Orešnik

16 straipsnių

Naujoji vidutinio nuotolio balistinė raketa „Orešnik“ yra branduolinį užtaisą nešti gebantis ginklas. Apie ją viešai skelbiamos informacijos nebuvo iki 2024 metų spalio 21 dienos, kai Rusija ja atakavo Ukrainą.

Per televiziją neplanuotai pasirodęs Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas sakė, kad per smūgį Dnipro miestui buvo mūšio lauko sąlygomis išbandyta „viena iš naujausių Rusijos vidutinio nuotolio raketų sistemų“.

Jo teigimu, konstruktoriai šiai raketai davė vardą „Orešnik“ (Lazdynas).

V. Putinas aiškino, kad paleistoji raketa buvo „nebranduolinės ultragarsinės konfigūracijos“ ir kad „bandymas“ buvo sėkmingas – raketa pataikė į taikinį.

Oro gynyba nėra pajėgi neutralizuoti raketos „Orešnik“, kurios greitis puolimo metu siekia 10 machų (vienas machas prilygsta garso greičiui) arba 2,5– 3 kilometrus per sekundę, sakė V. Putinas. Ultragarsinės raketos greitis skrydžio metu daugiau nei penkis kartus viršija garso greitį, be to, raketa skrisdama gali manevruoti, todėl ją sunku sekti ir numušti.

Raketoje gali būti sumontuota nuo trijų iki šešių kovinių užtaisų, bulvariniame laikraštyje „Komsomolskaja pravda“ rašė karo ekspertas Viktoras Baranecas. Maskvos žurnalo „National Defence“ redaktorius Igoris Koročenko valstybinei naujienų agentūrai TASS sakė, kad, remiantis filmuotais smūgio vaizdais, „Orešnik“ yra ginkluota keliais nepriklausomai taikomais koviniais užtaisais.

V. Putino žodžiais tariant, tai yra „vidutinio nuotolio“ raketa.

Karo ekspertas Ilja Kramnikas dienraščiui „Izvestija“ sakė, kad raketos „Orešnik“ nuotolis gali siekti viršutinę vidutinio šio nuotolio ribą, tai yra apie 3–5 tūkst. kilometrų.

JAV gynybos departamentas raketą „Orešnik“ apibūdino kaip „eksperimentinę“ raketą, sukurtą rusiškos ICBM „RS-26 Rubež“ pagrindu. Apie raketą „Rubež“ žinoma tik tiek, kad tai yra ICBM „Topol“ modifikacija.

Šios raketos veikimo nuotolis reiškia, kad „Orešnik“ gali kelti grėsmę visai Europai“, bet ne Jungtinėms Valstijoms, rusiškam platformos „Telegram“ kanalui „Ostorožno novosti“ pasakojo Rusijos branduolinių pajėgų projekto ginklų ekspertas Pavelas Podvigas.

JAV ir Sovietų Sąjunga 1987 m. pasirašė sutartį, pagal kurią susitarė nenaudoti raketų, kurių veikimo nuotolis yra nuo penkių šimtų iki penkių tūkstančių kilometrų. 2019 m. ir Vašingtonas, ir Maskva pasitraukė iš Vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų sutarties, vienas kitą kaltindami ją pažeidinėjant.

Ekspertai paaiškina
Į Minską nuvykusiam Putinui – viešas Lukašenkos prašymas
Tomas Einoris

Baltarusijos vadovas Aliaksandras Lukašenka paprašė Rusijos prezidento Vladimiro Putino Baltarusijos teritorijoje dislokuoti raketų sistemų „Orešnik“. Apie tai jis užsiminė Minske pasirašant bendrus dokumentus, apibendrinančius Sąjunginės valstybės Aukščiausiosios valstybės tarybos posėdžio rezultat...

Lina Linkevičiūtė

Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas pareiškė besitikintis, kad Ukrainos sąjungininkai „rimtai“ vertina tai, jog Maskva kare neseniai panaudojo hipergarsinę raketą, ir perspėjo, kad Rusija yra pasirengusi gintis „bet kokiomis priemonėmis“.