Leidinys pažymi, kad tikslą paversti Ukrainą neutralia birželį išreiškė senatorius J. D. Vance’as, kurį D. Trumpas nori matyti savo viceprezidentu, jei laimėtų rinkimus.

„Akivaizdu, kad Rusija dabar nori kastruotos Ukrainos, kuri negalėtų tinkamai apsiginti. Ji vis dar nori užkariauti Ukrainą. Ir mes to neleisime“, – paaiškino rusų tikslą prezidento Joe Bideno patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Jake’as Sullivanas.

Neutralaus Ukrainos statuso ir faktinio Ukrainos kariuomenės išformavimo Rusija reikalavo 2022 m. pavasarį parengtame vadinamojo taikos susitarimo projekte. „Jie prašė, kad sudėtume ginklus į sandėlius, kuriuos jie saugotų. Ir visišką veto teisę mūsų užsienio politikai“, – Rusijos reikalavimų esmę apibūdino Ukrainos pareigūnas, kurio pavardės FT neįvardija.

Publikacijos autorius pažymi, kad ukrainiečiai puikiai supranta, koks pavojus gresia sutikus su Rusijos reikalavimais, tačiau diskusija dėl neutralumo vis dar aktuali.

Didžiausia kliūtis taikai yra ne gilus Ukrainos nenoras daryti teritorinių nuolaidų, nors tai realu. Faktas yra tas, kad Rusija vis tiek reikalaus susitarimo, kuris reikštų 80 proc. Ukrainos teritorijos, kurios ji nekontroliuoja, pavergimą. (...) Štai kodėl saugumo garantijos Ukrainai bus svarbiausia bet kokių būsimų taikos derybų dalis“, – rašoma straipsnyje.

Būtų sunku priimti Ukrainą į NATO, kol Rusija vis dar okupuoja dalį šalies teritorijos. Pavyzdys galėtų būti Šaltojo karo laikų Vakarų Vokietija, tačiau mažai kas tiki šia galimybe.

Kita idėja, turinti galingų šalininkų Vašingtone, yra „Izraelio variantas“, arba „dygliakiaulės“ variantas. Ji siūlo, kad vietoj formalių sutartinių įsipareigojimų ginti Ukrainą Vakarai tiesiog padėtų Ukrainai apsiginkluoti, kad ji pati galėtų atgrasyti nuo būsimos Rusijos agresijos.

„Tačiau net ir „dygliakiaulės“ variantas prieštarauja Rusijos reikalavimams dėl iškastruotos Ukrainos. (...) Atrodo, kad Putinas laukia įvykių Amerikoje. Bideno administracija nesutiks kastruoti Ukrainos. Tačiau Trumpo ir Vance’o administracija gali. Kol JAV rinkimų rezultatai kelia abejonių, Putinas turi visas paskatas toliau kovoti“, – rašo FT.

D. Trumpo prezidentavimo grėsmės

Kaip rašė UNIAN, kai kurios NATO narės gali nutraukti paramą Kyjivui, jei laimės D. Trumpas. Jei D. Trumpas grįš į Baltuosius rūmus, Jungtinė Karalystė ir kitos Europos NATO narės gali susidurti su sunkiu pasirinkimu: arba sutikti su priverstiniu Rusijai palankiu sprendimu, arba prieš JAV valią paremti Ukrainos prezidentą Volodymyrą Zelenskį ir toliau padėti priešintis Rusijos agresijai.

Taip pat baiminamasi, kad D. Trumpo sugrįžimas į Baltuosius rūmus gali turėti vienareikšmiškai neigiamų pasekmių visam pasauliui. Jei jis įgyvendins savo pažadą įvesti 60 proc. muitą importui iš Kinijos ir 10 proc. muitą importui iš kitų šalių, tai sugriaus dabartinės pasaulio prekybos sistemos architektūrą.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją