naudoti vis kitą. Prie baklažano puikiai tiks fetos ar kiti tepami sūriai, lašiša, įvairios smulkintos ir keptos daržovės ar net mėsa.

Ruošdami baklažanus nepamirškite vienos svarbios taisyklės – supjausčius juos juostelėmis, reikėtų pabarstyti druska, padedančia ištraukti vandens perteklių ir natūralų šios daržovės kartumą. Palaikę kelias minutes, baklažanus švariai nuplaukite ir nusausinkite.

Reikės:

  • 1 baklažano;
  • 200 g varškės;
  • 30 g kietojo sūrio;
  • 1 valgomojo šaukšto graikinio arba natūralaus jogurto;
  • saujos granatų sėklų;
  • įvairių šviežio derliaus žalumynų (krapų, svogūnų laiškų, kalendros);
  • žiupsnelio druskos ir maltų juodųjų pipirų.


Gaminimas:

Baklažanus supjaustykite juostelėmis, pabarstykite druska ir po kelių minučių švariai nuplaukite bei nusausinkite. Sudėkite ant kepimo popieriumi išklotos skardos ir kepkite iki 180 laipsnių įkaitintoje orkaitėje maždaug 15 minučių.

Kol baklažanai keps, pasiruoškite įdarą: varškę kartu su kietuoju sūriu ir jogurtu sutrinkite šakute, suberkite smulkintas žoleles, granatų sėklas ir viską išmaišykite. Pagardinkite druska ir maltais juodaisiais pipirais.

Iškepusias baklažanų juosteles šiek tiek atvėsinkite, pertepkite varškės kremu, susukite ir skanaukite!