„Tikimybė, kad karas Ukrainoje baigsis gana greitai, yra labai didelė“, – sakė politikas. Jis taip pat pažymėjo, kad Rusijos ir Ukrainos karo baigtis gali paaiškėti per Europos Vadovų Tarybos suvažiavimą.
„Kadangi staiga keliama Ukrainos pakvietimo į NATO tema“, – teigė R. Fico, bet pridūrė esąs tikras, kad toks pakvietimas nebus „nemokamas“.
R. Fico tvirtino, kad jo vadovaujama Slovakijos vyriausybė remia teritorinį Ukrainos vientisumą, ir kad jis palaikys „bet kokį pasiūlytą taikos planą šiam konfliktui sureguliuoti“.
Be to, Slovakijos ministras pirmininkas pareiškė, kad taikos derybų klausimas taip pat yra įtrauktas į jo būsimo vizito Kinijoje darbotvarkę.
Tačiau R. Fico nepamiršo paminėti, kad jis „visada siekė subalansuotų santykių su Rusija“. Jo manymu, reikėtų pripažinti, kad „rusai nepasitrauks iš Krymo ir kitų teritorijų, pavyzdžiui, Donecko bei Luhansko sričių“, be to, jie „užgrobia vis daugiau ir daugiau teritorijų“, todėl „konfliktas neturi karinio sprendimo“.
Scholzas sako esąs atviras deryboms su Putinu
Vokietijos kancleris Olafas Scholzas trečiadienį pareiškė, kad Berlynas nori ištirti būdus, kurie leistų užbaigti Rusijos invazijos sukeltą karą Ukrainoje.
„Be aiškios paramos Ukrainai, atėjo laikas mums padaryti viską, ką galime, kad išsiaiškintume, kaip pasiekti tokią padėtį, jog šis karas nesitęstų be galo“, – Vokietijos parlamentui sakė O. Scholzas. Jis sakė esąs atviras deryboms, kuriose dalyvautų Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas.
„Kai mūsų klausia, ar kalbėsimės ir su Rusijos prezidentu, mes atsakome: „Taip, būtent taip“, – sakė O. Scholzas. Vis dėlto kancleris pridūrė, kad „sprendimai niekada nebus priimti per ukrainiečių galvas ir be mūsų artimų partnerių sutikimo“.
Vokietija yra antra po JAV didžiausia Ukrainos karinė rėmėja. O. Scholzo pasisakymas nuskambėjo tą pačią dieną, kai Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pristatė savo ilgai lauktą pergalės planą, kaip užbaigti Rusijos invaziją, atmetantį bet kokias teritorines nuolaidas ir raginantį sustiprinti Vakarų paramą.
Pirmadienį Pietų Korėja iškvietė Rusijos ambasadorių Seule pareikšti susirūpinimo dėl Pchenjano sprendimo išsiųsti tūkstančius kareivių, įskaitant specialiųjų pajėgų karius, paremti Maskvos karo Ukrainoje, pranešė Užsienio reikalų ministerija.
Pirmadienį iš anksto nepranešto vizito į Ukrainos sostinę atvyko JAV gynybos sekretorius Lloydas Austinas, pranešė CNN.
Naktį į pirmadienį per raketų ataką Kryvyj Rihe buvo sužeisti keturi žmonės, tarp jų – 12 metų vaikas.
Nuo 2024 m. pradžios Rusija paleido į Ukrainą daugiau nei 6 tūkst. kamikadzėmis vadinamų dronų „Shahed“, sekmadienio vakarą vaizdo ryšiu kreipdamasis į tautą sakė prezidentas Volodymyras Zelenskis.
„Todėl reikia daryti didesnį spaudimą Rusijos gebėjimui jau ir gaminti šiuos ginklus. Mums reikia gebėjimo sunaikinti ne tik „Shahed“ laikymo bazes, bet ir visą jų gamybos bei logistikos infrastruktūrą. Deja, teroristai žino, kaip išnaudoti laiką, kurį jiems suteikia laisvojo pasaulio neryžtingumas“, – sakė V. Zelenskis.
Ukrainos kariškiai pastarąją parą sunaikino dar 1 710 okupantų rusų. O iš viso nuo 2022 metų vasario 24 d. iki 2024 metų spalio 21 d. Rusijos armija Ukrainoje jau neteko apie 680 230 kareivių.
Tai pirmadienį pranešė Ukrainos ginkluotųjų pajėgų Generalinis štabas, kuriuo remiasi „Ukrinform“.
Be to, per šį laikotarpį okupantai rusai neteko 9 071 tanko (+24), 18 175 šarvuotųjų kovos mašinų (+64), 19 589 artilerijos sistemų (+24), 1 232 reaktyvinių salvinės ugnies sistemų (+0), 979 oro gynybos priemonių (+1), 369 lėktuvų (+0), 329 sraigtasparnių (+0), 17 333 dronų (+46), 2 624 kruizinių raketų (+0), 28 laivų (+0), 1 povandeninio laivo (+0), 27 034 automobilių (+47), 3 479 specialiosios technikos vienetų (+3).
Pasak štabo atstovų, duomenys tikslinami. Skaičiavimą apsunkina intensyvūs karo veiksmai.
Praėjusią parą okupantai rusai smogė 229 smūgius 10-čiai Zaporižios srities gyvenviečių.
ruktūros objektus. Civiliai nenukentėjo.
Ukrainos gynėjai neutralizavo apie 10 Rusijos smogiamųjų dronų, kurie naktį į pirmadienį bandė atakuoti Kijevą iš įvairių pusių.
Tai „Telegram“ kanale pranešė Kyjivo miesto karinė administracija, kuria remiasi „Ukrinform“.
„Priešas nemažina oro atakų prieš Ukrainą ir Kyjivą intensyvumo. Naktį Rusijos dronai vėl bandė smogti sostinei. Oro pavojus Kyjive truko daugiau nei 5 valandas. Rusų dronai prie sostinės artėjo iš įvairių pusių. Visų Gynybos pajėgų komponentų pastangomis buvo neutralizuoti visi miestui grėsmę kėlę bepiločiai orlaiviai, tai yra apie 10 priešo dronų“, – rašoma pranešime.
Pasak Kyjivo miesto karinės administracijos vadovo Serhijaus Popko, per Rusijos smogiamųjų dronų ataką trijuose sostinės rajonuose nukrito jų nuolaužų.
Holosijivo rajone iš dalies nukentėjo daugiabučio gyvenamojo namo sienų apdaila, išbyrėjo langai. Sugriovimų ir gaisrų išvengta. Nukentėjusiųjų taip pat nėra.
Solomiankos rajone krintančios nuolaužos sukėlė gaisrą ant vieno aukšto gyvenamojo namo stogo. Gaisras lokalizuotas. Nukentėjo vyras, medikai užfiksavo veido nudegimus. Nukentėjusysis atsisakė hospitalizacijos.
Kaip buvo pranešta, naktį Kyjive ir daugelyje Ukrainos sričių buvo paskelbtas oro pavojus dėl smogiamųjų dronų, kuriuos agresoriai rusai paleido iš šiaurės ir pietų, atakos.
Šeštadienio naktį Rusijos pajėgos atakavo Odesą ir Kyjivą, aukų pavyko išvengti
Spalio 19 dienos naktį Rusijos pajėgos dronais bandė atakuoti Kyjivą. Oro pavojaus sirenos Ukrainos sostinėje pasigirdo apie 3 val. nakties, praneša unian.net.
Ukrainos oro gynybos pajėgos numušė visus dronus, tačiau jų nuolaužos apgadino kelis automobilius ir vieno daugiabučio namo fasadą, remdamasi Darnyckos rajono administracijos vadovu Mykola Kalašniku skelbia „RBC Ukraina“.
„Apsieita be gaisrų ir nukentėjusiųjų. Padarytos žalos vietose dirba operatyvinės tyrimų grupės“, – pažymėjo M. Kalašnikas.
Naktį iš penktadienio į šeštadienį Rusijos pajėgos taip pat surengė raketų ataką prieš Odesą. Sprogimai nugriaudėjo privačiame sektoriuje, kur yra daug gyvenamųjų namų.
Per ataką buvo apgadinta daugiau kaip 10 individualių namų, sakė Odesos srities karinės administracijos vadovas Olegas Kiperis. Pirminiais duomenimis, aukų pavyko išvengti.
„Per ataką sudegė trijų aukštų pastatas ir netoliese stovėję du lengvieji automobiliai“, – pažymėjo jis.
O. Kiperis pridūrė, kad liepsnas greitai užgesino ugniagesiai.
Sankt Peterburge šeštadienio rytą nugriaudėjo sprogimai, žiniasklaida rašo apie dronų ataką
Spalio 19 dienos rytą Sankt Peterburge nugriaudėjo sprogimai. Vietos gyventojai praneša apie dronų ataką, remdamasi „Fontanka“ kanalu tinkle „Telegram“, rašo „RBC Ukraina“.
Rusijos miesto Sankt Peterburgo gyventojai sprogimus teigė išgirdę apie 7 val. ryto.
„Spalio 19 d. Sankt Peterburge buvo numuštas dronas. Remiantis pateikta informacija, droną numušė oro gynybos pajėgos. Grėsmės gyventojams nėra“, – teigė leidinys.
Miesto gyventojai taip pat praneša, kad Vyborgo ir Primorsko rajonuose dingo elektra.
„Pradėjo mirgėti šviesa, dingo vaizdas televizoriaus ekrane, paskui pasigirdo trys sprogimai“, „Kažkas sugriaudėjo, ir dingo elektra“, „Tuščioje aikštelėje (ten, kur eina Šuvalovo prospektas – red. past.) girdėti gausmas“, – rašė Sankt Peterburgo gyventojai, o kai kurie net tvirtino, kad nuo sienų krito paveikslai.
„Griausmas“ buvo girdimas net namuose prie Orlovsko karjero.
Energetikai nurodė, esą 110 kV įrengimuose įvyko techninis gedimas. Pasak „Fontanka“, Sankt Peterburgo Primorsko rajone be elektros liko beveik trys šimtai pastatų. Namuose elektros nebuvo daugiau kaip dvi valandas.
Miesto valdžia kol kas tyli ir galimos atakos nekomentuoja.
Jungtinės Valstijos vis dar diskutuoja apie Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio pergalės plano detales. Tačiau Vašingtonas palaiko tokią iniciatyvą.
Apie tai pranešė RBC-Ukraina, remdamasi Baltųjų rūmų Nacionalinio saugumo tarybos strateginės komunikacijos koordinatoriaus Johno Kirby pareiškimu.
Pasak J. Kirby, JAV prezidentas Joe Bidenas įvertino tai, kad Ukrainos valstybės vadovas atvyko į Vašingtoną pristatyti jam savo pergalės plano.
„Akivaizdu, kad mes vis dar tiriame jo detales. Todėl nesiruošiu leistis į smulkmenas kiekvienu klausimu. Bet aš pasakysiu, kad, kaip jau aiškiai pasakėme, mes palaikome prezidento Zelenskio planą pasiekti teisingą taiką“, – pabrėžė J. Kirby.
Jis pridūrė, kad labai svarbu, jog taiką, kuri bus pasiekta, pripažintų V. Zelenskis ir Ukrainos žmonės.
J. Kirby taip pat patikino, kad Jungtinės Valstijos nesiruošia diskutuoti apie Ukrainą be Ukrainos su tais užsienio lyderiais, kurie nepritaria Zelenskio planams pasiekti teisingą taiką.
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis dar rugsėjį pristatė savo pergalės planą JAV prezidentui Joe Bidenui. Tai buvo pagrindinis jo kelionės į JAV tikslas.
Pasak Ukrainos valstybės vadovo, tikimasi, kad Baltųjų rūmų komanda artimiausiu metu aplankys Ukrainą, kuri pateiks atsiliepimų apie pergalės planą.
Generalinė prokuratūra jau oficialiai užfiksavo daugiau nei 100 atvejų, kai Rusijos okupantai įvykdė Ukrainos karo belaisvių egzekucijas, tačiau iš tikrųjų skaičiai gali būti daug didesni. Tai pareiškė Ukrainos Aukščiausiosios Rados žmogaus teisių komisaras Dmytro Lubinetsas interviu radijui „Radio NV“.
„Kiek žinau, remiantis NKVD informacija, yra daugiau nei 100 užfiksuotų atvejų, kai rusai įvykdė egzekucijas Ukrainos karo belaisviams. Bendras užregistruotų ukrainiečių karo belaisvių, kuriems rusai įvykdė mirties bausmę, skaičius šiuo metu yra 102“, – sakė jis.
D. Lubinetsas pažymėjo, kad iš tikrųjų yra daug daugiau tokių atvejų, nes Ukraina neturi mechanizmo, kaip oficialiai patvirtinti šią informaciją.
„Kai Ukrainos dronas užfiksavo rusų veiksmus iš viršaus, jie identifikuojami, tai galima padaryti. Ir kai informacija gaunama iš šaltinių, kuriuos reikia papildomai patikrinti, bent jau nėra vaizdo įrašo, bet yra dokumentiniai įrodymai, ypač rusų karo belaisviai tai liudija, bet jie negali įvardinti jokių detalių, tai apsunkina patikrinimo procedūrą ir teisinį šio nusikaltimo fiksavimą“, – aiškino jis.
Jis pabrėžė, kad rusai tai jau pavertė nuolatine praktika, tačiau veiksmingos tarptautinės bendruomenės reakcijos nėra.
„Atrodo, kad niekas, išskyrus Ukrainą, nenori to pastebėti“, – sakė ombudsmenas.
Šiandien Donecko prokuratūra paskelbė dar vieną sužeisto Ukrainos ginkluotųjų pajėgų kario egzekucijos atvejį – Niujorke, Donecko srityje.
2024 m. spalio pradžioje tapo žinoma, kad Rusijos okupacinės pajėgos Pokrovskio kryptimi įvykdė mirties bausmę 16 Ukrainos karo belaisvių.
Šiaurės Korėja iš tikrųjų pasiųs kelias brigadas į karą prieš Ukrainą. Jie turės būti sunaikinti.
Tai komentare „YouTube“ kanalui RBC-Ukraine pareiškė 59-osios atskiros motorizuotosios pėstininkų brigados, pavadintos Jakovo Handziuko Serhiy Tsekhotsky vardu, karininkas.
Jis atkreipė dėmesį į tai, kad 11 tūkstančių Šiaurės Korėjos karių, kurie, pasak Pagrindinio žvalgybos direktorato vadovo Kyrylo Budanovo, lapkritį kovos prieš Ukrainą, yra trys brigados.
„Taip, tai yra kažkokia jėga, kažkoks kovinis vienetas. Bet ką tai keičia? Arba bus buriatų, arba korėjiečių, arba kadyrovcų. Juos dar reikia sunaikinti“, – pridūrė karys.
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis jau ne kartą pareiškė, kad keičiasi Rusijos karinės pagalbos iš Šiaurės Korėjos pobūdis. Dabar Šiaurės Korėja nusprendė siųsti savo karius padėti okupantams kare prieš Ukrainą.
Ukrainos užsienio reikalų ministras Andriy Sybiha šiandien, spalio 18 d., atkreipė Ukrainos sąjungininkų dėmesį į tai, kad tokiu būdu Šiaurės Korėja iš tikrųjų įsiveržia į Europą.
Pareigūnas paragino Vakarų šalis duoti griežtą atsaką ir įgyvendinti V. Zelenskio pristatytą pergalės planą.
Pasak RBC-Ukrainos šaltinių specialiosiose tarnybose, Šiaurės Korėjos kariai jau treniruojami keturiose mokymo vietose Rusijoje.
Krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas Briuselyje dalyvauja NATO gynybos ministrų susitikime. Šiame susitikime ministrai aptaria aktualiausius NATO gynybos ir saugumo klausimus, daug dėmesio skiria naujiems NATO gynybos planams.
Paramos Ukrainai klausimai bei naujausia situacija fronte taip pat buvo aptarta NATO ir Ukrainos tarybos darbo vakarienėje, kurioje trumpai pasisakė ir Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis.
„Turime daryti daugiau. Turime teikti daugiau karinės paramos, daugiau finansų, telkti sąjungininkus. Ir ne tik tam, kad Ukraina išgyventų žiemą, bet ir tam, kad pasiruoštų kovai. Neturėtų būti jokių apribojimų ar suvaržymų teikiamai ginkluotei. Taip pat turime ieškoti kūrybiškų sprendimų, kaip paremti Ukrainos gynybos pramonę: kurti bendras įmones, pirkti iš Ukrainos, dovanoti Ukrainai arba naudoti bendrą finansavimą“, – kalbėjo ministras po NATO ir Ukrainos tarybos susitikimo.
Jis taip pat pridūrė, kad Lietuva rėmė ir toliau rems Ukrainą visomis išgalėmis. Lietuva pasiryžusi skirti Ukraina iki 0,25 proc. nuo savo BVP per ateinantį dešimtmetį, o artimiausiu metu siekia investuoti į Ukrainos gynybos pramonę.
Krašto apsaugos ministras L. Kasčiūnas NATO gynybos ministrų susitikimo paraštėse taip pat susitiko su Ukrainos gynybos ministru Rustemu Umerovu. Ukrainos gynybos ministras pristatė Ukrainos prezidento V. Zelenskio „Pergalės planą“, ministrai aptarė planuojamą Lietuvos paramą, bendradarbiavimą su Ukrainos gynybos pramone, Išminavimo koalicijos naujienas.
Penktadienį Rusijos kariuomenė 10 kartų apšaudė Nikopolį ir dar tris Dnipropetrovsko srities bendruomenes.
Tai „Telegram“ kanale pranešė Dnipropetrovsko srities karinės administracijos vadovas Serhijus Lysakas, kuriuo remiasi „Ukrinform“.
„Per dieną okupantai atakavo Nikopolio rajoną 10 kartų – ir artilerija, ir savižudžiais dronais. Jie smogė Nikopolio, Marhaneco, Mirivkos ir Pokrovsko bendruomenėms“, – rašoma pranešime.
Nukentėjo privatus gyvenamasis namas, garažas ir ūkinis pastatas. Žuvusiųjų ir sužeistųjų nėra.
Kaip anksčiau pranešė „Ukrinform“, spalio 17 d. Rusijos kariškiai daugiau nei 30 kartų atakavo Nikopolio rajoną bepiločiais orlaiviais ir artilerija.
Šiuo metu Ukrainos valdžia neketina mažinti mobilizacinio amžiaus iki 18 metų, nors partneriai to norėtų.
Tai penktadienį pareiškė Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis, praneša portalas „rbc.ua“.
Pasak V. Zelenskio, partneriai norėtų, kad Ukrainoje būtų sumažintas mobilizacinis amžius.
„Pas mus mobilizacija nuo 25 metų, ir mes kol kas nematome priežasčių, kodėl tai reikia keisti. Manau, kad dabar tai pavojinga“, – sakė prezidentas.
„Gynybos ministerija sudaro sutartis, galima savo valia pasirašyti sutartį ir nesukakus 25 metų. Gynybos ministerija turėtų siūlyti specialias sutartis, specialias sąlygas“, – pažymėjo V. Zelenskis.
Valstybės vadovas pabrėžė, kad šiuo metu nėra planų įvesti mobilizaciją nuo 18 metų.
Portalas primena, jog 2024 metų balandį buvo pasirašytas įstatymas dėl mobilizacinio amžius sumažinimo nuo 27 iki 25 metų.
Reikia pažymėti, kad viešojoje erdvėje vis dažniau kalbama apie mobilizaciją Ukrainoje nuo 18 metų. Be kita ko, to reikalauja partneriai Vakaruose. Tačiau Ukrainos valdžia tokiam žingsniui nepasirengusi.
Iki šiol nėra vieningos visų partnerių nuomonės dėl leidimo smūgiuotitolimojo nuotolio ginklais Rusijos teritorijoje. Tai pareiškė Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis interviu Ukrainos žiniasklaidai.
Pasak jo, tai yra „rizikingas klausimas“, nes kalbame apie „labai stiprių raketų paketą“, todėl kiekviena šalis – Jungtinės Valstijos, Didžioji Britanija, Prancūzija, Vokietija, Italija – nenori rizikuoti. Valstybės vadovas pabrėžė, kad tarp šių 5 šalių yra tokių, kurios šiuo klausimu yra Ukrainos pusėje.
„Ir labai svarbu, kad jie man labai padėtų dialoge su partneriais, kad atsakymas vis tiek būtų teigiamas“, – pabrėžė V. Zelenskis.
Pasak prezidento, šalys partnerės dar nenori „visiškai uždaryti durų“ santykiuose su Rusijos Federacija. „Toks mano įspūdis“, – pabrėžė jis.
Pasak prezidento, klausimas dėl galimybės panaudoti ilgojo nuotolio ginklus nebuvo išspręstas su Vokietija.
„Tai yra skaudžiausias jų klausimas, kaip ir anksčiau“, – pabrėžė Zelenskis.
Kaip anksčiau pranešė UNIAN, Ukraina reikalauja, kad Vakarų partneriai suteiktų galimybes tolimiems smūgiams prieš Rusiją.
V. Zelenskis sistemingai ragina sąjungininkus panaikinti draudimą smogti okupantų kariniams objektams už priešo linijų.
Neseniai Europos Sąjungos vyriausiasis įgaliotinis Josepas Borrellis paragino panaikinti apribojimus naudoti Ukrainos gautus ginklus smogiant taikiniams Rusijoje. Jis pažymėjo, kad ginklai turėtų būti išnaudoti visu pajėgumu, o apribojimai turėtų būti panaikinti, kad ukrainiečiai galėtų taikytis į vietas, iš kurių Rusija juos bombarduoja.