Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis per spaudos konferenciją Briuselyje sureagavo į ketvirtadienį Rusijos prezidento Vladimiro Putino Vakarams išsakytą pasiūlymą surengti „aukštųjų technologijų dvikovą“.
Orešnik
16 straipsnių
Naujoji vidutinio nuotolio balistinė raketa „Orešnik“ yra branduolinį užtaisą nešti gebantis ginklas. Apie ją viešai skelbiamos informacijos nebuvo iki 2024 metų spalio 21 dienos, kai Rusija ja atakavo Ukrainą.
Per televiziją neplanuotai pasirodęs Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas sakė, kad per smūgį Dnipro miestui buvo mūšio lauko sąlygomis išbandyta „viena iš naujausių Rusijos vidutinio nuotolio raketų sistemų“.
Jo teigimu, konstruktoriai šiai raketai davė vardą „Orešnik“ (Lazdynas).
V. Putinas aiškino, kad paleistoji raketa buvo „nebranduolinės ultragarsinės konfigūracijos“ ir kad „bandymas“ buvo sėkmingas – raketa pataikė į taikinį.
Oro gynyba nėra pajėgi neutralizuoti raketos „Orešnik“, kurios greitis puolimo metu siekia 10 machų (vienas machas prilygsta garso greičiui) arba 2,5– 3 kilometrus per sekundę, sakė V. Putinas. Ultragarsinės raketos greitis skrydžio metu daugiau nei penkis kartus viršija garso greitį, be to, raketa skrisdama gali manevruoti, todėl ją sunku sekti ir numušti.
Raketoje gali būti sumontuota nuo trijų iki šešių kovinių užtaisų, bulvariniame laikraštyje „Komsomolskaja pravda“ rašė karo ekspertas Viktoras Baranecas. Maskvos žurnalo „National Defence“ redaktorius Igoris Koročenko valstybinei naujienų agentūrai TASS sakė, kad, remiantis filmuotais smūgio vaizdais, „Orešnik“ yra ginkluota keliais nepriklausomai taikomais koviniais užtaisais.
V. Putino žodžiais tariant, tai yra „vidutinio nuotolio“ raketa.
Karo ekspertas Ilja Kramnikas dienraščiui „Izvestija“ sakė, kad raketos „Orešnik“ nuotolis gali siekti viršutinę vidutinio šio nuotolio ribą, tai yra apie 3–5 tūkst. kilometrų.
JAV gynybos departamentas raketą „Orešnik“ apibūdino kaip „eksperimentinę“ raketą, sukurtą rusiškos ICBM „RS-26 Rubež“ pagrindu. Apie raketą „Rubež“ žinoma tik tiek, kad tai yra ICBM „Topol“ modifikacija.
Šios raketos veikimo nuotolis reiškia, kad „Orešnik“ gali kelti grėsmę visai Europai“, bet ne Jungtinėms Valstijoms, rusiškam platformos „Telegram“ kanalui „Ostorožno novosti“ pasakojo Rusijos branduolinių pajėgų projekto ginklų ekspertas Pavelas Podvigas.
JAV ir Sovietų Sąjunga 1987 m. pasirašė sutartį, pagal kurią susitarė nenaudoti raketų, kurių veikimo nuotolis yra nuo penkių šimtų iki penkių tūkstančių kilometrų. 2019 m. ir Vašingtonas, ir Maskva pasitraukė iš Vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų sutarties, vienas kitą kaltindami ją pažeidinėjant.
Putinas pirmą kartą pakomentavo Rusijos generolo nužudymą, druskos ant žaizdos pabėrė amerikiečių žurnalistas (43)
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ketvirtadienį surengė metų pabaigos spaudos konferenciją, praėjus beveik trejiems metams, kai jis pasiuntė kariuomenę į Ukrainą, ir dviem dienoms po Kyjivo surengto generolo nužudymo Maskvoje. Konferencija truko keturias su puse valandos.
JAV pareigūnai įspėja, kad Rusija „artimiausiomis dienomis“ smūgiui į Ukrainą vėl gali panaudoti eksperimentinę vidutinio nuotolio balistinę sistemą „Orešnik“. Apie tai praneša „Associated Press“ (AP) ir „Reuters“.
Kovos su dezinformacija centro prie Ukrainos gynybos tarybos vadovas Andrijus Kovalenko platformoje „Telegram“ kalbas apie rusiškų raketų „Orešnik“ dislokavimą Baltarusijoje pavadino spektakliu ir dar viena pasaka apie pabaisas.
Baltarusijos vadovas Aliaksandras Lukašenka paprašė Rusijos prezidento Vladimiro Putino Baltarusijos teritorijoje dislokuoti raketų sistemų „Orešnik“. Apie tai jis užsiminė Minske pasirašant bendrus dokumentus, apibendrinančius Sąjunginės valstybės Aukščiausiosios valstybės tarybos posėdžio rezultat...
Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas pareiškė besitikintis, kad Ukrainos sąjungininkai „rimtai“ vertina tai, jog Maskva kare neseniai panaudojo hipergarsinę raketą, ir perspėjo, kad Rusija yra pasirengusi gintis „bet kokiomis priemonėmis“.
„Triukas, kuriuo didžiuojasi“: išsiaiškino, kodėl per spaudos konferenciją Zacharova sulaukė skambučio (9)
Rusijos eksperimentinės balistinės raketos „Orešnik“ paleidimas į Ukrainą buvo propagandinė Kremliaus, kariuomenės ir žvalgybos agentūrų surežisuota operacija, kuria siekta iš naujo sukelti baimę Kyjive ir Vakarų sostinėse, įpratusiose prie Maskvos branduolinių ginklų žvanginimo.
Rusijos generalinio štabo viršininkas Valerijus Gerasimovas inicijavo telefoninį pokalbį su JAV Jungtinio štabų vadų komiteto pirmininku generolu Charlesu Brownu. Per pokalbį V. Gerasimovas pranešė apie balistinės raketos „Orešnik“ smūgį Ukrainai, laikraščiui „The New York Times“ (NYT) nurodė su gyn...
Per daugiau nei tūkstantį dienų, kiek jau trunka karas, Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas reguliariai perspėja Kyjivo sąjungininkus Vakaruose apie žiaurias – galimai branduolines – pasekmes, kurių sulauks, jeigu aprūpins Ukrainą gynybai būtina ginkluote.
Artimiausiomis dienomis Rusija gali paleisti daugiau eksperimentinių raketų „Orešnik“ arba panašių balistinių raketų, siekdama tokio paties retorinio poveikio, teigia Vašingtone įsikūrusio Karo tyrimų instituto (ISW) analitikai.
Kas iš tikrųjų slypi už tariamų Kremliaus siūlymų derėtis: laukiantys karo pabaigos gali likti šokiruoti (32)
Vladimiras Putinas pasirengęs su išrinktuoju JAV prezidentu aptarti susitarimą dėl ugnies Ukrainoje nutraukimo. Pasirodžius tokiai žiniai pasirodė svarstymai, kas ir kokias sąlygas gali kelti, kaip į galimą įvykių eigą reaguos rusai, amerikiečiai, ukrainiečiai, kas bus toliau. O tada pasipylė dar ne...
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas penktadienį pareiškė, kad Maskva atliks daugiau hipergarsinės balistinės raketos „Orešnik“ bandymų „kovinėmis sąlygomis“, praėjus dienai po to, kai viena iš jų buvo paleista į Ukrainą.
Ketvirtadienį Rusijos paleista branduoliniam užtaisui pritaikyta balistinė raketa „Orešnik“ yra dar vienas žingsnis, prilygstantis karo Ukrainoje eskalavimui. Šis veiksmas taip pat ženklina lemtingą, be to, galimai pavojingą tašką Maskvos konflikte su Vakarais, rašoma CNN portale.
Naujoji vidutinio nuotolio balistinė raketa „Orešnik“, kuria Rusija atakavo Ukrainą, yra branduolinį užtaisą nešti gebantis ginklas, apie kurį jokios viešai skelbiamos informacijos ligi šiol nebuvo.
Penktadienį Kremlius pareiškė „neabejojantis“, kad po Rusijos smūgio Ukrainai raketa, galinčia nešti branduolines galvutes, Vašingtonas suprato prezidento Vladimiro Putino įspėjimą.
Ketvirtadienį Rusija atakavo Dniprą iš raketų komplekso „Kedr“. Tai naujas Rusijos balistinis ginklas. Apie tai praneša „RBC-Ukraina“, remdamasi Gynybos ministerijos Vyriausiosios žvalgybos valdybos „Telegram“ pranešimu.