Tiesa, Lukiškių tardymo izoliatoriaus-kalėjimo psichiatrė, ilgą laiką bendravusi su M. Taraškevičiumi, pareigūnams pareiškė, jog įtariamasis yra išmokęs simuliuoti ligą.
„Tokį ilgą laiką simuliuoti ligą – neįmanoma“, – įsitikinęs ekspertas Darius Tamašauskas iš Klaipėdos.
Pasak jo, įtariamasis šiuo metu negali suprasti savo veiksmų ir jų valdyti, todėl bylą nagrinėjant teisme negalės būti pilnavertis baudžiamojo proceso dalyvis.
Remdamiesi šešių ekspertų išvadomis ikiteisminį tyrimą dėl labai didelio kiekio kokaino pardavimo atlikę Generalinės prokuratūros prokurorai nusprendė kreiptis į Vilniaus miesto apylinkės teismą dėl priverčiamųjų medicinos priemonių taikymo M. Taraškevičiui. Tiesa, prokurorai dar nenuleidžia rankų ir ateityje gali teismo prašyti paskirti jau trečiąją ekspertizę.
Valstybės saugomam liudytojui pardavė kokaino už 15 tūkst. Lt
Prokuratūros prašymą skirti M. Taraškevičiui priverstinį gydymą ketvirtadienį pradėjo nagrinėti teisėja Lilija Tarčevskaja. Kadangi M. Taraškevičius šiuo metu gydomas Rokiškio psichiatrijos ligoninėje sustiprinto režimo sąlygomis, į teismą jis nebuvo atvežtas.
Generalinės prokuratūros prokurorė Aida Japertienė pažymėjo, kad M. Taraškevičiui pareikšti įtarimai dėl to, kad jis 2010-ųjų liepos 8-ąją savo namuose pardavė beveik 100 g narkotinės medžiagos, kurioje yra kokaino. Narkotikus iš M. Taraškevičiaus už beveik 15 tūkst. Lt nupirko su pareigūnais bendradarbiauti sutikęs ir šiuo metu valstybės saugomas Latvijos pilietis Romanas Šnipkis.
Jis dažnai būdavo prabangiai įrengtuose M. Taraškevičiaus namuose, todėl tyrėjams pateikė informacijos ir apie vieną sostinės advokatą, artimai bendravusį su šiuo metu korupcija įtariamu teisėju Ryšardu Skirtunu.
M. Taraškevičiui yra pareikšti įtarimai ir didžiojoje kontrabandos byloje, kuri iki šiol tiriama.
Ekspertės sūnus – geras įtariamojo draugas
Po grupuotės vadeivos sulaikymo buvo paskirta M. Taraškevičiaus ekspertizė – ekspertų išvada buvo tikras smūgis ilgą laiką organizuotą grupuotę stebėjusiems ir pagaliau ją demaskavusiems pareigūnams.
Tačiau netrukus pareigūnai išsiaiškino, kad M. Taraškevičių nepakaltinamu pripažino kartu gyvenę teismo psichiatrai, kurių vieno sūnus palaikė itin draugiškus santykius su įtariamuoju.
Maža to, prokurorams tik po kelis mėnesius trukusių teisminių procesų pavyko pasiekti, kad dabar jau iš pareigų pasitraukęs Valstybinės teismo psichiatrijos tarnybos (VTPT) direktorius Konstantinas Daškevičius ir Respublikinio teismo psichiatrijos skyriaus viršininkė Jelena Marcinkevičienė būtų nušalinti nuo pakartotinės ekspertizės atlikimo. Būtent jie buvo nustatę, kad M. Taraškevičius yra nepakaltinamas.
Kilus abejonių ekspertų šališkumu, jie buvo nušalinti, o Vilniaus apygardos teismas nusprendė, kad nauja ekspertų grupė turi atlikti pakartotinę ekspertizę, nes kilo abejonių, ar iš tikrųjų visą gyvenimą prabangiai gyvenęs ir nusikalstamam susivienijimui daugiau kaip 6 metus vadovavęs M. Taraškevičius staiga galėjo susirgti ir nesuprasti savo veiksmų esmės.
Nežino, ar šiandien dar serga
Pakartotinės ekspertizės išvados vėl buvo nepalankios pareigūnams. Tiesa, pirmosios ekspertizės išvadose teigta, kad M. Taraškevičius serga sunkia depresija, o patikrinus jį pakartotinai paaiškėjo, jog jam konstatuota vidutinio sunkumo depresijos forma.
Vienas iš ekspertų, atlikusių ekspertizę, D. Tamašauskas ketvirtadienį teisme prisipažino, kad medikai su M. Taraškevičiumi bendravo vos valandą, taip pat net nesidomėjo ikiteisminio tyrimo pareigūnų užfiksuotais įtariamojo pokalbiais bei kitais bylos duomenimis.
Paklaustas, kodėl skiriasi M. Taraškevičiaus depresijos sunkumo laipsnis, ekspertas sakė: „Už kitus ekspertus neatsakau, ką matėme, tą ir parašėme savo išvadose – negalėčiau pasakyti, kad jis sveiksta, gal šiek tiek adaptuojasi situacijoje per ilgą laiką, tačiau taikytas gydymas nedavė reikiamo efekto“.
Tiesa, jis pažymėjo, kad paskyrus tinkamą dozę vaistų M. Taraškevičius galėtų pasveikti. „Prievarta jo nepriversi išgerti tablečių, todėl mes ir rekomenduojame priverčiamąsias medicinos priemones“, – sakė D. Tamašauskas.
Medikas pabrėžė, kad tokios išvados komisija priėjo vieningai. „Žinoma, buvo ginčų, juk žmonės net dėl spalvos ginčijasi, tačiau kad jam būtina taikyti priverstinį gydymą, nusprendėme vieningai“, – sakė jis.
Beveik 20 metų ekspertu dirbantis Petras Aukštuolis pritarė savo kolegai, tačiau pažymėjo, jog M. Taraškevičius negalėjo stoti prieš teismą birželio 10-ąją, kai buvo surašyta ekspertizės išvada. „Kaip yra dabar, negaliu pasakyti“, – teisme aiškino jis.
Eksperto teigimu, apie M. Taraškevičiaus galimybę pasveikti „dar anksti kalbėti“, tačiau esą skyrus tinkamą gydymą tokių šansų yra. „Žinoma, jeigu gydymas duos tinkamų rezultatų“, – sakė P. Aukštuolis.
Panoro apklausti valstybės saugomą liudytoją
Ar M. Taraškevičiui bus taikomos priverčiamosios medicininės priemonės, teismas dar nenusprendė – prokurorų prašymą nagrinėjanti teisėja nusprendė apklausti valstybės saugomą liudytoją R. Šnipkį. Tik po jo apklausos paaiškės, ar įtarimai, kurie pareikšti grupuotės vadeivai, yra pagrįsti.
Be to, teisėja panoro išklausyti dar vieną teismo medicinos ekspertę – komisijos pirmininkę.
Maža to, prokuratūros atstovė užsiminė, kad ateityje gali prašyti paskirti papildomą – jau trečiąją ekspertizę.
Teismas šios bylos nagrinėjimą toliau tęs rugsėjo pabaigoje, o ketvirtadienį dar trims mėnesiams pratęsė M. Taraškevičiaus suėmimą ir laikymą Rokiškio psichiatrijos ligoninėje.
Sulaikymo operacijoje dalyvavo „Aro“ pareigūnai
Ikiteisminį tyrimą dėl M. Taraškevičiaus grupuotės veiklos atliekantys pareigūnai neslepia, kad iki šiol garsiausia kontrabandininkų grupuote laikyta buvusio policininko Viliaus Karaliaus gauja nė iš tolo neprilygo M. Taraškevičiui.
M. Taraškevičiaus galimai vadovauta nusikalstama kontrabandininkų grupuote pareigūnai susidomėjo dar 2010-aisiais – ilgalaikio tyrimo metu Muitinės kriminalinės tarnybos (MKT) ir Lietuvos kriminalinės policijos biuro (LKPB) Organizuoto nusikalstamumo tyrimo padalinių pareigūnai per keletą kartų organizavo dešimčių vilkikų su cigarečių kontrabanda sulaikymus.
Tačiau tuo pat metu, nesitenkinant vien krovinių ir jų gabentojų sulaikymais, pareigūnai kaupė informaciją apie pagrindinių kontrabandos organizatorių bei jų artimiausių bendrininkų nusikalstamos veiklos organizavimą bei dalyvavimą šiuose nusikaltimuose.
2010-ųjų lapkričio pabaigoje pareigūnai smogė įtariamiems pagrindiniams kontrabandos organizatoriams – sulaikant įtariamuosius dalyvavo antiteroristinių operacijų rinktinės „Aras“ pareigūnai. Tądien vienu metu Vilniaus apskrityje gausios teisėsaugos pajėgos pradėjo sulaikymo operaciją, kuri tesėsi iki vėlumos: operacijos metu atlikta virš 50 kratų, kurių metu rasti ginklai, sprogmenys, narkotinės medžiagos, didelės grynųjų pinigų sumos, kaip įtariama vogtų prabangių daiktų.
Operacijos metu buvo sulaikyti 25 asmenys – beveik visi įtariamieji buvo suimti.
Pareigūnai yra pranešę, kad sutriuškinta kontrabandininkų grupuotė buvo viena pavojingiausių šalyje, išvysčiusi itin aktyvią nusikalstamą veiklą, valstybės finansų sistemai padariusi didelę žalą.
Vien jos kontrabanda atgabentų cigarečių vertė, pasak pareigūnų, skaičiuojama dešimtimis milijonų litų.
Įspūdinga praeitis
Vien Lietuvoje buvo sulaikyta 19 vilkikų su kontrabandinėmis cigaretėmis iš Rusijos ir Baltarusijos, kurių vertė – apie 23 mln. litų. Dar 12 krovinių, pagal Lietuvos pareigūnų informaciją, buvo sulaikyta Latvijoje, Estijoje, Lenkijoje ir Vokietijoje. Šių vertė – apie 10 mln. Lt.
Neabejojama, kad kontrabandininkams talkino muitinės bei kitų teisėsaugos institucijų pareigūnai.
Sulaikymo metu M. Taraškevičius buvo ištrauktas iš visureigio, jo rankinėje aptikta maždaug ketvirtis milijono litų eurais ir litais. Kadangi įtariamasis neįvardijo, kam ketino panaudoti tuos pinigus, pareigūnai juokavo, kad tai jo kišenpinigiai.
Anksčiau M. Taraškevičius buvo įvardijamas, kaip su „dambrauskinių“ (gaujos lyderis Jonas Dambrauskas dabar kalinamas įtariant advokato Sergejaus Novikovo nužudymu) gauja susijęs žmogus.
Ne kartą už vagystes, narkotinių medžiagų platinimą bei kitus nusikaltimus teistas vyras itin išgarsėjo, kai 2003-iųjų gruodį Vilniuje buvo pasikėsinta jį susprogdinti: apie 11 val. Kalvarijų gatvėje sprogus užtaisui, kuris buvo pritvirtintas prie 2000 metų laidos „Mitsubishi Pajero“ dugno, jis buvo sužalotas. Po sprogimo, kuris asfalte paliko gilią duobę, visureigis buvo sugadintas nepataisomai.
Nepraėjus nė metams M. Taraškevičius vėl atkreipė į save policijos ir žiniasklaidos dėmesį. 2004-ųjų spalį Vilniuje buvo sučiupti keturi atvykėliai iš Rytų, kurie lietuviams pardavė kilogramą heroino. Tąsyk buvo sulaikyti 3 kazachai, čečėnas ir vienas vilnietis. Netrukus buvo sulaikytas ir M. Taraškevičius, kuris, kaip įtarta, buvo užsakęs tą heroino partiją.