Ukrainos sausumos pajėgos pranešė, kad per 30 valandų trukusią operaciją „išvadavo Nadijos kaimą Luhansko srityje“. Kad tai padarytų, joms teko atsikovoti trijų kvadratinių kilometrų teritoriją.
„Oficialu! Išlaisvintas Nadios kaimas Luhansko regione! Trečioji šturmo brigada praneša, kad jos pajėgos ir visų pirma 1-asis batalionas vėl perėmė Nadijos kontrolę“, – rašoma pranešime.

Kol kas nepriklausomai patikrinti šios informacijos nepavyko.
Nadijos kaimas yra maždaug už trijų kilometrų nuo Charkivo srities sienos. Rusija jį užėmė 2022 metų kovo mėnesį, praėjus mėnesiui po plataus masto invazijos pradžios. Tų pačių metų spalį Ukraina buvo jį trumpam atsikovojusi, tačiau Rusijos pajėgos jį okupavo antra kartą.

„Nadijos užėmimas priešui kainavo du mėnesius pastangų ir du sunaikintus mechanizuotuosius pulkus – 752-ąjį ir 254-ąjį 20-osios Rusijos armijos pulkus“, – sekmadienį sakė Trečiojo armijos korpuso vadas Andrijus Bileckis.
Visas iš okupantų rusų išlaisvintas plotas sudaro tris kvadratinius kilometrus.

Be to, brigada paviešino filmuotą medžiagą, kurioje užfiksuotos svarbiausios 30 valandų trukusios operacijos akimirkos, o daugiau medžiagos turėtų pasirodyti jos kanale platformoje „YouTube“.
Kovo 14 d. Ukrainoje minint savanorių karių dieną, Ukrainos ginkluotųjų pajėgų Trečioji šturmo brigada buvo oficialiai priskirta Trečiajam kariuomenės korpusui.

Kyjive besilankantis užsienio reikalų ministras Kęstutis Budrys teigia, kad Lietuva prisijungs prie visų iniciatyvų, kurios stiprina Ukrainą.
Su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu susitikęs ministras akcentuoja, kad Kremlius supranta tik bendravimą jėgos kalba. Todėl, pasak jo, siekiant visaapimančių paliaubų, būtina tęsti ir stiprinti sankcijas Rusijai bei kitas tarptautinio spaudimo priemones.
„Tik pagarba Ukrainos suverenitetui ir teritoriniam vientisumui pagrįsta taika, išlaikant visas tarptautinėmis sutartimis pripažintas jos sienas, bus teisinga ir tvari. Lietuva palaikys visas tarptautines iniciatyvas ir koalicijas, kurios stiprina Ukrainą“, – pranešime spaudai teigia Lietuvos diplomatijos vadovas.
Susitikime su V. Zelenskiu taip pat kalbėta apie karinę paramą, investicijas į gynybos pramonę bei kritinių reformų įgyvendinimą siekiant Ukrainos narystės Europos Sąjungoje iki 2030 m.
Kaip skelbta anksčiau, K. Budrys antradienį darbo vizito atvyko į Kyjivą, kur oficialiai inauguruos Lietuvos ir Danijos įgyvendinamą ES integracijos paramos programą Ukrainai „Ukraine2EU“.
Tai jau antrasis K. Budrio vizitas Ukrainoje, pradėjus eiti Lietuvos užsienio reikalų ministro pareigas. Pirmąkart Lietuvos diplomatijos vadovas Ukrainoje lankėsi su Ministro Pirmininko Gintaro Palucko vadovaujama delegacija.
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis įvardijo du galimus veiksnius, kodėl praėjusią naktį rusai pirmą kartą šiemet masiškai dronais neatakavo Ukranos.
Per bendrą spaudos konferenciją su Vokietijos užsienio reikalų ministre Annalena Baerbock jis atsakė į UNIAN korespondento klausimą, ar dronų atakos nebuvimas rodo, kad Jungtinių Amerikos Valstijų prezidento Donaldo Trumpo spaudimas Rusijai turėjo poveikį.
V. Zelenskis prisipažino nežinantis pagrindinių šio Rusijos okupantų sprendimo priežasčių, tačiau teigė, kad tolimojo nuotolio dronai negali būti paleisti dėl oro sąlygų. Kitas paaiškinimas galėtų būti išsamios informacijos apie Rusijos pažeidimus perdavimas Amerikos pusei.
„Galbūt todėl, kad mes perdavėme išsamią informaciją, o Amerikos pusė susisiekė su rusais ir kalbėjosi su jais. Negaliu aiškiai pasakyti, kuri iš priežasčių“, - teigė V. Zelenskis.
Ukrainos pietuose Rusijos okupantai kaupia pajėgas puolimo operacijoms vykdyti ir naujiems tiltams užgrobti. Tai pareiškė Ukrainos pietų gynybos pajėgų atstovas Vladislavas Vološinas.
Jis taip pat pažymėjo, kad šių Ukrainos ginkluotųjų pajėgų padalinių atsakomybės srityje priešo veikla labai padidėjo.
„Jei vasarį vidutinis artilerijos apšaudymų skaičius per dieną buvo 260-300, tai kovo mėnesį jis jau buvo 350-370. Vasarį buvo 380–400 dronų smūgių per dieną, kovo mėnesį - 450, o iki pusės tūkstančio ... Tai reiškia, kad karo veiksmų intensyvumas pietuose auga. Be to, rusai kaupia pajėgas ir priemones tokiems puolimams vykdyti“, - sakė V. Vološinas.
Jis paaiškino, kad kalbama ne apie strateginio puolimo dalį, o apie mažų pėstininkų grupių puolimus. Tai reiškia, kad tai yra taktinio lygio veiksmai, skirti pagerinti jų pozicijas.
Ministrė į Kyjivą vyko specialiu traukiniu. Saugumo sumetimais apie vizitą iš anksto nebuvo skelbta. Tai jau devintasis A. Baerbock vizitas Ukrainoje nuo Rusijos invazijos pradžios 2022 m. vasarį, siekiant pabrėžti Vokietijos solidarumą, ir vienuoliktasis nuo jos kadencijos pradžios 2021 m. Ministrė Kyjive akcentuos, kad ir naujoji Vokietijos vyriausybė tęs paramą Ukrainai.
Anksčiau skelbta, kad per bepiločių orlaivių ataką Dnipre buvo sužeisti 28 žmonės.
Apie tai feisbuko paskyroje pranešė Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas.
Ukrainos kariai nori gauti ginklų iš JAV, kad apsaugotų civilius, o ne pinigų. Pagalba reikalinga dėl nuolatinių rusų oro atakų.
Pasak RBC-Ukraine, JAV prezidento Donaldo Trumpo dvasinis patarėjas Markas Burnsas apie tai rašė socialiniame tinkle X.
M. Burnsas po vizito Ukrainoje pabrėžė, kad pamatęs žuvusių ukrainiečių vaikų ar pagyvenusių žmonių kūnų nuotraukas, taip pat išgirdęs istorijų apie jaunus Ukrainos karius, dėkojančius JAV prezidentui Donaldui Trumpui ir prašančius papildomų sviedinių savo namams apsaugoti, jam „nerūpi, ar kam nors patinka prezidentas Zelenskis, ar yra noras skirti daugiau pinigų Ukrainai“.
„Šie kariai fronto linijoje neprašo pinigų. Jie prašo 1 000 tankų, 300 F-35 lėktuvų, priešlėktuvinių ginklų, kad numuštų bepiločius orlaivius, kurie vis dar apšaudo civilių pastatus ir žudo žmones“, – pabrėžė D. Trumpo dvasinis patarėjas.
Jis priminė, kad būtent D. Trumpas pradėjo tiekti Ukrainai „Javelin“ prieštankinių raketų sistemas „vietoj pagalvių“.
„Prezidentas Trumpas yra didžiausias nekaltų Ukrainos civilių gyventojų draugas. Jis padarys galą šiam karui. Visi Ukrainoje dėkoja prezidentui Trumpui ir Amerikai už paramą Ukrainai“, – pridūrė M. Burnsas.
Anksčiau tapo žinoma, kad asmeninis JAV prezidento Donaldo Trumpo dvasinis patarėjas Markas Burnsas lankėsi Ukrainoje. Visų pirma jis aplankė Bučą ir Irpinę.
Pasak Ukrainos vyriausiojo rabino Moshe Azmano, M. Burnsą sukrėtė Rusijos kariuomenės nusikaltimų šiuose miestuose pasekmės.
Pasak M. Azmano, asmeninis dvasinis patarėjas gali būti „išgirstas“ priimant svarbius sprendimus.
Rusijos kariai fronte pradėjo aktyviai naudoti lašus su nuodingomis medžiagomis. Keli atvejai jau yra žinomi Kupiansko kryptimi.
Apie tai pranešė RBC-Ukraina, remdamasi Nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos Kovos su dezinformacija centro vadovo Andrijaus Kovalenko įrašu „Telegram“ kanale.
Jis pažymėjo, kad Rusija iš tikrųjų naudoja uždraustas chemines medžiagas, pažeisdama visas įmanomas karo taisykles.
„Eiliniai teroristai, kokie jie visada buvo“, – pridūrė Kovos su dezinformacija centro vadovas.
Praėjusių metų gruodį buvo pranešta, kad Rusijos okupantai naudojo chemines medžiagas kare prieš Ukrainą. Nuo visiško karo pradžios priešas apnuodijo daugiau nei du tūkstančius Ukrainos gynėjų.
Tuomet Gynybos ministerijos Pagrindinis žvalgybos direktoratas pranešė apie galimą Rusijos okupantų cheminio ginklo panaudojimą laikinai okupuotose Zaporožės regiono teritorijose.
Taip pat buvo pranešimų apie tai, kad Rusijos kariai panaudojo cheminį ginklą Bakhmuto rajone.
Be to, Cheminio ginklo uždraudimo organizacija (OPCW) paskelbė ataskaitą, patvirtinančią nuodingos medžiagos buvimą mėginiuose, surinktuose kovos zonoje Dniepropetrovsko regione. Tyrimai buvo atlikti Ukrainos prašymu.
Per ataką Zaporožės regione žuvo moteris, „Telegram“ kanale pranešė regioninės karinės administracijos vadovas Ivanas Fedorovas.
Pasak jo, nukentėjo gyvenamieji pastatai ir socialinės įstaigos.
Rusijos pusė kol kas nekomentavo atakos Zaporožės regione.
Per pastarąją savaitę Gynybos pajėgos sunaikino daugiau nei 400 Rusijos kariuomenės artilerijos sistemų, o iš viso šiais metais – daugiau nei 4 tūkst. Tai paskelbė Ukrainos ginkluotųjų pajėgų vyriausiasis vadas Oleksandras Syrskis „Telegram“ kanale.
Kaip pranešė UNIAN, O. Syrskis pasidalino informacija apie sunaikintų priešo logistiką ir duomenis apie ukrainoje sunaikintas Rusijos kariuomenės transporto priemonės bei specialią įrangą. Jis pažymėjo, kad nuo 2025 metų pradžios Ukrainos gynėjai sunaikino beveik 10 tūkstančių vienetų tokios įrangos.
Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinio štabo duomenimis, per 2024 metus buvo sunaikintos 13 064 Rusijos okupantų kariuomenės artilerijos sistemos.
Taip pat per praėjusius metus Ukrainos gynėjai metalo laužu pavertė 40 rusiškų lėktuvų, 5 sraigtasparnius, 5 laivus/valtis, 3 691 tanką, 8 960 šarvuotų kovinių transporto priemonių, 409 oro gynybos sistemų, 14 490 dronų.
Darbo jėgos nuostoliai siekė apie 430 320 žmonių, kai 2023 m. jie buvo apie 253 tūkst. žmonių.
Zelenskis: blogio negalima normalizuoti
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis, pagerbdamas Bučą, paaiškino, ką turi omenyje kalbėdamas apie „orią taiką“.
„Tai reiškia, kad Rusija neturi gauti jokios naudos ar atlygio už šį karą ir negali išvengti atsakomybės už tai, ką padarė. Negali būti blogio normalizavimo – paprasčiausio grįžimo prie santykių, kokie su Rusija buvo iki to“, – pabrėžė jis.
Ukrainos prezidentas pranešė, kad jau yra užfiksuoti 100 183 nusikaltimai, susiję su Rusijos agresija. Jis taip pat pridūrė, kad Ukraina vis dar neturi prieigos prie didelės dalies laikinai okupuotų valstybės teritorijų.
„Ten dar tūkstančiai, gal dešimtys tūkstančių, o gal ir šimtai tūkstančių nusikaltėlių. Ir tikrai dešimtys tūkstančių aukų“, – sakė jis.
Anot jo, kalbama apie daugybę itin žiaurių nusikaltimų, tarp jų – belaisvių ir civilių egzekucijos, prievartavimai, kankinimai.
Ukraina į frontą siųs daugiau robotų
Ukraina planuoja 2025 metais pasiųsti į frontą 15 tūkst. robotų. Apie tai pranešė Gynybos ministerijos atstovas pirkimams Glebas Kanevskis.
Kanevskis teigė, kad beveik visi robotai, kurie bus pristatyti į frontą 2025 metais, bus pagaminti Ukrainoje. Jis paaiškino, kad užsienio modeliai yra gerokai brangesni už ukrainietiškus.
Rusijos pajėgos bando prasiskverbti į Torecko miestą, esantį netoli Bachmuto, naudodamos požemines kanalizacijos sistemas – pranešė Ukrainos atstovas spaudai Viktoras Trehubovas.
„Vakar gavome informacijos apie priešo bandymus naudotis požeminiais komunikacijos kanalais, kad tam tikrose gatvėse prieitų prie mūsų pajėgų netikėtai“, – sakė V. Trehubovas Ukrainos televizijai. „Jie bando prie mūsų prieiti ne tik iš šonų, bet ir iš apačios“.
Kadangi Ukrainos miestai stipriai priklauso nuo centrinio šildymo, po žeme yra daug tunelių, kuriuose įrengti šildymo vamzdžiai bei kanalizacijos sistema.
Kiek anksčiau, kovo mėnesį, Rusijos pajėgos pripažino pasinaudojusios dujotiekiu, kad patektų į Sudžą.
Po ant Putino „labai supykusio“ Trumpo pareiškimo – atsakas iš Kremliaus
Rusija pareiškė, kad Vladimiras Putinas lieka „visiškai atviras“ kontaktams su Jungtinių Valstijų prezidentu Donaldu Trumpu.
Reaguodamas į D. Trumpo pasisakymus, Kremlius teigė, kad pokalbis tarp D. Trumpo ir V. Putino „gali būti surengtas, jei reikės“.
Tačiau kol kas šią savaitę joks skambutis neplanuojamas.
Kalbėdamas apie Trumpo pareiškimus, kad jis yra „supykęs“ ant Putino, Kremlius teigė: „Šie teiginiai buvo pateikti perfrazuotai, o ne cituojant tiesiogiai“.
Skaitykite daugiau čia
Neturėdama pakankamos partnerių paramos, Ukraina sukūrė „savadarbes“ trumpojo nuotolio priešlėktuvinės gynybos sistemas, taip pat ginklus, skirtus smūgiams giliai Rusijos teritorijoje – teigė Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio patarėjas strateginiais klausimais Oleksandras Kamyšinas.
O. Kamyšinas sakė, kad Ukraina jau turi kelis būdus, kaip kovoti su valdomomis bombomis, kurios 2024 metais šaliai pridarė daug žalos. Taip pat sprendžiama oro gynybos sistemų trūkumo problema.
„Tai yra sudėtingiausia gynybos sritis. Visame pasaulyje tėra vos penki didelio nuotolio oro gynybos sistemų gamintojai ir ne visos šalys turi savų sprendimų. Kai kurios, pavyzdžiui, Prancūzija ir Italija tokias sistemas kuria bendradarbiaudamos. Mes sukūrėme tai, ką patys vadiname savadarbe oro gynyba“, – pranešė O. Kamyšinas.
Jis pridūrė, kad tai – trumpojo nuotolio sistemos, kurios dažniausiai naudojamos ne fronte, o svarbių infrastruktūros objektų apsaugai.
„Šis ėjimas yra puikus pavyzdys, kad mes nelaukėme ir nesiskundėme, jog mums tokios sistemos neprieinamos. Mes greitai radome sprendimą ir kartu toliau dirbame su didesniais projektais“, – sakė O. Kamyšinas.
Prezidento patarėjas pabrėžė, kad Ukraina neįstengs laimėti šio karo vien gindamasi. Pasak jo, gynyba turi būti aktyvi – perkeliant karo veiksmus į agresoriaus teritoriją.
Net ir pasibaigus aktyviai karo fazei, Ukraina privalo toliau plėtoti ir modernizuoti savo gynybos pramonę, nes, O. Kamyšino manymu, konfrontacija su Rusija yra „karas visiems laikams“.
Jo nuomone, gresia pavojus, kad rusai puls Sumų sritį (šis regionas anksčiau buvo viena iš svarbiausių Kyjivo puolimo krypčių).
https://www.facebook.com/synegubov.oleg/posts/1201507847993234?ref=embed_post