„Neabejojame, kad dabartinė Vašingtono administracija turėjo galimybę susipažinti su šiuo pranešimu ir jį suprasti“, – kitą dieną po smūgio žurnalistams sakė Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas.

Ketvirtadienį V. Putinas pareiškė, kad konfliktas Ukrainoje įgauna „pasaulinio“ karo bruožų. Kremliaus vadovas taip pat perspėjo, kad Maskva jaučiasi turinti „teisę“ smogti kariniams objektams šalyse, leidusiose Ukrainai panaudoti savo ginklus prieš Rusiją.

D. Peskovas sakė, kad žinutė yra „išsami, aiški ir logiška“.

„Pagrindinė žinia yra ta, kad Vakarų šalių, kurios gamina raketas, tiekia jas Ukrainai ir vėliau dalyvauja suduodant smūgius į Rusijos teritoriją, neapgalvoti sprendimai ir veiksmai negali likti be Rusijos reakcijos“, – sakė D. Peskovas.

Scholzas: naujos Rusijos raketos smūgis buvo „siaubingas eskalavimas“

Tai, kad Rusija panaudojo eksperimentinę hipergarsinę raketą smogdama Ukrainai, yra „siaubingas karo eskalavimas“, penktadienį pareiškė Vokietijos kancleris Olafas Scholzas, dar kartą paraginęs su Maskva elgtis „apdairiai“.

Prezidentas Vladimiras Putinas ketvirtadienį pareiškė, kad Rusija panaudojo eksperimentinę vidutinio nuotolio raketą prieš Ukrainą, reaguodama į Rusijos teritorijos apšaudymą Vakarų pagamintais ginklais.

Olafas Scholzas

Naujojo ginklo panaudojimas parodė, „koks pavojingas yra šis karas“, sakė O. Scholzas. „Tai, kad Putinas dabar panaudojo vidutinio nuotolio raketą ir smogė į Ukrainos teritoriją, yra siaubingas eskalavimas“, – sakė jis.

Pasak O. Scholzo, Vokietijai, vienai didžiausių Ukrainos rėmėjų, svarbu bendradarbiauti su sąjungininkėmis, „kad būtų imtasi veiksmų neleidžiant eskalacijai šiame kare peraugti į Rusijos ir NATO karą“, sakė O. Scholzas.

Artėjant kitais metais numatytiems parlamento rinkimams, kancleris tiksi įsilieti į stiprias pacifistines sroves tarp rinkėjų.

Vokietija pagal dydį yra antra po JAV Ukrainos karinė rėmėja, tačiau, kitaip nei kitos Vakarų sąjungininkės, nesiunčia Kyjivui ilgesnio nuotolio raketų, kurios galėtų būti panaudotos smogti taikiniams toli Rusijoje. Nepaisant Vašingtono pritarimo, O. Scholzas griežtai atsisako leisti smogti Rusijai vokiečių ginklais.

O. Scholzas sakė, kad svarbu išlaikyti „apdairumo ir aiškios paramos Ukrainai“ pusiausvyrą. „Jums tai garantuos tik SPD“, – sakė jis, turėdamas omenyje savo Socialdemokratų partiją.

Praėjusią savaitę O. Scholzas atnaujino tiesioginį ryšį ir telefonu kalbėjosi su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu. Jis pasmerkė karą ir paragino Rusijos prezidentą išvesti kariuomenę iš Ukrainos. Tačiau pokalbis sulaukė piktos Kyjivo reakcijos, O. Scholzas buvo apkaltintas, kad nutraukęs tarptautinę V. Putino izoliaciją pataikauja Rusijai.

Tuskas: Ukrainos ir Rusijos karas gali peraugti į pasaulinį konfliktą

„Karas rytuose įžengia į lemiamą etapą, – penktadienį sakė Lenkijos ministras pirmininkas Donaldas Tuskas. – Jaučiame, kad ateina nežinomybė“.

„Konfliktas didėja iki dramatiškų mastų, – tęsė jis. – Pastarosios keliolika valandų rodo, kad pasaulinio konflikto grėsmė yra rimta ir reali“.

Donaldas Tuskas

Gynybos ministras: Švedijos negąsdina Putino įspėjimas Vakarams

Rusijos provokacijos neišgąsdins Švedijos, penktadienį pareiškė gynybos ministras Palas Jonsonas, prieš tai prezidentui Vladimirui Putinui užsiminus, kad Rusija gali smogti Vakarų šalims, tiekiančioms ginklus Ukrainai.

„Rusijos eskalacija ir provokacijos, kurias stebime pastaruoju metu, yra mėginimas mus įbauginti ir priversti atsisakyti paramos Ukrainai, bet tai nepavyks. Tai neatsitiks“, – sakė P. Jonsonas per bendrą su kolega iš Ukrainos Rustemu Umerovu spaudos konferenciją Stokholme.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (6)